CREATurE Live Art festivalis kviečia svarstyti apie kultūrą ir meną kaip ginklą

Paskelbė: KaunoZinios.lt redakcija Data: 2017-09-11 05:52

Spausdinti | Komentarai

Maria Kulikovska WAR AND PEA$E

Itin intensyviam kultūrinio rugsėjo viduryje Kaune netrukus įvyks šeštasis kasmetinis tarptautinis performanso meno festivalis CREATurE Live Art. Šiemetinio festivalio dėmesio centre – performansas vadinamosios postsovietinės erdvės šalyse. Rugsėjo 15-17 dienomis POST galerijoje vyksiančiuose festivalio renginiuose pasirodys menininkai iš Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos, Lenkijos ir Lietuvos.

Menininkų darbuose ir festivalio kuratorių braižomose gairėse šiemet keliami klausimai apie politiką, kūno kaip politikos ir rezistencijos vietą ir įrankį, performansą kaip politinį veiksmą, kultūrą ir meną kaip ciniškos cenzūros taikinį ir ginklą prieš ją.

Skausmingiai cenzūros jėgą Baltarusijoje pajutęs ir iki šiol kiekvienoje parodoje su ja susiduriantis menininkas Mikhailas Gulinas dėl savo skulptūros projekto viešojoje erdvėje buvo suimtas ir teisiamas. Projekto užsakovai ir prodiuseriai – Minsko Goethe Institutas – nuo autoriaus ir kūrinio atsiribojo teigdami, kad šis projektas nebuvo gavęs leidimo. CREATurE festivalio metu menininkas žiūrovus pakvies į visai nesimbolinę dvikovą – jis teigia, kad nori, jog žmonės pajustų, kaip adrenalinui srūvant venomis sulėtėja laikas.

Ukrainos tarpdisciplininės menininkės Marijos Kulikovskos instaliacijas “Klonų armija” ir “Homo Bula”, instaliuotas Donetske veikusioje kultūros iniciatyvų platformoje Izolyatsia, rusų kareivių pajėgos sunaikino šaudymo pratybų metu. Rezistencijos ir protesto ženklu pažymėti Marijos darbai apima žmogaus vietos, kūno, teisės į kūną, moters kūno, identiteto temas.

Janusz Baldyga_A Pole Dance_foto Marta Bosowska

Janusz Baldyga A Pole Dance / Marta Bosowska nuotr.

Per pasaulinius šiuolaikinio meno festivalius keliaujantys lenkų viduriniosios kartos menininkai ir kuratoriai Waldemaras Tatarczukas (Liublino performanso meno centro steigėjas ir kuratorius) bei Januszas Bałdyga (Poznanės meno akademijos performanso meno profesorius, ilgametis teatro grupės “Akademia Ruchu” narys) savo darbe minimaliomis priemonėmis siekia suvaldyti chaosą, ap(s)ibrėžti ribas, jautriai, nuženklinti žmogaus būties klausimus.

Įspūdingus re(n)ginius, vainikuosiančius penktadienio ir šeštadienio vakarus, žada lietuvis kompozitorius ir tarpdisciplininis menininkas Jaras Ramūnas, pasirodysiantis su grupe, bei humoro ir saviironijos nestokojantis lenkų performanso menininkas, performanso meno dėstytojas Varšuvoje, vienas ryškesnių lenkų performerių Artis Grabowskis.

Dalis menininkų šiemet atliks ilgos trukmės performansus, kurių labiausiai intriguoja menininkės Ani Zur (Ukraina) sumanytas 24 valandų trukmės performansas, vyksiantis POST galerijoje – norinčius jos performansą stebėti žiūrovus galerija priims iki šeštadienio vidurnakčio ir nuo 9 val. sekmadienį, o Ani pernakt prižiūrės profesionali medikė.

Įspūdingus darbus ruošia ir rusų menininkė Olya Kroytor, ukrainietis Volodymyr Topyi, užvaldyti tiek galerijos, tiek miesto erdves imsis lenkų menininkė Marta Bosowska, rusų menininkas A. Kuzkinas savo performanso Nemuno salos prieigose metu tyrinės žmogaus santykio su gamta klausimus, o Briuselyje įsikūręs Irinos Lavrinovič (Lietuva) ir Asher Lev (Izraelis) duetas kvies pasinerti į bendruomeninio kvėpavimo seansą.

Maria Kulikovska_Malmo 2017

Maria Kulikovska Malmo

Sekmadienį, rugsėjo 17 d. festivalis kvies į paskutinius performansus, tarp jų – ir Ani Zur performanso pabaigą, bei diskusiją su menininkais apie laisvę mene, apie meną nelaisvės sąlygomis ir rezistencijos formas per meną, bei performanso patirtis įvairiose postsovietinės erdvės šalyse.

Daugiau informacijos apie kiekvieną menininką bei renginių programą rasite festivalio tinklapyje www.creatureliveart.lt

Tarptautinis performanso meno festivalis CREATurE Live Art vyks rugsėjo 15 – 17 dienomis Post galerijoje (Laisvės al.51A) ir ant Daukanto tilto Kaune. Festivalio pagrindiniai rėmėjai – Lietuvos kultūros taryba ir LR Kultūros ministerija ir Kauno miesto savivaldybė.

KaunoZinios.lt_logo

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt