Kino filmo „The Promise“ kadras

„Pažadas“ („The Promise“) istorinis, romantinis filmas, kuriame vaidina Oscar Isaac ir Christian Bale, tai juosta su stipriu emociniu siužetu, besisukančiu apie tuometinius politinius įvykius.

Filmas yra rizikingas ne tik šiuo aspektu. Jis yra vertinamas kaip brangiausias nepriklausomai finansuotas filmas, taip pat jis atvirai apžvelgia Armėnijos genocidą. Masinis 1,5 milijono armenų išžudymas,  Osmanų imperijos vykdytas 1915m. – 1922 m., praėjus dešimtmečiams ši įvykis išlieka politiškai sudėtingas.  Parodyti filmą žmonėms, buvo Kirk Kerkotian, verslininko iš Armėnijos misija. Jis mirė 2015m. kai filmas buvo pradėtas kurti.

„Tai jam buvo labai asmeniška“ sako Eric Esrailian, vienas filmo prodiuserių. „Jis visuomet norėjo sukurti epinį filmą su geriausiais galimais aktoriais, tokį filmą, kuris nebūtų tik dar viena istorijos pamoka.“

Ši vizija nebuvo pigi. „Pažadas“ rašytas ir režisuotas Terry George („Ruandos Viešbutis“), kainavo apie 100 milijonų JAV dolerių. Kerkorian visus pinigus gavo per „Survival Pictures“ kompaniją, kuria įsteigė kartu su Esrailian. Filmas, kurio premjera buvo „Toronto Filmų Festivalio“ metu, nebėra platinamas. Esrailian mano, kad siužeto mintis gali bauginti kai kuriuos filmo prekeivius.

the-promise-2

Kino filmo „The Promise“ kadras

Tokiai baimei yra rimta priežastis. Oficialiai Turkijoje yra neigiama, kad tokios masinės armėnų žudynės išvis vyko. „Aš pasakysiu tik tiek, kad yra kelios studijos suinteresuotos darbu su Turkijos rinka, o nuomonę jus susidarysite patys,“ sako Esrailian

Toronte vykusioje premjeroje nebuvo jokių protestų iš publikos pusės, tačiau jau pasirodo propagandos kampanijų prieš „Pažadą.“ Filmo „IMDb“ puslapis susilaukė daugiau nei 86 tūkstančių balsų, nepaisant to, kad filmas publikai rodytas tik tris kartus. Tai daugiau balsų nei sulaukė filmas „Žuvytė Dori.“ Filmo kūrėjai sako, kad socialinėse platformose filmas buvo sutiktas taip pat aktyviai.

„Dieną, po filmo pasirodymo 70 tūkstančių žmonių apsilankė „IMDb“ puslapyje ir parodė, kad jiems filmas nepatiko,“ teigė vienas filmo prodiuserių Mike Medavov. „Neįmanoma, kad tiek daug žmonių matė filmą per pirmąjį jo pasirodymą. Teatre nėra tiek vietų…“

the-promise-3

„Pažado“ centre – meilės trikampis tarp medicinos studento Isaac, žurnalisto Bale ir armėnės Charlotte Le Bon, užkariavusios jų širdis. Visi jie grumiasi su Osmanų noru persekioti ir sumažinti armėnų skaičių.

„Kai kurie kritikai kaltina mus, esant senamadiškais,“ sako George . „Bet tai yra būtent tai ko mes siekėme, kaip įmanoma didesnio žiūrovų skaičiaus.“

Šis filmas nėra pirmas bandymas parodyti Armėnijos genocidą. 1930m. „MGM“ planavo Franz Werfel knygą „Keturiasdešimt Musa Dago dienų,“ apie armėnų žudynes ir deportacijas, paversti filmu, kuriame vaidintų Clark Gable. Sumanymas buvo nutrauktas, po to kai Turkijos vyriausybė pagrasino išleisti pasaulinio masto kampaniją prieš šį filmą.

Kino filmų studijos turi priežastį bijoti. Kino filmų industrija stipriai globalizuojama, o žymiausi filmai pelnosi iš užsienio rinkos. Kai Holivudas dramatiškai pateikė genocidą, atsiliepimai buvo drastiški. Atom Egoyan turi randų, galinčių tai įrodyti: jo 2002m. filmas „Ararat,“ kuriame buvo vaizduojamas režisierius bandantis sukurti filmą apie genocidą, sulaukė atakų į filmo platintojo, „Miramax“ (tuo metu priklausantį „Disney“) pusę.  Kino studija sulaukė tiek neigiamų atsiliepimų, jog studijos internetinis puslapis sustojo.

Egoyan įspėja, jog nesitarimai dar tik prasideda „Šis kelias bus sunkus,“ sako jis. „Nepritariančiųjų grupės yra gerai organizuotos.“

Taip pat skaitykite: „Karo gėlės“ – dedikacija tiems, kurie neliko abejingi kito skausmui

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: