(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Jau kitąmet įmonės registravimo procedūra bus pigesnė, paprastesnė ir daugiau nei dvigubai trumpesnė – ji netruks ilgiau nei 10 dienų. Šie ir kiti Ūkio ministerijos administravimo srityje esantys rodikliai turėtų pagerinti Lietuvos verslo sąlygų ir konkurencingumo vertinimą pagal „Doing Business“ apžvalgą.

Atsižvelgdama į pastaruoju metu žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją dėl Lietuvos verslo sąlygų ir konkurencingumo vertinimo, Ūkio ministerija atkreipia dėmesį, jog „Doing Business“ vertinimas atliekamas pagal iki birželio 1 d. Lietuvoje galiojusius teisės aktus ir neatspindi atliktų Ūkio ministerijos ir Saulėtekio komisijos veiksmų verslo sąlygoms gerinti.

„Verslo bendruomenės palankiai įvertintos Saulėtekio komisijos iniciatyvos, pavyzdžiui, liepą Seime priimtos Akcinių bendrovių ir Individualių įmonių įstatymų pataisos arba minimalaus 1000 litų bendrovės įstatinio kapitalo reikalavimas, liko nepastebėtos dėl „Doing Business“ vertinimo metodikos“, — aiškina ūkio ministras Dainius Kreivys, kuris taip pat yra Verslo aplinkos gerinimo (Saulėtekio) komisijos pirmininkas. Kai kurie vertinami kriterijai jau šiandien skiriasi nuo tų, kuriais rėmėsi „Doing Business“, pavyzdžiui, įmonės anspaudo reikalavimas. Pagal galiojančius teisės aktus įmonės neprivalo turėti antspaudo ir dokumentų žymėjimas juo nėra visuotinai privalomas – tuo tarpu šiemetinėje „Doing BUsiness“ apžvalgoje remiamasi senais teisės aktais.

„Atsižvelgiant į tai, jog „Doing Business“ vertino iki birželio 1 d. galiojančius teisės aktus, lieku prie nuomonės, jog tai – buvusios Vyriausybės darbo įvertinimas. Esu įsitikinęs, jog kitąmet, įvertinus jau galiojančius arba įsigaliosiančius Saulėtekio sprendimus, verslo sąlygų ir konkurencingumo Lietuvoje vertinimas pagerės,“ – tvirtina ūkio ministras.

„Doing Business“ vertinimu, Lietuvoje įmonės registravimas šiuo metu trunka vidutiniškai 26 dienas. Siekiant supaprastinti įmonių registravimą, liepą Seime priimtos Akcinių bendrovių ir Individualių įmonių įstatymų pataisos, kurios leidžia supaprastinta tvarka registruoti individualias įmones ir uždarąsias akcines bendroves su tipiniais įstatais – trumpiau ir be konsultantų bei notarų pagalbos. Dėl to registracijos procedūra atpinga ir sutrumpėja. Manoma, kad kitąmet ji netruks ilgiau 10 dienų, o elektroninė įmonės registracija būtų dar trumpesnė.

Rugsėjį Vyriausybė turėtų pritarti dar kelioms Saulėtekio iniciatyvoms, žymiai paprastinančioms įmonių registravimą: dėl 1000 Lt akcinio kapitalo dydžio bendrovės, dėl įmonės dokumentų registravimo Juridinių asmenų registro vienos dienos termino (šiuo metu galioja 5 dienų terminas) ir dėl PVM mokėtojo įregistravimo procedūros sutrumpinimo (šiuo metu yra 15 dienų).

Priėmus Saulėtekio pasiūlymus, taip pat turėtų būti paprasčiau gauti leidimą statyboms – šį kriterijų taip pat vertina „Doing Business“ verslo sąlygų ir konkurencingumo apžvalgoje. Rudens sesijoje Seime turėtų būti priimtos Teritorijų planavimo įstatymo pataisos, pagreitinančios, palengvinančios ir išskaidrinančios planavimo procedūrą — ji identifikuojama kaip viena didžiausių kliūčių investicijoms. Suplanuotuose pramoniniuose parkuose investuotojas galės pradėti darbus per kelis mėnesius.

Kartu su Teritorijų planavimo įstatymo pataisomis įsigalios ir Saulėtekio iniciatyva, kai patvirtinus detalųjį planą ir pradėjus sklypo formavimo procedūrą, leidžiama rengti ir statybos techninį projektą. Tai leis investuotojams šiuos du reikšmingus darbus atlikti vienu metu, dėl ko sutrumpėtų statybų planavimas.

Kitą mėnesį Vyriausybė taip pat turėtų pritarti Saulėtekio komisijos siūlymui atsisakyti apskrities viršininko administracijos atliekamo žemės sklypo plano kadastrinių duomenų tikrinimo, kuris trunka ilgiau kaip tris mėnesius, šį tikrinimą paliekant Registrų centrui.

Saulėtekio teikimu Vyriausybė išsiųs į Trišalę tarybą svarstyti pataisas, kurios leistų lankstesnę darbo laiko apskaitą. Planuojama, kad dar rudens sesijoje Seimas spės priimti.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: