Nieko išskyrus tiesą: Birutė Vėsaitė

Paskelbė: Data: 2016-09-06 11:58

Spausdinti | Komentarai

Birutė Vesaitė / Asmeninio archyvo nuotr.

Lietuvos socialdemokratų partijos Šilainių rinkimų apygardoje Nr. 14 kandidatė Birutė Vėsaitė.

Koks buvo sudėtingiausias Jūsų gyvenimo sprendimas? Kodėl?

– Atgavus nepriklausomybę, nevyriausybinės organizacijos Moterų užimtumo ir informacijos centro steigimas Kaune, neturint tam nei patirties, nei finansinių išteklių. Centras moterų labui sėkmingai  veikia iki šiol,  vadovaujant kitai mano išugdytai vadovei.

Nuveiktas darbas, kuriuo labiausiai didžiuojatės?

– Kavinėse ir restoranuose jau senokai nerūkoma, o, be to, televizijos ekranuose alkoholio ir tabako reklama galima tik po 23.00 val. Tai mano ir kolegų inicijuoti įstatymų projektai, priimti LR Seimo. Didžiųjų prekybos centrų automobilių aikštelėse atsirado vietos šeimoms ir besilaukiančioms moterims, o taip pat veikia kasos tėveliams su mažais vaikais.

Poelgis dėl kurio buvo/yra gėda?

– Turiu pripažinti, kad tokių buvo nemažai. Iki šiol gėda, dėl neatsargiai išsprūdusios frazės – dėl galimo vieno prekybos centro bankroto. Dėl to viešai atsiprašiau.

Paskutinė Jūsų perskaityta knyga?

– Federicos de Cesco „Sidabrinė kriauklė“. Rekomenduoju ir kitiems knygų mylėtojams paskaityti šią knygą.

Ką manote apie visuotinę e-balsavimo galimybę mūsų šalyje, kodėl tai yra gerai/blogai?

– Manyčiau, kad nebus užtikrintas skaidrus ir sąžiningas balsavimas, todėl  vertinu visuotinę e-balsavimo galimybę mūsų šalyje labai atsargiai.

Ar turėtų būti baudžiami asmenys, parsisiuntę iš interneto autorinių teisių saugomą turinį (muziką, filmus ir t.t.), turint omenyje, kad Lietuvoje renkamas „tuščios laikmenos“ mokestis?

– Taip, autoriams turėtų būti teisingai atlyginama už jų kūrybą.

Ką manote apie SGD laivo-saugyklos „Independence“ ilgalaikę nuomos sutartį? Ar ji kelia Jums kokių nors klausimų, ir ar atrodo visiškai skaidri?

– Sutinku, kad tai projektas, užtikrinantis energetinį saugumą. Tačiau Independence Lietuvai yra per didelis ir brangus projektas. Tai galėjo būti regioninis terminalas Baltijos šalims, finansuojamas iš ES lėšų. Lietuvos dujų, elektros ir energijos vartotojai 10 metų turės mokėti nuomos mokestį už Independence laivo nuomą be išsipirkimo teisės. Tai tokia energetinės nepriklausomybės kaina. Be to, visos pažangios šalys juda link žaliosios energetikos ir atsinaujinančių energijos išteklių, o mes būsime pririšti prie dujų adatos.

Žvelgiant į pastarųjų metų įvykius po Euromaidano Ukrainoje, kaip Jums atrodo ukrainiečių įgyvendinamos reformos? Kas ir kodėl padaryta ne taip?

– Ukrainoje reformos vyksta per lėtai, ir, daugeliu atveju, jas stabdo didžiulis korupcijos vėžys bei Rusijos karinė invazija į Ukrainą. Tačiau palaikau Ukrainos judėjimą demokratijos link ir jos siekį ES ir NATO nare.

Ką manote apie Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus pastangas sustabdyti Maskvos Kultūros ir Verslo Centro „Maskvos Namų“ statybas Vilniuje? Ar tai gera iniciatyva? Kodėl?

– Norėčiau pasakyti trumpai: Geriau prekiauti, nei kariauti! O ypač su kaimynais.

Kaip reikia išspręsti Vilniaus Kirtimų tabore esančio narkotikų platinimo lizdo problemą?

– Reikia imtis radikalių priemonių. Pavyzdžiui, suteikti municipalinį būstą taboro gyventojams, išsklaidant juos po visą Vilniaus teritoriją.

Ar pritartumėte eutanazijos legalizavimui Lietuvoje, kokia Jūsų pozicija šiuo klausimu?

– Pritarčiau. Tačiau įstatymas dėl eutanazijos turėtų būti labai griežtas ir atidžiai kontroliuojamas atitinkamų valstybinių institucijų.

Ar vertėtų Lietuvoje apmokestinti pajamų mokesčiu religinio kulto bendruomenes, turint omenyje, kad jų dvasiniai lyderiai gauna Sodros ir sveikatos apsaugos garantijas, tame tarpe – ir nereligingų/ateistinių pažiūrų žmonių sąskaita? Kodėl?

– Pajamos gautos iš pastatų nuomos komerciniams tikslams turėtų būti apmokestintos.

Ar pritartumėte kanapių legalizavimui Lietuvoje? Kodėl?

Nenarkotinių kanapių auginimas Lietuvoje jau legalizuotas, o bet kokių kitų narkotinių medžiagų legalizavimui – nepritariu.

– Ar pritartumėte paauglių lytiniam švietimui mokyklose? Nuo kelintos klasės mokiniams galėtų būti pasakojama apie lytinių santykių pasekmes, lytinių susirgimų pavojus, kontracepciją?

– Jau senai laikas įteisinti moksleivių lytinio švietimo programas  Lietuvoje bei į vardinti už tai atsakingus pedagogus. Priklausomai nuo amžiaus grupių, atitinkamą lytinį švietimą reikėtų pradėti dėstyti priešmokyklinio ugdymo įstaigose, kaip tai yra daroma Šiaurės šalyse, neužmirštant ir atsakingo jaunuolių elgesio ugdymo.  Deja, kaip rodo patirtis vien seksualinės abstinencijos skatinimas  realių rezultatų nedavė.

Daugybė lietuvių moterų yra išnaudojamos, patiria seksualinį, psichologinį, fizinį smurtą šešėliniame seksualinių paslaugų versle, ar pritartumėte jų veiklos dekriminalizavimui, galimybei, patyrus prievartą, be baimės reikalauti pagalbos bei teisingumo?

– Pritariu  seksualinių paslaugų tiekėjų veiklos dekriminalizavimui,  griežtinant bausmes šių paslaugų pirkėjams bei organizatoriams.

Kokia jūsų nuomonė apie homoseksualių asmenų santuokos įteisinimą bei įvaikinimo galimybę Lietuvoje?

– Pirmiausia įteisinkime vyro ir moters partnerystės santykius, nesipriešinčiau ir  homoseksualių asmenų partnerystei, o su įvaikinimu galima palaukti.

Ar pritariate įstatyminiam draudimui moterims ir vyrams dengti veidus viešosiose vietose?

– Pritarčiau, jeigu tai kelia grėsmę visuomenės saugumui ir terorizmo apraiškoms.

Kokie realūs ES šalių vyriausybių sprendimai padėtų sumažinti teroro aktų skaičių Europoje?

– Griežtesnė ES sienų kontrolė priimant pabėgėlius, o taip pat nekartoti klaidų, kurias darė Vakarų Europos šalys, integruojant musulmonų bendruomenes į socialinį-kultūrinį šalies gyvenimą.

______________________________________________

Naujienų portalo KaunoŽinios.lt priešrinkiminėje debatų rubrikoje gali dalyvauti visi oficialiai 2016m. Seimo rinkimams registruoti kandidatai. Dėl dalyvavimo galima kreiptis iki rugsėjo 30 d. e.paštu: info@kaunozinios.lt

KaunoZinios.lt_logo

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt