Raginama susirūpinti savo regėjimu

Paskelbė: Indrė Urbanavičiūtė Data: 2010-03-12 12:30

Spausdinti | Komentarai

(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Minint pasaulinę glaukomos dieną, Kauno Dainavos poliklinikos vyriausiasis gydytojas Giedrius Andziukevičius ragina atkreipti dėmesį į šią klastingą ligą. Glaukoma – liga, sukelianti negrįžtamą aklumą. Šia liga paprastai serga vyresni nei 40 metų amžiaus žmonės, tačiau gali sirgti ir vaikai, kadangi liga gali būti įgimta ar paveldima. Lietuvoje nuo šios ligos kenčia beveik 40 tūkst. žmonių.

Kas tai per liga?

Glaukoma – akių liga, kuria sergant pažeidžiamos regos nervo skaidulos ir atsiranda akipločio pakitimai. Negydoma glaukoma sukelia negrįžtamą aklumą. Žūdamos regos nervo skaidulos sukelia periferinį aklumą, kai vaizdas matomas tarsi per siaurą tunelį, vėliau regos visiškai netenkama.

Dainavos poliklinikos oftalmologai teigia, kad padidėjęs akispūdis ne visada reiškia, kad sergama glaukoma. Sergant normalaus akispūdžio glaukoma akispūdis būna normalus. Regos nervas pažeidžiamas ir dėl kitų veiksnių, bloginančių regos nervo kraujotaką: didelio ar mažo kraujo spaudimo, cukraligės, akies traumos ar uždegimo, anksčiau atliktos akies operacijos.

Simptomai

Daugelis žmonių ilgai nejaučia jokių regėjimo pakitimų. Ligos pradžioje glaukoma yra besimptomė. Regėjimo sutrikimai atsiranda ligai progresavus, kai atstatyti padarytos žalos neįmanoma. Medikai pabrėžia, kad labai svarbu vyresniems nei 40 metų asmenis reguliariai tikrintis akis bent kartą per dvejus metus. Jeigu glaukoma sirgo artimi giminaičiai, būtina reguliari akių patikra nuo 30 metų. Profilaktiškai akis būtina tikrintis, net jei nejaučiama jokių regos sutrikimų. Glaukoma gali sirgti ir tie, kurių regėjimas yra puikus.

Susirgus glaukoma pacientai gali skųstis akių ar galvos skausmu, suprastėjusia rega, ašarojimu, akių nuovargiu. Sergantys glaukoma aplink šviesos šaltinį mato vaivorykštės spalvų žiedus.

Pasitaiko atvejų, kai nejaučiama jokio skausmo, net ir stipriai pakilus akispūdžiui. Tokiu atveju gali būti jaučiamas sunkumas vienoje galvos pusėje.

Staiga pakilus akispūdžiui gali ištikti glaukomos priepuolis. Tuomet jaučiamas labai stiprus akies skausmas, gali skaudėti galvą, pykinti. Dažniausiai priepuoliai pasireiškia toliaregiams žmonėms, sergantiems uždaro kampo glaukoma.

Diagnostika

Gydant glaukomą būtina tiksli diagnostika, kadangi nuo to priklauso gydymo taktika. Kauno Dainavos poliklinikos oftalmologai atlieka visus glaukomos diagnostikai reikalingus akių tyrimus. Akių ligų kabinete tikrinamas akispūdis, apžiūrimas akių dugnas – regos nervo diskas, ištiriamas akiplotis, ragenos storis.

Glaukomos negalima visiškai išgyti, tik sustabdyti ligos progresą. Diagnozavus glaukomą pacientai gali išsaugoti savo regėjimą, jeigu reguliariai tikrinsis, seks gydytojo nurodymus ir laikysis paskirto gydymo režimo.

Glaukomos gydymui yra taikomi įvairūs gydymo būdai: gydymas akies spaudimą mažinančiais vaistas, kraujotaką gerinančiais preparatais, lazeriu ar atliekama operacija.

Patarimai sergantiems

Žmonėms, kuriems diagnozuota glaukoma, būtina laikytis gydytojų nurodymų bei paskirto gydymo. Medikai pataria, kad susirgus šia liga negalima vartoti vaistų, galinčių padidinti akispūdį. Negalima vartoti dirbtinių ašarų, kurių sudėtyje yra adrenalino, vaistų nuo kosulio ar slogos, kurių sudėtyje yra pseudoefedrino.

Reikėtų pasitarti su mediku dėl alkoholio vartojimo, fizinio aktyvumo, nardymo, skaitymo, televizoriaus žiūrėjimo bei darbo kompiuteriu. Tačiau pacientas neturi atsisakyti savo įpročių, jeigu saikingai ir tinkamai tai atlieka.

Norintys pasitikrinti akis, turi kreiptis į savo šeimos gydytojus, kadangi oftalmologo konsultacijoms reikalingas siuntimas.

Indrė Gedminaitė
VšĮ Kauno Dainavos poliklinikos ryšių su visuomene specialistė

Reklama: Registruokitės vizitui dėl regos korekcijos

KaunoZinios.lt_logo

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt