Aktorius Donatas Banionis buvo KGB agentas rodo paviešinti dokumentai

Paskelbė: KaunoZinios.lt redakcija Data: 2018-01-08 01:51

Spausdinti | Komentarai

Donatas Banionis / Filmo "Soliaris" kadras

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras paskelbė, kad aktorius Donatas Banionis sovietų okupacijos metais buvo užverbuotas dirbti KGB agentu.

Interneto svetainėje kgbveikla.lt skelbiama, kad D.Banionis buvo užverbuotas 1970 metais ir teikė KGB žinias apie Amerikos lietuvius. Teigiama, kad aktorius turėjo agento „Broniaus“ slapyvardį.

„KGB dokumentuose esama informacijos, kad agentas „Bronius“ užverbuotas 1970 m. spalio mėn., dėl jo dalykinių ir asmeninių savybių kontaktuojant su užsienio lietuviais“ – teigia paviešinti dokumentai.

„KGB dokumentuose teigiama, kad ši agento „Bronius“ kelionė į JAV buvo naudinga ideologiniam darbui, t. y. tinkamam režimui Sovietų Sąjungos nušvietimui JAV lietuvių akyse. 1974 m. iš agentūrinio tinklo išbrauktas, tikėtina dėl to, kad tais metais buvo išrinktas LSRS Aukščiausios tarybos deputatu“, – skelbia LGGRTC.

„Prieš kelionę agentas buvo instruktuotas apie JAV lietuvių veiklą, taip pat suteikta vertingos informacijos ir buvo duotos užduotys, kurias jis įvykdė. Agentas užmezgė ryšius su kai kuriais lietuvių išeiviais, kurie domino KGB. Pateikė juos charakterizuojančias žinias. Tai galėjo palengvinti operatyvinį darbą (sekimą) šių veikėjų vizito Lietuvoje metu“, – informuoja interneto svetainė.

„Gyvenau 60 metų, gyvenau su juo, nei mačiau, nei girdėjau ką nors. Sako, 1970 metais, kai man buvo 13 metų… Taip, jis buvo Amerikoje tuo metu. Aš nežinau, gal saugumas ir kalbėjosi su juo. Turbūt kalbėjosi tais laikais su visais“, – LNK Žinioms komentavo aktoriaus sūnus Raimundas Banionis.

Interneto svetainėje taip pat pateikta informacija apie dirigentą Saulių Sondeckį ir kardinolą Vincentą Sladkevičių. Esą, pagal KGB archyvo duomenis kardinolas buvo užverbuotas 1958 metais, bet po metų iš sąrašo išbrauktas ir ištremtas į provinciją.

Tuo tarpu dirigentas Saulius Sondeckis, anot paviešntų KGB dokumentų, buvo užverbuotas 1962 metais, turėjo agento „Saliuto“ slapyvardį ir agentūriniame tinkle buvo iki 1982-ųjų liepos. Tegiama, KGB domino į JAV emigravęs S.Sondeckio tėvas Jackus Sondeckis.

KaunoZinios.lt_logo

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt