Hip-hop muzika – ISIS propagandos įrankis

Paskelbė: Data: 2016-01-20 06:05

Spausdinti | Komentarai

Youtube vaizdo įrašo kadras

Pastaruosius kelerius metus pasaulį krečia vienas už kitą žiauresni teroro aktai, vykdomi teroristinės grupuotės ISIS (Islamo valstybė), siekiančios islamą paversti pasauline religija. Tačiau XXI amžiuje radikalių idėjų skleidimui vien žudymų nepakanka – teroristai, norėdami sudominti jaunąją kartą, griebiasi ir naujųjų medijų.

Savo veiklą ISIS  pradėjo 1999 m. kaip „Monoteizmo ir Džihado organizacija“. Po kelerių metų tai tapo al Kaedos – garsiausios teroristinės grupuotės, įvykdžiusios ir rugsėjo 11-osios išpuolius – dalimi. Po organizacijos įkūrėjo Abu Musabo al Zarkavio mirties JAV oro antpuolio metu 2006-aiaisis, grupė susijungė su dar keliomis smulkiomis sąjungomis taip sukurdami tai, ką dabar žinome kaip Islamo Valstybę.

ISIS ypač sustiprėjo 2013 metais, kai susijungė su Sirijos radikalais iš al Nusros fronto. Grupuotės tikslas – kovoti prieš vakariečius, kurie laikomi neteisėtais žemių užkariautojais, atkurti islamo populiarumą bei iškelti islamą į populiariausios religijos vietą, kurios niekas nekvestionuotų.

Grupuotė kuria nemažai propagandinio vaizdinio turinio, skirto radikaliosioms islamo idėjoms skleisti. Nors ISIS neatsisako moderniųjų technologijų kaip įrankio skelbti savo išpažįstamas tiesas, jos atstovai smerkia religijos modernėjimą. Anot jų, religija turi būti išpažįstama taip, kaip ji buvo skelbiama pranašo Mahometo laikais. Į tai įeina ir viešai atliekamos mirties bausmės – lygiai taip, kaip ir pranašo gyvenimo metais.

Įkaitai, kuriuos į nelaisvę paima ISIS kovotojai, nedingsta be žinios. Atvirkščiai – teroristai paviešina profesionaliai nufilmuotus bei sumontuotus video reportažus, kuriuose atvirai rodomos egzekucijos – įkaitai dažnai nukirsdinami, nušaunami arba sudeginami gyvi, moterys prievartaujamos.

Nepaisant džihadistų niekinamos vakarų kultūros, reklamuoti savo religiją visgi kažkaip reikia. Desperatiški bandymai pritraukti jaunimą jau gavo anglišką terminą „Jihad Cool“. Tai radikalų bandymas apeliuoti į jaunimą kuriant ne tik gerai sukurtus atviros propagandos klipus, bet ir žaislus, žurnalus, drabužius ir net hip-hop muzikos klipus, kurie neva turėtų sukurti madingos religijos įvaizdį.

Džihadistų repo fenomenas egzistuoja kiek daugiau, nei 10 metų, kai pasirodė daina „Dirty Kuffar“. Kontroversiškas klipas, prasidedantis žinių reportaže rodytais kadrais, kuriuose matomi JAV kariai, sušaudantys irakietį, sulaukė didžiulio dėmesio – nuo laikraščių antraščių iki televizijos reportažų – 2004-aisiais apie jį kalbėjo visi. Islamo ekstremistas Mohammad al-Massari tada sakė: „singlas išparduodamas visur. Visi, kuriuos susitinku mečetėse klausia kur galima įsigyti albumą. Aš nežinau nei vieno jauno musulmono, kuris nėra matęs šio klipo“.

Gana stipriai nuskambėjo ir Omar Shafik Hammami (dar žinomas kaip Abu Mansour) atvejis. Gimęs Alabamoje, JAV, Omar mokyklos metais suprato, kad nori išpažinti islamą, kurį praktikavo su šeima, nors ir lankė baptistų bažnyčią. Hammami metė koledžą ir po poros metų persikėlė į Somalį, kur prisijungė prie al-Shabaab militaristų grupuotės.

Apie 2010 metus pasirodė pirmieji Omar hip-hop įrašai, kuriuose beveik imituodamas reperį Tupac, teroristas pasakoja apie karo prieš vakarus didybę. Hammami buvo nušautas al-Shabaab karių 2013-aisiais. Reikia tikėtis, kad tai buvo atsakas į tragišką Omar kuriamą muziką.

Turbūt stipriausiai nuskambėjo britų reperio Abdel-Majed Abdel Bary atvejis. Vos 25 metų musulmonas, priklausantis ISIS, gimė radikalų šeimoje – jo tėtis buvo suimtas ir galimai kankintas Egipte dėl įtarimų radikalizmu, kai Abdel buvo vos šešeri.

Jaunuolis pasižymėjo 2014 metų pradžioje, kai savo Twitter paskyroje publikavo nuotrauką, kurioje jis matomas laikantis nupjautą vyro galvą. Abdel taip pat buvo įtariamas prisidėjimu prie britų žurnalisto James Doley egzekucijos.

Nors 2015-ųjų vasarį buvo nuteistas 25 metams kalėjimo, po pusės metų nuo nuosprendžio priėmimo Bary dingo Turkijoje. Šiuo metu jo ieško Britanijos saugumo tarnybos.

Paskutinysis ISIS dainorėlis – vokietis Denis Cuspert, miręs vos prieš 3 mėnesius. Cuspert, nuo jaunų dienų turėjęs problemų su teisėsauga, 2010-aisiais pateko į avarija, kuri pakeitė jo gyvenimą. Ne visai pasisekęs reperis publikavo vaizdo įrašą, kuriame paskelbia apie savo repo karjeros pabaigą, perėjimą prie islamo religijos bei prisijungimą prie radikalų „Die Wahre Religion“ (vok. Tikroji religija). Po islamo priėmimo Cuspert tapo nasheed (arabų muzikos žanras, dažniausiai atliekamas a capella, retkarčiais su pritariančiais mušamaisiais) giesmininku.

Cuspert prisidėjo ir prie militaristinių islamo veiksmų – 2013-aisiais kovojo kartu su Junud al-Sham grupuote prieš palaikančiuosius Sirijos prezidentą Bashar al-Assad, o 2014-aisiais greičiausiai prisidėjo prie ISIL kovos prieš Sirijos kariuomenę. Tais pačiais metais paviešintame vaizdo įraše Cuspert matomas rankoje laikantis nupjautą žmogaus galvą. 2015-ųjų spalio 16 dieną Cuspert žuvo JAV atakos metu Sirijoje.

Baisiausia, kad radikalams nėra ribų – be dažnėjančių nusikaltimų prieš žmoniją vis iškyla jau minėtieji nusikaltimai prieš muziką. Akivaizdu, kad vakariečių šie džihadistų bandymai nežavi – internete paieškojus informacijos apie ISIS reperius, randama daugiau pašaipų į šių bandymų pusę, nei jaučiamos realios grėsmės.

Taip pat skaitykite: Atvirai prabilusi Jazidų moteris: „Maldauju, atsikratykite Islamo valstybės”

KaunoZinios.lt_logo

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt