Kaip JAV medijos neapsigina prieš užsienio propagandą

Paskelbė: KaunoZinios.lt redakcija Data: 2016-11-08 07:01

Spausdinti | Komentarai

Julian Assange  © Wikimedia Commons nuotr.

Donaldo Trumpo prezidentinė kampanija sunki užduotis JAV žiniasklaidai, teigia naujienų portalas Washington Post. Bent jau vienu bauginančiu atžvilgiu, medijoms nepavyksta su tuo susitvarkyti: Naujienų portalai aktyviai bendradarbiauja su užsienio jėgų bandymais manipuliuoti JAV prezidento rinkimais, iškelti savo kandidatą Trumpą.

JAV žvalgyba ir teisės vykdymo tarnybos sutaria, kad daugybė „WikiLeaks“ laiškų nutekinimas iš „Democratic National Committee“ buvusio šalies sekretoriaus Colino Powello ir Johno Podesta, prezidentinės Hillary Clinton kampanijos pirminiko kompiuterių, yra rezultatas nelegalaus, orientuoto laužimosi, diriguojamo Rusijos žvalgybos. „WikiLeaks“ įkūrėjo Juliano Assange pagrindinis darbas yra publikuojant laiškus pakenkti Clinton kandidatūrai. Sulėtintas kasdienis laiškų leidimas yra tiksliai apskaičiuotas ir besitęsiantis negatyvus poveikis žinioms apie Clinton kampaniją paskutinę rinkimų savaitę. Rusijos vyriausybės tikslas leidžiant laiškus per „WikiLeaks“ yra labai aiškus: atitolinti laiškų kilmę nuo Rusijos žvalgybos tarnybų, kad laiškams būtų suteikiama daugiau teisėtumo ir propagandinės vertės.

Assange teigia, jog „WikiLeaks“ nesiorientuoja į Clinton

„WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Assange Spalio teigė, jog organizacija publikuos apie milijoną dokumentų susijusių su JAV rinkimais ir trejomis vyriausybėmis, bet neigė, jog tai bus orientuota pakenkti Hillary Clinton.

Medijos priėmė šią gudrybę. Jos į laiškus žiūri kaip į teisėtą informaciją naujoms žinioms, nepaisant mažo patikimumo jų turinyje, nelegalaus jų naudojimo ir aiškios jų kilmės iš užsienio valstybių žvalgybos agentūrų su žinoma patirtimi dokumentų klastojime.

Naujienų redaktoriai atsako greitai: Informacija yra paleista; mūsų pareiga yra ją pranešti; jei Clinton kampanija galėtų įrodyti, kad laiškais yra manipuliuojama, tai tuomet taip ir būtų.

Bet  leiskite paaiškinti kas nutiko. Ar bent vienas save gerbiantis naujienų redaktorius atsilieptų į GRU ar FSB (Rusijos karinė ir valstybinė žvalgyba) vadovo skambutį ir priimtų pasiūlymą publikuoti slaptus laiškus iš kandidato į prezidentus darbuotojų? Tai yra būtent tai ką daro kiekvienas šios istorijos dalyvis, proceso metu pateikiantis visą privačią mūsų komunikaciją ir stumiantis ją į viešumą iš nelegalios invazijos iš užsienio jėgų ar vidaus agentūrų. Medijų laisvė skleisti tokią informaciją galbūt ir yra apsaugota, bet jų noras šią informaciją laikyti naujienomis rodo, jog jos užmiršta paprasčiausią žurnalistinę etiką ir jų svarbiausią tikslą parodyti tokią informaciją žmonėms.

Žiniasklaida apskritai ignoravo ženklus ir  stipriai siūlė jog „Podesta“ laiškų išleidimas buvo koordinuojamas su Trumpo kampanija. Liepos viduryje, Trumpo patarėjas Carteris Page, kaip pranešama,  susitiko su Rusijos žvalgyba, oficialiai tikima, jog jis vadovavo neteisėtam įsilaužimui (Page neigia jog toks susitikimas buvo) ir praėjus šiek tiek laiko Trumpas viešai paragino Rusiją įsilaužti į Clinton elektroninį paštą. Rugpjūčio viduryje Trumpo statytinis Rogeris Stone gyrėsi savo santykiais su Assange ir tuomet įspėjo Podestą, „Twitter“ paskyroje, apie tai, jos jis bus kitas „WikiLeaks“ taikinys.

Visi šių pastangų vaisiai yra kasdien matomi per „Fox News“ ir „Breitbart“, pirmaujančius propagandos organus Trumpo kampanijoje. Kiekviena replika nukrypstanti nuo temos  „DNC“ yra paverčiama įžeidimu Cliton. Nieko nereikia įrodinėti. Pakanka išleisti laiškus, o kitoms medijos juos priimti.

Mes esame supažindinami su valstybine propaganda ir žvalgybos organais Rusijos vyriausybėje. Rusijos televizija ir visos kitos valstybės valdomos medijos kartais išleidžia tikrą ir melagingą informaciją sumaišytą kartu su noru skatinti Vakarų baimę ir civilizacijų žlugimą, kurį atneša Vakarų demokratija. Kaip  įspėjo „Post“ žurnalistė Anne Applebaum, tokia propaganda yra nukreipiama per patį Trumpą (pavyzdžiui, abejojimas, jog Rusų raketa numušė „Malaysia Airlines“ lėktuvą ar pareiškimas, jog Clinton pergalė rinkimuose sukeltų III Pasaulinį Karą).

Kas labiausiai gąsdina, tai kad dabar yra visiškai aišku, jog JAV medijos, prieš pat rinkimus, negali apsiginti nuo manipuliacijos sufabrikuotais dokumentais. Precedentas yra aiškus: medijos priims dokumentus, įrašus ar susisiekimus be patikrinimo ir nepaisant neteisėtos ar neetiškos kilmės išleistus užsienio šalių per „WikiLeaks.“

Clinton, trečiuose debatuose, išsakyti įspėjimai apie „beprecedenčius“ iššūkius kuriamus Rusijos kišimosi į JAV rinkimus yra ignoruojami. Jos atsisakymas atsakyti į visus klausimus susijusius su „WikiLeaks“ yra matomas kaip klausimų apie neetišką elgesį opozicija. Bet jos atsisakymai yra principinga  pozicija, jog medijos ir Amerikos rinkėjai ignoruoja realų pavojų.

Taip pat skaitykite: WikiLeaks“ – organizacija kovojanti su korupcija ar tiesiog politinė mašina?

KaunoZinios.lt_logo

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt