Filmo "Nuostabus protas" kadras

Daug žmonių, kurie iš tikrųjų nėra susieję su mokslo pasauliu, sužinojo apie Džoną Nešą po to, kai buvo išleistas filmas „Nuostabus protas“, kuriame vaidino Raselas Krou. Tam tikra prasme, filmas idealizuoja šį matematiką, o tai, peržiūrėjęs filmą, pastebi ir pats Džonas Nešas. Tačiau, egzistuoja labiau realistiškas ir visiškai nežinomas mokslininko portretas, kurį atskleidžia dokumentinis filmas „Geniali beprotybė.“

Pažvelgėme į Džono Nešo gyvenimą kitu kampu. Knyga „Nuostabus protas“, pateikia daug daugiau biografinių faktų nei Holivudo filmas.

Jaunystė ir koledžas

Vaikystėje Nešas nekentė matematikos, o ir mokykloje jo pažymiai nebuvo geri. Savo autobiografijoje jis sako, kad viskas pasikeitė kai perskaitė E.T. Belo knygą „Matematikos vyrai“. Ji buvo parašyta taip patraukliai ir paprastai, kad perskaitęs jis sugebėjo įrodyti nesudėtingą teoremą.

Žinoma, Nešas, būdamas studentu, įstojo į matematikos skyrių o prieš tai, jam pavyko įgyti tam tikrų chemijos inžinerijos ir tarptautinės ekonomikos žinių. Dėl savo nepakartojamų pasiekimų, Džonas gavo ne tik bakalauro, bet ir magistro laipsnį, ir toliau vystė savo sugebėjimus Prinstono universitete. Jis išlaikė žinutę nuo buvusio mokytojo, kuris sakė: „jis matematikos genijus.“

Jo buvę klasiokai teigė, kad Džonas buvo apsėstas dėl pinigų ir buvo be galo šykštus. Kartą jie jam iškrėtė išdaigą, pranešdami, kad egzistuoja bankas, kuris dalina vokus ir antspaudus žmonėms, kurie ten atidarė sąskaitas. Jis ieškojo ir ieškojo, bet niekur nerado šio nuostabiojo banko.

Būdamas pirmakursis, jis turėjo savo pirmus rimtus romantinius santykius, apie kuriuos žinojo tik keli žmonės. Santykiai pasibaigė labai skausmingu išsiskyrimu, dėl to Džonas turėjo sūnų, su kuriuo niekada nebendravo.

Nepaisant meilės problemų, Nešas buvo pasiryžęs padaryti tai ko trokšta. Jam buvo 21-eri metai kai Prinstone parašė disertaciją apie žaidimo teoriją. Po 45-erių metų, dėl šios teorijos jis laimėjo Nobelio premiją.

Santuoka ir pirmieji ligos požymiai

Baigęs pirmosios pakopos studijas, Džonas nusprendė likti Prinstone, kad dėstytų studentams ir taip pat dirbtų su kai kuriomis kompanijomis. Jam buvo 26-eri metai, kai policija jį sulaikė už nepadorų elgesį. Mes nežinome šios istorijos detalių, bet tikėtina, kad šis atvejis buvo pirmasis Džono psichologinių problemų ženklas. Negana to, Džonas prarado savo privilegijas darbe: jis nebeturėjo prieigos prie slaptos informacijos.

Šiek tiek vėliau, Džonas vedė savo studentę Aliciją Lard, kuri už jį buvo jaunesnė tik ketveriais metais. Po metų, „Fortune“ verslo žurnalas įvardijo Nešą kaip „kylančią matematikos žvaigždę“, vėliau jo žmona pastojo. Maždaug tuo pačiu metu prasidėjo pirmieji jo šizofrenijos požymiai.

Liga vystėsi labai greitai ir jam darėsi vis sunkiau ir sunkiau paslėpti ją nuo visuomenės akių. Tačiau paskutinis lašas buvo tas, kai Nešas atsisakė pasiūlymo tapti matematikos fakulteto dekanu. Jis pareiškė, kad nenori švaistyti savo laiko tokiems kvailiems niekams, labiau jis norėjo būti Antarktikos imperatoriumi.

Džonas prarado savo darbą ir buvo paguldytas į psichiatrinę įstaigą kur jam atliko priverstinį gydymą. Jam buvo diagnozuota „paranojinė šizofrenija“ ir jis buvo priverstas 2 mėnesius vartoti vaistus. Kai jis išėjo iš ligoninės, staiga nusprendė vykti į Europą. Alicija paprašė savo tėvų prižiūrėti naujagimį kūdikį ir sekė savo vyrą. Nešas bandė gauti teisę į prieglobstį, bet jam nepavyko. Netrukus jis buvo areštuotas ir ištremtas atgal į JAV.

Turime paminėti regėjimo haliucinacijas, kurios yra itin svarbios filme „Nuostabus protas.“ Tikrasis Nešas niekada nematė jokių haliucinacijų, jis tik girdėjo balsus. Nepaisant to, matematikas turėjo daugybę neracionalių baimių, kurių filmas taip pat nepamini. Pavyzdžiui, pamatęs raudoną kaklaraištį, jis galvodavo, kad žmogus kuris jį dėvi yra komunistų sąmokslo narys.

Nepaisant populiarių įsitikinimų, Džonas niekados nedirbo Pentagone ir niekados nebandė iššifruoti slaptų žinučių nuo Rusijos ir Japonijos šnipų. Tačiau jis manė, kad pasaulis ruošia sąmokslą prieš JAV, todėl jis rašė asmeninius laikus JAV vyriausybei. Neatsižvelgiant į nuobodžias detales, Džonas bandė įtikinti vyriausybę, kad jie turi naudoti visiškai kitokį šifravimo metodą ir jis net pasiūlė pavyzdį. Nuostabus faktas yra tas, kad minėtasis metodas yra naudojamas šiais laikais. Tačiau tuo metu niekas neatsakė į Džono laišką.

Insulino šoko terapija ir išsiskyrimas su šeima

Jo liga vis blogėjo. Agresyvus gydymas psichologinėse įstaigose buvo neveiksmingas. Džonas kalbėjo trečiuoju asmeniu, jis vis skambindavo savo buvusiems kolegoms, norėdamas pranešti jiems apie dar vieną beprotišką sąmokslo teoriją ir jis be perstojo vis kažko bijodavo.

Kai situacija tapo visiškai nebevaldoma, Nešas vėl buvo paguldytas į kliniką. Ten jam buvo taikoma insulino šoko terapija – tai terapija, kai žmogus patenka į komą dėl insulino. Kai jis išėjo iš ligoninės, Džono buvę kolegos pasiūlė jam darbą, tačiau Nešas jo atsisakė ir vėl išvyko į Europą.

Ši kelionė Alicijai buvo paskutinis lašas. Ji išsiskyrė su Džonu ir užaugino jų sūnų viena. Deja, kai jis buvo paauglys, jų sūnui taip pat buvo diagnozuota šizofrenija. Jis buvo įsitikinęs, kad girdimi balsai sklido iš Dievo. Jis turėjo ne tik garsines haliucinacijas, bet taip pat ir regimąsias.

Kai jis grįžo iš savosios „kelionės“ Nešas gavo darbą Prinstono universitete ir sutiko naują psichiatrą, kuris jam išrašė lengvesnius vaistus. Jie buvo kitokie nei tie, kuriuos vertė gerti ligoninėse. Tabletės slopino simptomus ir Nešas vėl pradėjo bendrauti su savo žmona ir sūnumi. Tačiau tai truko neilgai: Džonas bijojo, kad vaistai pakenks jo mąstymo sugebėjimams, todėl nustojo juos gerti, o tada simptomai vėl sugrįžo.

Prinstone Nešas dažnai kaip vaiduoklis klaidžiodavo po universiteto teritoriją ir lentose rašinėdavo keistas formules. Dėl to jo studentai praminė jį „Šmėkla“.

Kova su šizofrenija ir 2 prestižiniai apdovanojimai

Nepaisant to, kad dabar liga buvo dar rimtesnė, Alicija leido Nešui atsikraustyti gyventi į jos namus. Ji galvojo, kad išdavė Nešą išsiskirdama su juo. Šis sprendimas galėjo būti tuo lemtinguoju, kuris išgelbėjo genialų matematiką nuo buvimo valkata. Kai jis buvo išsiskyręs, dažnai neturėdavo savo vietos, tad apsistodavo viešbučiuose arba draugų namuose.

Jo ligos simptomai nepagerėjo iki 9-tojo dešimtmečio. Gydytojai liko nustebę ir nesuprato kaip taip galėjo nutikti. Paslaptis buvo ta, kad Džonas pasinaudojo savo proto jėga, kad nekreiptų dėmesio į simptomus, jis ir vėl pradėjo tyrinėti matematiką. Šiuo metu jis visiškai nustojo vartoti vaistus.

Kitas galimas paaiškinimas yra tas, kad šizofrenijos simptomai senesnio amžiaus Džonui tapo mažiau akivaizdūs. Taigi galbūt tai buvo natūralus procesas ir liga tiesiog nedingo stebuklingai.

1994 m., Nešas gavo Nobelio premiją Ekonomikos mokslo srityje už disertaciją, kurią parašė būdamas 21-erių. Džonas neturėjo galimybės pasakyti tradicinės kalbos, nes organizatoriai buvo sunerimę dėl jo psichinės būklės. Vietoj to buvo surengtas seminaras, kuriame mokslininkai aptarė Džono indėlį į žaidimo teoriją.

Po kelerių metų, Nešas ir Alicija vėl susituokė. Buvo praėję 38-eri metai po to kai jie išsiskyrė. Prieš mirtį, Nešas gavo labiausiai prestižinį matematikos apdovanojimą – Abelio premiją. Taigi, jis yra vienintelis žmogus, kuris gavo ir Nobelio, ir Abelio premijas.

„Nuostabus protas“ pasibaigia pozityviai: pasenęs Džonas Nešas gauna Nobelio premija ir Alicija stovi šalia jo su jų ilgu ir laimingu gyvenimu priešakyje.

Džonas ir Alicija mirė tą pačią dieną ir tuo pačiu metu. 2015 m. jie pateko į autoavariją. Jam buvo 86-eri, o jai – 82-eji. Įdomu tai, kad abu sutuoktiniai nebuvo prisisegę saugos diržų, tačiau vairuotojas buvo prisisegęs, todėl išgyveno avariją. Kaip matote, net genijaus gyvenimas gali pasibaigti dėl nedidelės klaidos.

Taip pat skaitykite: TOP 10 filmų apie žmones, kurių gyvenimas sunkesnis nei tavo

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: