10 įdomiausių antro XXI a. dešimtmečio meno kūrėjų

Paskelbė: Data: 2020-01-14 05:33

Spausdinti | Komentarai

Naujieji metai šįsyk atnešė ne tik metų, bet ir dešimtmečio pabaigą. O jo būta išties įstabaus: galybė naujų mokslinių atradimų, gyvybiškai svarbių pasiekimų medicinos srityje ir kasdienį žmogaus gyvenimą palengvinančių išradimų stebino ne vieną. Kūrybingas šis dešimtmetis buvo ir menininkams, sukūrusiems daugybę įstabių kūrinių, sužavėjusių meno gerbėjus. Šiandien jums norime pristatyti 10 svarbiausių ir įsimintiniausių XXI a. antro dešimtmečio meno kūrėjų.

Marina Abramovič

Ši menininkė – garsi performansų atlikėja, savo karjerą pradėjusi dar praėjusiame amžiuje. Jau vaikystėje rodžiusi polinkį į meną, studijavo tapybą, tačiau galiausiai pasirinko kitą meno šaką. Pirmąjį savo solo pasirodymą surengė 1973-iaisiais, būdama 27-erių. Jo metu menininkė tarp savo išskėstų rankos pirštų smaigstė peilį, taip keliskart įsipjaudama. Garsą įrašė į tuščią audiokasetę, įrašo perklausė keliolika kartų, ir vėl pakartojo tuos pačius peilio dūrius, smeigdama tiksliai ten, kur pirmąjį kartą smigo ašmenys. Atlikėja yra pasakiusi, kad performansas, priešingai nei teatras, yra tikras. Teatre pilna melo – netikri peiliai, netikras kraujas. Performanse viskas yra realu. Vėlesni pasirodymai buvo ne ką kuklesni – atlikėja vartojo psichotropines medžiagas, vieno jų metu tapo auditorijos žaislu: ji net 6 valandas praleido nejudėdama, visiškai atsiduodama į susirinkusių žiūrovų rankas. Jie su atlikėja galėjo atlikti ką tik panorėję – ant netoliese buvusio stalelio buvo išrikiuota eilė įvairių įrankių, tokių kaip peiliai, skalpeliai, žirklės, netgi pistoletas, užtaisytas viena kulka. Pasirodymui įpusėjus, žiūrovai darėsi vis drąsesni, nuo atlikėjos kūno krito peiliu perrėžti rūbai. Tačiau tai kūrėjos nesustabdė – priešingai, ištekėjusi už mylimo vyro, kartu su juo keliavo ir įvairiose pasaulio vietose atliko įvairiausius pasirodymus, kupinus tikrų ir nesuvaidintų jausmų. 2010-aisiais Niujorke, MoMo muziejuje atlikėja kūrė performansą, kurio metu tiesiog sėdėjo kėdėje kitoje stalo pusėje prieš vis besikeičiančius lankytojus. Pasirodyme apsilankė ir buvęs vyras, nematytas keletą dešimtmečių. 2012 m. išleistas filmas pavadinimu The artist is present, kuriame atlikėja stengiasi atsakyti į klausimą kodėl performansas yra menas?

Anish Kapoor

Anišas Kapūras – indų-britų skulptorius, kuriantis modernaus meno skulptūras. Jo darbuose vaizduojamos priešpriešos tarp, dabarties ir nebūties, tvirtumo ir visiško minkštumo, šviesos ir tamsos. Autorius ypač mėgsta pastarąja priešpriešą: savo kūriniuose dažnai panaudoja šviesos ir tamsos motyvus, todėl jo darbai dažnai kuriami naudojant ne tik šviesą, bet ir vaizdą atspindinčias medžiagas (pavyzdžiui, iki blizgesio poliruotą metalą arba veidrodžius). Vienas žymiausių skulptoriaus darbų – 2012 m. Londone vykusioms vasaros olimpinėms žaidynėms paminėti skirtas 115 metrų statinys, pastatytas tarp olimpinių stadiono ir vandens sporto centro, bei atlikęs olimpinio parko apžvalgos aikštelės funkciją. Dar vienas kūrinys, pritraukiantis daugybę turistų iš viso pasaulio – 2004-aisiais Čikagoje pastatyta skulptūra Debesų vartai, sukurta iš nerūdijančio plieno. Dėl savo neįprastos formos ir blizgaus it veidrodis paviršiaus, skulptūra, sverianti net 110 tonų, atspindi aplinkos vaizdą.

Ai Weiwei

Ai Vėivėi – visame pasaulyje garsus kinų menininkas ir politinis aktyvistas. Šis kūrėjas išgarsėjo 2008-aisiais, kai prisidėjo prie Pekino olimpinėms žaidynėms skirto stadiono statybos. Stadionas išsiskyrė savo unikaliu dizainu, dėl kurio buvo pramintas paukščių lizdu. Tiesa, kiek vėliau menininkas atsisakė autorystės teigdamas, kad žaidynės buvo korumpuotos ir kupinos Kinijos propagandos. Būtent nuo tada kūrėjas plačiai išpopuliarėjo ir kaip politinis aktyvistas. 2012 m. beveik trims mėnesiams buvo sulaikytas kaltinant mokesčių nemokėjimu ir pornografijos platinimu. Sukūrė daugybę meninių instaliacijų, kurių atsiradimą įkvėpė įvairios socialinės negandos: žemės drebėjimai, įkalinimo įstaigos, pabėgėlių krizė. Pastarajai kūrėjas paskyrė itin daug dėmesio: 2016-aisiais Graikijai priklausančioje Lesbo saloje atidarė studiją, kurioje kuriamais darbais siekė atkreipti dėmesį į pasaulį, ir ypač Europą kaustančią pabėgėlių krizę. Vis garsiau autorius pasisako ne tik apie Kinijos, bet ir viso pasaulio politines problemas. Žurnalas ArtReview menininkui skyrė titulą menininkas, darantis stiprią įtaką visuomenėje.

Yayoi Kusama

Jajoi Kusama – raudonplaukė Japonijos menininkė, rašanti knygas ir kurianti ryškiais raštais ir spalvomis pasižyminčius paveikslus, koliažus, instaliacijas ir skulptūras, taip pat atliekanti performansus. Šios kūrėjos indėlis į popart ir minimalistinio stiliaus formavimąsi yra nenuginčijamas. Gimusi 1929 m., aktyviai kūrė ir dirbo didžiąją XX a. dalį, tačiau pasaulinio pripažinimo sulaukė tik amžiaus pabaigoje – 1990-aisiais jos kūrybinė veikla buvo pripažinta pasaulyje kaip reikšmingas indėlis į meno istoriją. Surengė daugybę parodų ne tik gimtojoje Japonije, bet ir JAV, kur gyveno ir kūrė 1958-1973 m. Jajoi Kusama – šiandien pasaulyje ypač gerai žinomų ir įvairaus amžiaus žmonių mėgstamų begalinių veidrodžių kambarių sumanytoja. Nors pradėtas kurti dar 1965-aisiais, masinio populiarumo šis kūrinys sulaukė tik pastarąjį dešimtmetį. Šiandien šios devyniasdešimtmetės kūrėjos praeities parodos sulaukia daugybės lankytojų.

Kara Walker

Kara Volker – amerikiečių tapytoja, dailininkė ir filmų kūrėja, gimusi 1969 m. Kaip sakė pati menininkė, aistrą tapybai pajuto dar ankstyvoje vaikystėje: dar nė nesulaukusi trejų, namo garaže sėdėdavo savo tėčiui, kuris taip pat buvo menininkas, ant kelių, ir stebėdavo kaip jis tapo. Būtent tai mergaitei sukėlė didžiulį norą pačiai sekti tėvo pėdomis. Kadangi yra juodaodė, mokykloje patirdavo nemažai patyčių, buvo įžeidinėjama dėl savo kilmės. Savo kūriniuose autorė pabrėžia rasizmo, seksizmo, seksualumo, smurto ir kultūrinio identiteto problemas. Būtent rasizmo tema kūrėja yra sukūrusi daug instaliacijų, kuriose vaizduojamos popieriniai karpiniai iš juodo ir balto popieriaus, matomi priešingos spalvos fone. Jie vaizduoja vergovės istoriją Amerikoje. Žymiausias menininkės kūrinys – paroda A Subtlety (Subtilumas). Centrinė parodos figūra – balta moters figūra, kurioje matomi afrikietiškos kultūros akcentai, tupinti sfinkso pozoje. 10 metrų aukščio ir beveik 23 metrų ilgio skulptūra buvo padengta cukraus sluoksniu.

Takashi Murakami

Takašis Murakamis – Japonijos vizualiųjų menų kūrėjas, užsiimantis tapyba, kuriantis skulptūras, menines instaliacijas, taip pat dirbo mados, prekių dizaino srityje, kūrė kiną. Jo kūryba priskiriama neopopmenui, šio autoriaus darbuose gausu anime ir otuku kultūros bruožų, kuriuos perteikia plokščioje erdvėje. Plačiau T. Murakamis pagarsėjo 2005 m. Jis ne tik užsiėmė kūryba, bet ir skyrė daug dėmesio visuomenės švietimui, kitų autorių populiarinimui, teisių gynimui. Vienas žymiausių T. Murakamio darbų – 100 m ilgio paveikslas, kuris buvo skirtas 2011 m. žemės drebėjimui Japonijoje atminti. Menininkas semiasi įkvėpimo iš animacinių veikėjų bei manga kultūros, kitaip tariant japoniškų komiksų, taip pat ir iš tradicinės Japonijos dailės technikos. Sujungdamas šiuos visus elementus į vieną sintezę, jis sukūrė meno kūrinius, kurie atspindi ir kritikuoja populiariosios kultūros įsigalėjimą Japonijoje.

Banksy

Britų grafitininkas Banksy – instaliacijų ir kino kūrėjas, pradėjęs garsėti XX a. pabaigoje. Šis autorius itin išsiskiria tuo, kad jo tapatybė – nežinoma. Numanoma, kad yra gimęs 1974 m. ir kilo iš Bristolio, tačiau nėra aiški nei kūrėjo lytis, nei ar tai konkretus žmogus, ar keleto kūrėjų grupelė. Šis menininkas geriausiai žinomas dėl savo grafičių, dažnai vaizduojančių svarbias visuomenės problemas ir ydas. 2000-aisiais, slėpdamasis nuo besivejančių policijos pareigūnų už šiukšlių vežimo mašinos, ant šios šono grafitininkas pastebėjo trafareto pagalba išpurkštus skaičius. Tai kūrėjui pametėjo idėją pasitelkti trafaretus kuriant savo darbus – toks būdas padėjo sutaupyti daug laiko, taip pat sumažino šansus būti pastebėtam. Menininkas yra surengęs ne vieną parodą ir performansą, demonstravo piešinius ant gyvų kiaulių, o vienos parodos metu salėje paleido 200 žiurkių, kurios vaizdavo meno kritikus. Banksy yra sukūręs daugybę darbų, žinomų visame pasaulyje: žvaigždę iš ES vėliavos naikinantis darbininkas, nupieštas ant vienos iš sienų Londone, po Niujorką 2 savaites važinėjantis gyvulinis furgonas, prikimštas pliušinių žaislų, nukryžiuoto Jėzaus, kurio rankos pilnos pirkinių maišelių, piešinys, ir daugelis kitų. Autorius griežtai atsisako parduoti savo darbus teigdamas, kad jų vieta – natūralioje aplinkoje: gatvėse, stotelėse, ant sienų. Tačiau pernai Banksy visuomenę nustebino aukcione parduodamas savo piešinį Mergaitė su raudonu balionu, kuris buvo nupirktas už 1,4 mln. dolerių. Visų nuostabai, paveikslas susinaikino vos tik buvo parduotas – niekas nepastebėjo paveikslo rėme įtaisyto naikinimo mechanizmo. Panašu, kad naujas dešimtmetis taps puikiu lauku tolimesnei šio garsaus grafitininko kūrybai.

Maurizio Cattelan

Italų skulptorius Mauricijus Katelanas pasaulyje gerai žinomas dėl savo satyriškų skulptūrų ir instaliacijų. Šis kūrėjas, priešingai nei daugelis kitų pasaulinio lygio menininkų, nestudijavo jokių su menais susijusių disciplinų, yra visiškas savamokslis. Jo darbai – sukrečiantys, keliantys diskusijas ir nepaliekantys abejingų. Pirmasis skulptoriaus kūrinys, sukėlęs daugybę diskusijų ir sulaukęs tikinčiųjų kritikos – skulptūra La Nona Ora. Tai – ant žemės parkritęs ir meteorito prispaustas popiežius. Tiesa, netgi ir tokioje neįprastoje situacijoje popiežius vaizduojamas kaip didingas ir orus. Autorius kaltintas neapykantos krikščionybei kurstymu, tačiau tai veikiau buvo įsižeidusių tikinčiųjų pramanas. Kita žymi skulptūra – Him (Jis), kuria vaizduojamas ant kelių klūpantis ir atgailaujantis žmogus. Žvelgiant iš toli, galima pagalvoti, kad tai – besigailintis vaikas ar nedidelis vyras, tačiau priėjus arčiau ir pamačius skulptūros veidą, galvoje imtųsi suktis prieštaringos idėjos, kadangi tai – Hitlerio veidas. Tiesa, pats menininkas apie savo kūrinius yra pasakęs: ne mano darbas pasakyti ką kūrinys reiškia, bet manau žmonės suras savo reikšmę.

Jeff Koons

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vision Invisible (@visioninvisible) on

Džefas Kūnsas – JAV skulptorius ir tapytojas. Šiam menininkui priklauso brangiausiai savo darbą JAV pardavusio žmogaus titulas – pirmąjį rekordą jis pasiekė 2013 m., kai jo skulptūra Šuo iš baliono buvo parduota už 58,4 mln. JAV dolerių. Šiemet šį titulą jis susigrąžino – kita Dž. Kūnso skulptūra, Triušis, sukurta iš nerūdijančio plieno, aukcione įkainota 91,1 mln. JAV dolerių. Šio autoriaus darbai ne tik spalvingi, bet ir glaudžiai susiję su masine vartotojiška kultūra. Jis yra sukūręs ne vieną skulptūrą iš milžiniškų balionų: vieną jų 2017-aisiais papuošė Niujorko centrą. 14 metrų aukščio spalvinga balerina iš aukšto žvelgė į ją stebinčius praeivius, jos veidrodinis paviršius tarsi švyturys iš toli kvietė smalsuolių žvilgsnius.

Damien Hirst

Damienas Herstas – britų skulptorius, instaliacijų menininkas, tapytojas, grafikas ir meno kuratorius. Šis kūrėjas – tikras fenomenas: D. Herstas laikomas brangiausiu pasaulio menininku, jo turtas vertinamas kiek daugiau nei 300 mln. JAV dolerių. Tai lėmė jo drąsūs sprendimai meno srityje – jo kūrybai būdingi gyvybės laikinumo, mirties tematikos, o kūrinių pavadinimai visada buvo ilgi ir sudėtingi, maskuojantys kūrinio esmę, bet iš tiesų dažnai kalbantys apie gyvenimo laikinumą. Vienas geriausiai žinomų jo kūrinių yra 1991 m. ryklio instaliacija formaldehide įmantriu pavadinimu „Fizinis mirties neįmanomumas kieno nors gyvo sąmonėje“. Šią instaliaciją menininkas papildydavo gyvais vabzdžiais ir peteliškėmi, kitą instaliacijų grupę sudarė lentynų dėžės su įvairiais objektais. 2007 m. jis sukūrė vieną brangiausių kūrinių pavadinimu „Vardan Dievo meilės“, kuriame buvo platininė kaukolė su tikrais dantimis, inkrustuota deimantais. Damienas Herstas savo kūryboje neapsiriboja vien negyvų padarų instaliacijomis, galima pamatyti daug jo piešinių, nuotraukų, sukurtų siužetų ir netgi režisuotų klipų. Įdomu faktas, kad autorius nekuria vienas. Jis turi nemažai asistentų, kurie atlieką už jį daug laiko atimančius „nemeniškus“ darbus.

Taip pat skaitykite: Garsiausias pasaulyje gatvės menininkas Banksy atidarė savo pirmąją parduotuvę Londone [FOTO]

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
traffix.lt