Damien Hirst – menininkas kuriantis mirtį

Paskelbė: Data: 2013-07-04 09:19

Spausdinti | Komentarai

Damien Hirst yra vienas iš žinomiausių šių laikų modernaus meno atstovų, dažną paprastą žmogų šokiruojantis savo įmantriais darbais ir parodantis plačiam  pasauliui savo požiūrį į egzistenciją ir mirtį labai savotiškais būdais.

Milijonus uždirbantis menininkas žiūrovams pateikia stikliniame kube patalpintą karvės galva su daugybe gyvų musių, kurios gyvena misdamos galvos mėsa, užkonservuotą ryklį ir deimantais inkrustuotą kaukolę… Taigi, suspažinkime su ekscentriškuoju Damienu Hirstu.

Susipažinkime su Damien Hirst

Pirmiausiai susipažinimui – truputis biografijos. Damien Hirst gimė Bristolyje 1965 metais. Mokėsi jis Londone, Goldsmiths koledže ir galiausiai 1988 metais buvo pastebėtas kaip menininkas kai sumanė ir kuravo savo darbų parodą pavadinimu – „Freeze“. Vėliau, po šio savo lemiamo šou, Hirst tapo vienas iškiliausių savo kartos menininkų. Daug jo darbų yra plačiai žinomi – nuo ryklio užkonservuoto formaldehide iki vėliausių jo darbų, tokių kaip kaukolė papuoštą tikrais deimantais pavadinimu „Memento Mori“ (2007). Įdomu tai, jog šiame jo darbe kaukolė sumodeliuota ant 18 metų amžiaus žmogaus kaukolės, tačiau vienintelė išlikusi tikra dalis – dantys. Meno istorikas Rudi Fuchs apie pastarąjį jo darbą: „Kaukolė ne iš šio pasaulio, beveik dangiška. Tuo pačiu metu ji reprezentuoja mirtį kaip kažką be galo negailestingą. Palyginti su graudžiu liūdesiu vanito scenoje, deimantinė kaukolė pati iš savęs yra šlovinga.“

Dabar Damien Hirst gyvena ir dirba Devone ir Londone. Jis buvo įtrauktas į  1992 metų „Young British Artists“ parodą Saatchi galerijoje Londone, o 1995 metais laimėjo Turner apdovanojimą. Yra įvykusi ne viena šio menininko asmeninė paroda.

© damienhirst.com archyvo nuotr.

Apie ką gi Jis kuria?

Savo darbuose Hirst‘as perteikia savo sudėtingą požiūrį apie egzistenciją ir mirtį.  Juose keliami klausimai apie mūsų ribas, kurios skiria aistrą ir baimę, gyvenimą ir mirtį,  priežastį ir tikėjimą, meilę ir neapykantą. Hirst‘as naudoja mokslo ir religijos priemones ir ikonografiją, kuria skulptūras ir piešinius kuriuose grožis ir įtampa siūlo žiūrovui pažvelgti į meną, kuris pranoksta mūsų supratimą tose srityse. „Gyvenime yra keturi svarbūs dalykai: tikėjimas, meilė, menas ir mokslas“, teigia menininkas. „Geriausiu atveju, jie visi yra tiesiog priemonės padedančios tau rasti kelią per tamsą. Nei vienas iš jų taip gerai neveikia, tačiau, jie padeda. Iš jų visų mokslas dabar atrodo vienintėlis. Kaip religija, jis suteikia vilties kibirkštį, jog galbūt pabaigoje viskas bus gerai…“

© damienhirst.com archyvo nuotr.

Darbai

Damien Hirst yra plačiai žinomas savo meninėmis instaliacijomis – stikliniai kubai, kuriuose užkonservuoti įvairūs gyvūnai, tokie kaip karvės, avys ir ryklys. Na ir žinoma sugrįžkime prie karvės galvos su daugybe gyvų musių, kurios gyvena misdamos galvos mėsa. Tai viena iš daugiausiai kritikos ir susidomėjimo susilaukusių instaliacijų, pavadinimu „Tūkstantis metų”. Šiuo savo darbu autorius norėjo pavaizduoti gyvybės ratą. Žiūrovai galėjo matyti kaip vienos musės miršta įskridusios į elektrinį musgaudį, o kitos dauginasi ir minta toliau, taip išlaikydamos gyvybės rato ritmą.

© damienhirst.com archyvo nuotr.

Damien Hirst savo kūryboje neapsiriboja vien negyvų padarų instaliacijomis, galima pamatyti daug jo piešinių, nuotraukų, sukurtų siužetų ir netgi režisuotų klipų. Įdomu faktas, kad autorius nekuria vienas. Jis turi nemažai asistentų, kurie atlieką už jį daug laiko atimančius „nemeniškus“ darbus. Pavyzdžiui, garsusis piešinys ir spalvotų apskritimų, kuris vėliau tapo kaip interjero ir dizaino dalis, buvo atliktas vienos jo asistentės. Pasak pačio autoriaus: „Aš nupiešiau tik penkis pirmus apskritimus, toliau perdaviau darbą Reičel. Aš negalėjau būti sušiktu subingalviu ir piešti tas dėmes. Jos yra šūdas sulyginus su…”. Dėl šios priežasties jo darbai dažnai sukelia diskusijas apie autentiškumą, tačiau pats autorius teigia, jog vienintelis skirtumas tarp jo asistento ir jo pačio pieštos dėmės yra pinigai.

© damienhirst.com archyvo nuotr.

Pinigai pinigėliai

Dažnai Damien Hirst yra vadinamas apsukriu verslininku, nes iš savo kūrybos kraunasi milijonus šlamančių. Šio menininko pasaulinis pripažinimas ir nekrintanti žvaigždė aiškiai atsispindi banko sąskaitoje. Jau viena iš pirmųjų jo skulptūrų „Himnas“ buvo parduota už vieną milijoną svarų sterlingų.

2000-ųjų metais Niujorke startavusią Damin Hirst darbų parodą „Damienas Hirstas: modeliai, metodai, požiūriai, prielaidos, rezultatai ir išvados“ per 12 savaičių aplankė 100 000 žmonių ir visi joje eksponuoti darbai buvo išpirkti. Hirsto turtas 2003 metais jau buvo vertinamas 35 milijonais svarų sterlingų. Taigi, kalbame apie labai sėkmingą menininką.

© damienhirst.com archyvo nuotr.

Žinoma, Hirsto darbai nėra pigūs. Minėtasis jo kadaise kurtas tigrinis ryklys buvo perparduotas amerikiečiui kolekcininkui už 6.5 milijono svarų sterlingų. Per aukcioną 2007 metais už darbą „Pavasarinė lopšinė“ – trijų metrų pločio atvirą spintą su joje išdėliotomis daugiau 6000 migdomųjų piliulių – gavo 19.2 milijono JAV dolerių. Na, o už garsiąją deimantinę kaukolę menininkas gavo 50 milijonų svarų sterlingų  Ir ką gi gali bepridurti kritikai, kurie teigia, jog šiuolaikinis menas nieko vertas šlamštas?

© damienhirst.com archyvo nuotr.

Tačiau, žinoma, nemažai yra ir tokių asmenų kurie viešai Damien Hirst darbus peikia ir vadina menininką garbėtroška, kaltina jį plagijavimu ir, pasak meno kritiko Robert Hughes, Hirstas netgi turėtų prisiimti atsakomybę už šiuolaikinio meno nuosmukį. Kritikas taip pat priduria, jog kaina nėra vienintelė likusi meno vertės išraiška.

© damienhirst.com archyvo nuotr.

Tačiau toliau pilnėjanti meninko sąskaita rodo, jog visgi jo menas plačiai pripažintas ir yra manančių, jog jo darbai verti didžiulių pinigų. Na, o pats meninkas kalbėdamas apie pinigus teigia: „Pinigai – tai raktas į pasaulį. Nors man vis dėlto svarbesnis pripažinimas, kurį jie duoda.“

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
traffix.lt