Arūnas Dulkys. ELTA / Dainiaus Labučio nuotr.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako, kad užsikrėtimo atvejai legionelių bakterijomis Kaune sutapo su Garliavos vandens siurblinės rezervuarų plovimo darbais.

„Iš NVSC (Nacionalinio visuomenės sveikatos centro – ELTA) vadovo išgirdau, jog, įvertinus inkubacinį periodą, legioneliozės atvejai sutapo su Garliavos vandens siurblinės rezervuarų plovimo darbais. Susirgusiųjų gyvenamosiose būstuose NVSC specialistų paimtuose mėginiuose aptikta legionelių. Laukiame geriamojo vandens tyrimų rezultatų iš mėginių, kurie buvo paimti daugiabučių namų vandens įvaduose“, – teigė A. Dulkys.

Jis pažymėjo, kad tiek daugiabučių administratoriams, tiek individualių namų savininkams nurodyta atlikti termošoką.

„Kad gyventojai jaustųsi saugūs, daugiabučių administratoriams ir individualių namų savininkams nurodyta atlikti termošoką, kuris panaikina taršą vamzdyne, jei tokia yra. Tikėkimės, priemonės duos rezultatų. Daugiau atsakymų bus galima pateikti atlikus tyrimą visa apimtimi“, – sakė A. Dulkys.

Tai dar nėra infekcijos protrūkis

NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Orina Ivanauskienė pažymėjo, jog nustatytais legioneliozės atvejais Garliavoje vanduo gyventojams buvo tiekiamas iš Vičiūnų vandenvietės.
„Čia yra Kauno vandenų Vičiūnų vandenvietė, jeigu mes kalbame konkrečiai apie Garliavą, tai yra Vičiūnų vandenvietės teikiamas vanduo. Ji aptarnauja ir kitas miesto teritorijas, ten ir Aleksotas yra, ir Vilijampolės dalis. Tai teritorijos, kurių atvejais vanduo irgi buvo tiekiamas būtent iš Vičiūnų vandenvietės“, – žurnalistams teigė O. Ivanauskienė.
Ji atkreipė dėmesį, kad nors ligos atvejų daugėja, to vadinti protrūkiu dar nereikėtų.

„Kad yra protrūkis, tikrai negalime teigti. Yra nustatomi atvejai, kurie yra sietini su konkrečiu infekcijos šaltiniu, kurį mes bandome įvardinti“, – paaiškino O. Ivanauskienė.
Pasak specialistės, tiriant vandenį užsikrėtusių gyventojų namuose, legionelės bakterijų rasta tiek šaltame, tiek karštame vandenyje.

„Šiandieną esame gavę trijų laboratorinių tyrimų atsakymus, konkrečiai vandens tyrimus, kuriuos mes ėmėme gyventojų gyvenamuosiuose būstuose. Ir būtent tiek šalto vandens mėginiuose, tiek karšto vandens mėginiuose yra nustatyta legionelė“, – pažymėjo O. Ivanauskienė.

Infekcijos atvejai ir vandenvietės plovimo darbai – sutapimas

Naujasis NVSC vadovas Vaidotas Gruodys savo ruožtu pabrėžė, kad Garliavos vandens siurblinės rezervuarų plovimo darbai ir nustatyti legioneliozės atvejai kol kas – tik sutapimas.
„Atliekant epidemiologinį tyrimą, buvo nustatytas toks sutapimas, kad buvo plaunama vandenvietė ir buvo nustatyti (atvejai – ELTA) būtent balandžio 24 dieną. Bet tai yra tik sutapimas, mes tą tiriame retrospektyviai. Mėginiai buvo paimti tik tada, kai buvo nustatyti atvejai ir būtent tose gyvenamose vietose, kur buvo nustatyti susirgimai. (Mėginiai – ELTA) buvo paimti iš čiaupų, o po to dar iš Kauno vandenų įvado“, – pažymėjo V. Gruodys.

Jis atkreipė dėmesį, kad tam, kad gyventojai užsikrėstų legionelioze, būtinos dvi sąlygos.

„Turi būti pakankamas kiekis bakterijų ir nepakankamai palanki vandens temperatūra. Tai, ką mes galime kontroliuoti – galime kontroliuoti vandenį, daugiabučiuose jį kontroliuoja šilumos punktai, taip pat yra individualūs namai, kurie patys atsakingi už savo vandens temperatūrą. Tai, vėlgi, šaltas vanduo turi būti šaltas – iki 20 laipsnių, karštas vanduo turi būti karštas – tarp 50–60 laipsnių. Jei tai užtikrinsime, tai bus nesvarbu, koks yra kiekis bakterijų – jos visos žus ir nepasieks galutinio vartotojo“, – pabrėžė V. Gruodys.

NVSC vadovas taip pat patikino, kad gyventojai gali pasitikėti specialistais – situacija yra stebima ir imamasi priemonių bet kokioms bakterijoms naikinti.

„Nebuvo laukiama pirmo tyrimo rezultatų, buvo iškart taikomas termošokas, kuris ir užmuša legionelės bakterijas“, – teigė NVSC vadovas.

„Žiūrint į ateitį – pastebėjau ir aš, ir su komanda pasitarėme, kad yra nepakankama gyvenamųjų daugiabučių namų bendrijų šilumos punktų kontrolė. Visi žinome, kokios yra energetikos kainos ir visi žmonės yra linkę taupyti. Tai nenorėčiau skatinti taupyti savo sąskaita. Mes organizuosime susitikimą su Valstybine energetikos reguliavimo tarnyba tam, kad pasižiūrėtume, kaip galima efektyviau užtikrinti šilumos punktų kontrolę“, – pridėjo V. Gruodys.

ELTA primena, kad praėjusią savaitę buvo inicijuotas tarpinstitucinis pasitarimas, kuriame dalyvavo Kauno rajono savivaldybės, UAB „Kauno vandenys“ Vičiūnų vandenvietės ir AB „Kauno energija“ atstovai. Jame buvo aptarti tiekiamo geriamojo vandens stebėsenos rezultatai, aiškinamasi, kas galėjo lemti vandens tiekimo galimus sutrikimus bei sprendžiama, kaip galima būtų užtikrinti pastovų tinkamos temperatūros karšto vandens tiekimą daugiabučiuose namuose Kauno rajone, bei informuoti individualių namų gyventojus apie karšto vandens sistemų profilaktikos priemones.
Po šio pasitarimo Kauno rajone daugiabučių namų įvaduose UAB „Kauno vandenys“ paėmė šalto geriamojo vandens mėginius legionelėms nustatyti, laukiama tyrimų rezultatų.

AB „Kauno energija“ Kauno miesto ir Kauno rajono centralizuoto karšto vandens tiekimo tinkluose padidino tiekiamo termofikacinio vandens temperatūrą, kad pastatų karšto vandens sistemose ji būtų ne žemesnė kaip 65 laipsniai, ir informavo daugiabučių namų administratorius dėl termo šoko vykdymo.

Kaip skelbia NVSC, šiuo metu yra patvirtinti 22 legioneliozės atvejai, dar 4 buvo patirtinti pirmadienio pavakarę.

Iš viso nuo legioneliozės mirė vienas asmuo, kiti trys mirę asmenys, apie kuriuos buvo skelbta spaudoje, sirgo legionelioze, tačiau, jų mirties priežastis buvo ne legioneliozė, o gretutinės ligos, skelbia NVSC.

NVSC duomenimis, per pastaruosius 10 metų, legioneliozės atvejų nustatoma kasmet nustatoma nuo 1 iki 22 atvejų (vidutiniškai 18 atvejų per metus), mirties atvejų taip pat pasitaiko. Per pastaruosius 10 metų iš viso fiksuota 17 mirties nuo šios ligos atvejų.

Viktorija Smirnovaitė (ELTA)

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: