"Vesper" plakato fragmentas

Rugsėjo 10 d. vakarą Lietuvos vardas garsiai nuskambėjo tarptautinėje arenoje. Viename didžiausių žanrinio kino renginių Europoje, Briuselio tarptautiniame fantastinių filmų festivalyje (BIFFF), lietuvės Kristinos Buožytės ir prancūzo Bruno Samper filmas „Vesper“ įvertintas aukščiausiu apdovanojimu – „Auksiniu varnu“.

Kaip sakė pagrindinį festivalio prizą įteikęs žiuri narys japonų režisierius Ryuhei Kitamura, dėl „Vesper“ abejonių nekilo – komisija apsisprendė per penkias sekundes. „Filmas išskirtinis vaidyba, istorija, vizualiniais sprendimais, muzika ir garso dizainu – jis unikalus, o tai šiais laikais labai sudėtinga pasiekti“, – scenoje skelbė R. Kitamura.

Apdovanojimą ceremonijos metu atsiėmęs B. Samper sako, kad japonų kūrėjas jį patikino, jog Lietuvoje sukurtas mokslinės fantastikos filmas nuoširdžiai nustebino savo emocionalumu. „Vesper“ – tai istorija apie ateityje gyvenančią 13-metę, kuri po ekosistemos žlugimo bando išgyventi keistame ir pavojingame pasaulyje.

Kadras iš “Vesper” / Lukas Šalna ir Ieva Jura nuotr.

Kad „Vesper“ sėkmė – neatsitiktinė, liudija ir tai, kad jis pasirinktas jubiliejų šiemet mininčio festivalio atidarymo filmu. Režisierė K. Buožytė teigia, kad išskirtinis BIFFF bruožas – itin aktyvi auditorija, laužanti Lietuvoje žinomą stereotipą „ramus kaip belgas“: „Tiek premjeros metu, tiek atsiimant apdovanojimą visi kino kūrėjai, užlipę į sceną, privalo sudainuoti dainą – to reikalauja publika.“

Atidarymo „numeriui“ tarptautinė filmo komanda pasirinko „Pink Floyd“ kūrinį „Another Brick in the Wall“, o atsiimdamas „Auksinį varną“ B. Samper užtraukė Charlezo Aznavouro šansoną „La Bohème“ – jam karštai pritarė BIFFF apdovanojimų stebėti susirinkusi auditorija.

Kadras iš VESPER / kūrėjų nuotr.

Be įdomiausių pastaraisiais metais sukurtų fantastinių ir siaubo filmų kūrėjų, 40-ojo Briuselyje vykstančio festivalio svečiais šiemet tapo tokie kino grandai, kaip „Vyrų juodais drabužiais“ ir „Adamsų šeimynėlės“ režisierius Barry Sonnenfeld bei „Kieto Riešutėlio“ ir „Grobuonies“ autorius John McTiernan.

Kristina Buožytė VESPER / kūrėjų nuotr.

Režisierė K. Buožytė BIFFF pirmąkart lankėsi prieš 10 metų, kai pristatė filmą „Aurora“. Didįjį BIFFF prizą lietuvė vertina kaip svarbų įvertinimą ne tik „Vesper“ komandai, bet ir visai Lietuvos kino industrijai: „Tai didelis pripažinimas ir puikus būdas dar plačiau paskleisti žinią apie mus – tikiuosi, tai paskatins ir Lietuvos žiūrovus nepraleisti progos filmą pamatyti didžiajame ekrane, kuriam jį ir kūrėme.“

Pasakodama apie „Vesper“ kelią iki kino ekranų K. Buožytė pabrėžia, kad proceso metu daug išmoko ir pati.

Kristina Buožytė VESPER / kūrėjų nuotr.

„Mums tikrai pasisekė. Juk iki filmavimo pradžios su aktoriais pats nebendrauji, prodiuseriai dirba su jų agentais. Pirmąkart teko dirbti su britų ir amerikiečių aktoriais, ir aš nebuvau tokia tikra, kaip jie vertins šį darbą. Ar bus nusiteikę rimtai, ar žiūrės kaip į „filmelį iš Lietuvos?“, – prisimena režisierė. Ji teigia jau pirmųjų susitikimų metu supratusi, kad jie – visiški profesionalai, visuomet pasiruošę ir neįtikėtinai dosnūs sau ir kitiems.

„Kai dirbi su tokiais profesionalais, kaip antagonisto Jono personažą sukūręs Eddie Marsanas, ar Camellią vaidinusi Rosy McEwen, supranti, kad jie – lyg tobulai suderinti instrumentai. Tau tereikia paspausti tinkamą mygtuką, ir išgirsi vis kitą nuostabią melodiją. Tai man buvo ir darbas, ir malonumas, ir labai gera mokykla“, – filmavimo metu įgytas pamokas vertina K. Buožytė.

Kristina Buožytė VESPER / kūrėjų nuotr.

Ji išduoda, kad nustebo pirmąkart gyvai pamačiusi R. Chapman – aktorė jai pasirodė daug smulkesnė nei repeticijų „Zoom“ platformoje metu. Visgi jaunosios britės užsispyrimas ir ištvermė visas 40 filmavimo pamainų įkvėpė ir kitus komandos narius.

Kalbėdama apie asmeninius aktorių iššūkius „Vesper“ režisierė išskiria iš Velso kilusį JAV aktorių Richardą Brake’ą, iki šiol kine dažniausiai įkūnydavusį blogiukus: „Čia jis suvaidino sunkiai sergantį, prie lovos prikaustytą, bet labai mylintį Vesper tėvą Darių. Ir, kas svarbiausia, suvaidino tik akimis! Tai, kas scenarijuje rodėsi kaip labai nesudėtinga užduotis, galiausiai nebuvo taip paprasta“, – prisimena už ankstesnius savo filmus „Kolekcionierė“ ir „Aurora“ Sidabrinėmis gervėmis įvertinta kino kūrėja.

Vesper“ Lietuvos kino teatruose debiutuoja jau rugsėjo 30 dieną.

Vesper“ kuria prodiuserių kompanija kompanijos „Natrix Natrix“ (Asta Liukaitytė, Daiva Varnaitė-Jovaišienė, Kristina Buožytė, Lietuva), „Ruble Fish“ (Alexis Perrin, Prancūzija) „1080 Films“ (Benoit Ronald, Belgija).

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kino centras.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: