Filmo "Elvira: Mistress of the Dark" plakatas

Elvyra, Tamsos valdovė – gerai žinoma praeito amžiaus seksualumo ir siaubo ikona, atsiradusi 1981 metais per Los Andželo vietinės televizijos šou Elvira’s Movie Macabre. Šmaikščią, nepadorią, seksualią – žiūrovai ją atpažįsta iš aukštos šukuosenos, ilgos, aptemptos, atviros suknelės ir didelių… akių. Išties, Elvyrai akių tarp nosies ir kaktos net nereikia, nes tos kitos, spoksančios iš suknelės iškirptės, susilaukia tiek dėmesio, kad, atrodo, visas likęs įvaizdis nereikalingas. Tačiau tokia ir buvo pirminė idėja – sukurti patrauklią mėgstamiausios Amerikos vaikų šventės divą.

Iš tikrųjų Elvyra pradėjo savo karjerą kaip siaubo laidos vedėja. Vietinis Los Andželo kanalas ieškojo kuo pakeisti mirusį vedėją Žudiką Seimūrą kartą į savaitę rodomai siaubo laidai Horror Show Fright Night. Jie ieškojo ko nors šviežaus ir seksualaus, būtent moters personažo, ir taip jau pasitaikė, kad ironiška, Kalifornijos stiliaus mergiotė jiems patiko. Tai buvo Elvyra, kurią vaidino Cassandra Peterson.

Kuriant Elvyros įvaizdį neapsieita be įkvėpimo. Būtent filmai įkvėpė Cassandrą Peterson sukurti Elvyrą tokią, kokią mes ją pažįstame. Aktorės visažistas pakišo mintį semtis įkvėpimo iš Sharon Tate, Romano Polanskio 1967 metų filmo The Fearless Vampire Killers veikėjos (iš ten ta aukšta šukuosena), ir Mirtišės Adams, kuri dvelkia šiurpiu seksualumu. Taip atsirado Elvyra, be pavardės, be kilmės, tapusi tamsos valdove, kuriai erdvėlaikis nėra taip svarbu. Juk per keturiasdešimt personažo egzistavimo metų Elvyra vis dar yra žinoma ir atsimenama, bent jau Amerikoje ar tarp tų lietuvaičių, kurie augo paskutiniame praeito šimtmečio dešimtmetyje.

Kaip dar galėtumėme apibūdinti Elvyrą? Jau sakėme, kad ji yra ironiška ir populiariojoje kultūroje atstoja sekso simbolį, mosuodama savo didelėmis nekaltomis akimis, švytinčiomis kaip pačios Las Vegaso, kuriame viskas prasidėjo, iškabos. Išties, Elvyra neturi gėdos jausmo ir lipa ant kiekvieno sutikto išvaizdaus vyro. Nelabai susikremta, jei išvaizdus vyras ją atstumia. Ir nepasakyčiau, kad neturi savigarbos, nes moka susitvarkyti su tais vyrais, kurie prie jos priekabiauja – Elvyra jaučia savo vertę. Nelabai jaudinasi, jei dėl jos išvaizdos žmonės susidaro tam tikras išankstines nuostatas. Iš esmės ji yra draugiška, šneki, linksma ir netgi galima sakyti, kad kartais kilniaširdė (nors niekad neapsieinama be naudos sau). Netgi, sakyčiau, pasitaiko ir naivumo atvejų. Gal dėl to ji ir yra tokia juokinga. Tokia netašyta, kad, be savo didelių akių, iš charakterio panašėtų į pakelės plevėsą, tokia vaikiška, apimta savo primityvių instinktų, kad be juokų apie antrą galą pasakytum, kad tai penkiametė padauža. Dėl šio kontrasto įdomu į ją žiūrėti.

Dabar Elvyra yra tikras prekės ženklas. Cassandra Peterson paklausta, ar jai neatsibodo tiek metų vaidinti tą patį personažą, atsakė: „Tikrai ne! Ar jūs iš proto išsikraustėt?“ Taip yra todėl, kad visos autorinės teisės priklauso jai. Kiekvienas centas, gautas iš Elvyros prekės ženklo produkcijos, atitenka aktorei. Galima rasti netgi Elvyros vis dar veikiančią internetinę parduotuvę, kurioje parduodami marškinėliai, puodukai, ženkliukai, magnetukai, telefono įdėklai ir netgi vyriškos trumpikės su Elvyros atributika. Per Heloviną Elvyros kostiumas yra vienas populiariausių tarp vaikų Amerikoje. Cassandra Peterson suvaidino begalėje televizijos produkcijos, figuravo knygose, komiksuose, vaizdo žaidimuose ir netgi kalendoriuose. Nuo 300 dolerių per savaitę aktorė perėjo prie milijonų, uždirbtų iš savo sukurto personažo.

Ir vis dėlto ši sėkmė priklauso ne tik Elvyrai, tačiau ir Cassandrai Peterson, kuriai veikėja be galo tinka. Nors realybėje moteris yra santūri, tačiau apsivilkusi Elvyros amplua Cassandra tiesiog pašėlsta. Gali plepėti ir juokauti be perstojo. Be to, moka ir šokti, ir dainuoti. Taip yra todėl, kad jaunystėje dirbo drag queen The Purple Cow bare, Kolorado Springse, ir ten su kitomis drag queens atlikdavo pasirodymus. Greičiausiai ten ir išmoko savo ekspresyvumo. Kaip pati aktorė teigia, ją užaugino būrys pašėlusių drag queens. Ši patirtis galiausiai atvedė Cassandrą Peterson į Las Vegasą. Tuomet jai buvo tik septyniolika metų.

Las Vegase mergina susipažino su pačiu rokenrolo karaliumi Elviu Presliu, kuris jai patarė: „Jei tikrai nori dirbti pramogų versle, privalai išvykti iš šito miesto. Ką tik su manimi dainavai ir aš girdžiu, kad turi nuostabų balsą. Turėtum pradėti dainuoti. Sulaukusi 24 ar 25 metų, būsi pernelyg sena šokti. Turi pasukti kitu keliu, jei nori likti pramogų versle.“ Taigi Cassandra susidėjo savo daiktus ir iškeliavo į Holivudą.

1988 metais pasirodė pirmas filmas apie Elvyrą, pavadinimu Elvira: The Mistress of the Dark. Prieš tai Cassandra Paterson dar atlikdavo kelis kitus vaidmenis filmuose, tačiau nuo 1988-ųjų pagrindinis jos darbas tapo vaidinti Elvyrą. Elvira: The Mistress of the Dark – tai siaubo komedija, kurioje tęsiama Elvyros istorija. Dirbdama vienos siaubo laidos vedėja ji gauna laišką, kad paveldėjo turto iš savo nežinomos tetos. Ir kadangi Elvyrai nepatinka jos darbas (galiausiai ji jį meta), o pinigų reikia, tamsos valdovė patraukia į mažą Masačiusetso miestelį Farvelą atsiimti savo palikimo dalies. Taip jau išeina, kad visi vyresni miestelio gyventojai yra visiška priešingybė Elvyrai, t. y. šventumo įsikūnijimai, kuriems labai svarbi moralė, ir, žinoma, šventeivos, pamatę Elvyrą, iškart puola ją smerkti ir bando iškrapštyti iš miestelio. Tačiau Elvyra dar negali išvažiuoti, nes turi parduoti tetos namą. Tuo tarpu susidraugauja su apylinkės jaunimu ir nekaltu jaunu gražiu berneliu Bobiu, kurį bando suvilioti. Maža to, įsigyja priešą – savo dėdę raganių Vincentą Talbotą, ne itin malonų žmogelį. Elvyrai reikia surasti savo raganiškąją prigimtį ir nugalėti piktąjį dėdę.

Kitas filmas apie Elvyrą buvo sukurtas tik po daugiau nei dešimtmečio – 2001 metais. Jis vadinasi Elvira’s Haunted Hills. Ši kino juosta neturi tęstinumo su pirmąja – laikas, vieta, siužetas beveik visiškai skiriasi. Cassandra Peterson su tuometiniu savo vyru ir vadybininku Marku Piersonu trejus metus bandė gauti finansavimą iš Holivudo, tačiau galiausiai nusprendė patys imtis reikalo. Filmavo Rumunijoje ir išleido mažiau nei milijoną dolerių.

Šiame filme veiksmas vyksta XIX amžiaus viduryje Rumunijoje. Elvyra su savo tarnaite Zuzu keliauja į Paryžių atlikti nepakartojamo pasirodymo, kuris atvertų Elvyrai duris į pramogų pasaulį. Tačiau jos visiškai neturi pinigų, todėl nesipriešina, kai jų pavežėti sustoja pakeleivinga karieta. O joje sėdi patrauklus jaunas vyras, kuris, pasirodo, yra psichiatras ir dirba vienam vietiniam grafui. Pasak daktaro, grafas mielai suteiktų nakvynę jaunoms panelėms. Elvyra, žinoma, nei drovi, nei pernlyg jauna, kad labai laužytųsi. Taigi nors ir slepia entuziazmą, sutinka su pasiūlymu. Ir tuomet užverda visa košė. Pasirodo, kad grafas turėjo žmoną, kuri nusižudė prieš dešimt metų, o ta žmona lyg tyčia kaip du vandens lašai panaši į Elvyrą, todėl grafas, pirmą kartą pamatęs viešnią, vos negauna apopleksijos priepuolio. O visi kiti pilies gyventojai, išvydę Elvyrą, rėkia lyg paklaikę. Bėdos tuo dar nesibaigia. Išaiškėja, kad visa Helsubų giminė yra užkeikta, todėl jiems kartais nuvažiuoja stogas ir jie ima elgtis keistai arba turi keistų sveikatos sutrikimų. Elvyra kaip visada išlieka gerai nusiteikusi ir nenustoja juokauti, tačiau galiausiai jai tenka susidurti su tikru beprotnamiu norint ištrūkti iš pilies.

Po šių filmų ėjo ir daugiau kino produkcijos apie Elvyrą, tačiau ji nesusilaukė didelės sėkmės. Cassandrai Peterson neseniai sukako septyniasdešimt metų. 2003 metais ji išsiskyrė su savo vyru Marku Piersonu, su kuriuo užaugino dukrą. Tačiau prieš kurį laiką aktorė paskelbė, kad jau devyniolika metų gyvena su moterimi. Teigia, kad visą šį laiką slėpė šį faktą, nes bijojo, kad Elvyros gerbėjai gali jį neigiamai priimti ir nustoti domėtis veikėja. Cassandra manė, kad išaiškėjus, jog aktorė, kuri vaidina sekso bombą ir vyrų viliotoją, iš tiesų yra homoseksuali, žiūrovai gali to nesuprasti. Dėl tos pačios priežasties ji taip pat pernelyg neviešino savo santuokos su buvusiu vyru. Tačiau viename interviu Cassandra pasakoja, kad dabar džiaugiasi atskleidusi tiesą, nes paslaptys apsunkina gyvenimą.

Elvyra tapo kultine Amerikos populiariosios kultūros veikėja. O ir nieko nuostabaus, nes ji susikūrė iš šiuolaikinės Amerikos kultūros, kurioje Helovinas – viena iš populiariausių švenčių, o seksualumas – lyg štampas, kuriuo pažymėtas Holivudas. Elvyra taip pat yra ir stiprios, nepriklausomos, šiuolaikinės moters įvaizdis, kuri siekia karjeros ir nėra reikalinga niekieno globos. O žiūrovams ji yra pramoga, tinkanti vėlam Helovino vakarui.

Taip pat skaitykite: 10 tobulų košmarų Helovinui – puikūs siaubo filmai, kuriuos galbūt praleidote pro akis

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: