DŽo Bidenas / EPA-ELTA nuotr.

Siekdama stabdyti klimato kaitą JAV pradeda kovą pasauliniu mastu. Internetiniame aukščiausiojo lygio susitikime JAV prezidentas Džo Bidenas taip pat ragina daugiau valstybių prisijungti.

JAV siekia perpus sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį iki 2030 m., palyginti su 2005 m. Tai paskelbė prezidentas Džo Bidenas atidarydamas virtualų viršūnių susitikimą, į kurį JAV pakvietė 40 valstybių ir vyriausybių vadovų. Iki amžiaus vidurio JAV ekonomika taip pat turėtų tapti neutrali klimatui, t. y. neišmestų daugiau CO2, nei galima susigrąžinti natūraliomis ir techninėmis priemonėmis, pridūrė Bidenas.

Kovoje su visuotiniu atšilimu reikia imtis ryžtingų veiksmų, pabrėžė prezidentas. “Ženklai akivaizdūs. Mokslas neginčijamas. Nieko neveikimo kaina didėja”, – sakė jis Baltuosiuose rūmuose. Tuo pačiu metu Bidenas paragino kitus aukščiausiojo lygio susitikimo dalyvius įžvelgti ekonomines galimybes klimato apsaugos priemonėse: energijos pritaikymas, elektromobilumo išplėtimas ir infrastruktūros priemonės suteikia galimybę sukurti milijonus gerai apmokamų darbo vietų.

“Ant bedugnės krašto”

Kaip ir Bidenas, JT generalinis sekretorius António Guterresas ragino dėti bendras pastangas. „Reikia suburti šimtmečio vidurio pasaulinę koaliciją siekiant neutralizuoti šiltnamio efektą sukeliančias dujas ir tame turėtų dalyvauti kiekviena šalis, regionas, miestas, įmonė ir sektorius“, – sakė Guterresas. Be kita ko, reikalingi mokesčiai už išmetamą CO2 kiekį. Anglis ir nafta nebeturėtų būti subsidijuojami, o pramoninėse šalyse iki 2030 m. jų turėtų būti atsisakyta. „Mes esame ant bedugnės krašto“, – perspėjo Guterresas.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel pagyrė naują JAV klimato tikslą. Tai yra svarbus signalas tarptautinei bendruomenei. Kad būtų galima pasiekti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo tikslus, JAV turi pridėti nemažą indėlį. „Vokietija, palyginti su 1990 ataskaitiniais metais, sumažino šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą 40 proc“, – pranešė A. Merkel. „Toliau eisime šiuo keliu. Vokietija padarys savo dalį siekdama dabar privalomo ES tikslo iki 2030 m. 55 proc. sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį.“

Xi ir Putinas nori bendradarbiauti

Aukščiausiojo lygio susitikime Kinijos valstybės vadovas Xi Jinpingas įsipareigojo bendradarbiauti su tarptautine bendruomene, įskaitant JAV, kad įvykdytų įsipareigojimus pagal Paryžiaus susitarimą. Xi pažadėjo sumažinti savo šalies anglių suvartojimą nuo 2025 m. ir griežtą anglimi kūrenamų elektrinių kontrolę.

Kinija yra daugiausiai gyventojų turinti šalis pasaulyje, taip pat didžiausia anglies ir anglies dioksido gamintoja. Taigi ji vaidina lemiamą vaidmenį kovojant su visuotiniu atšilimu. Nors Pekino vyriausybė ne kartą pažadėjo prisidėti prie klimato kaitos stabdymo, kritikai kritikuoja tolesnę anglies energijos plėtrą vietos lygmeniu ir anglies gamybos didėjimą.

Norą bendradarbiauti parodė ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. „Diskusija aukščiausiojo lygio susitikime įrodo, kaip stipriai mums visiems rūpi klimato kaita“, – sakė Kremliaus vadovas. Rusija yra pasirengusi pasiūlyti visą seriją bendrų klimato projektų. Didžiausią pagal plotą šalį pasaulyje ypač veikia temperatūros kilimas. Sibire amžinas įšalas tirpsta, todėl mokslininkai perspėja dėl didelio anglies dioksido kiekio išsiskyrimo.

Lapkričio mėnesį Glazge vykusioje pasaulinėje klimato kaitos konferencijoje visi Paryžiaus klimato susitarimo partneriai turi oficialiai sustiprinti savo tikslus. Priešingu atveju būtų pažeistas sutarties tikslas išlaikyti globalinį atšilimą žemiau dviejų laipsnių. Palyginimo etalonas yra ikipramoninė era. Korona viruso pandemija sustabdė klimato diplomatiją Jungtinėse Tautose. Konferencija Glazge iš tikrųjų turėjo įvykti praėjusių metų pabaigoje.

2020 metai – šilčiausi metai Europoje

Praėję metai Europai buvo šilčiausi. Apie tai savo naujausioje ataskaitoje pranešė Europos klimato kaitos tarnyba „Copernicus“ (C3S) Londone. Ruduo ir žiema Europos žemyne ​​niekada nebuvo šiltesnė nei 2020 m. Tris 1980 ir 2010 metų dešimtmečius žiemą buvo 3,4 laipsnio šilumos. Buvo ypač šilta šiaurės rytų Europoje.

Temperatūros kreivė taip pat nukreipta į viršų visame pasaulyje: pagal C3S ataskaitą 2020 m. buvo vieni iš trijų šilčiausių iš visame pasaulyje užfiksuotų metų. Atitinkamai atšilimas ypač nerimą kelia Sibiro Arktyje. Ten kartais temperatūra buvo 6 laipsniais aukštesnė nei per ataskaitinį laikotarpį. Penkerių metų pasaulio vidurkis pasiekė naują aukštį – 1,2 laipsnio viršijo ikipramoninę vertę 1850–1900 m. ES klimato kaitos tarnyba kas mėnesį rengia oro temperatūros, jūros ledo ir vandens ciklo ataskaitas.

  • Raktažodžiai
  • JAV

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: