TOP 10 modernaus meno kūrėjų, kuriuos privalote žinoti

Paskelbė: Data: 2018-12-12 10:59

Spausdinti | Komentarai

Visame pasaulyje modernaus meno kūrėjai siekia atkreipti žmogaus dėmesį į aktualias to laikotarpio temas: politines, socialines, kultūrines bei ekonomines. Menininkai nori, kad žmogus ne tik matytų grožį, jam įprastas detales, spalvas, bet pamatytų ir tą tikrąją realybę, kuri pasislepia už daugybės pompastinių, gražių, ryškių bei įmantrių formų.

Modernizmas užsimezgė kaip kultūrinė forma XIX a. viduryje, kiek vėliau pasireiškė mene, architektūroje, muzikoje, literatūroje, taikomuosiuose menuose ir kituose kultūriniuose reiškiniuose. Modernizmą galima aptikti visuose ugdymo sferose: fizikoje (moderni kvantinė ir reliatyvumo fizika), filosofijoje (moderni analitinė ir kontinentinė filosofija), matematikoje (modernių skaičių matematika) ir, žinoma, dailėje (modernusis menas). Dailėje šio judėjimo tikslas yra parodyti kiekvienam žmogui realybę, besislepiančią po grožio miražu. Štai 10 žymiausių pasaulio menininkų, kurie daro didžiulę įtaką šiuolaikinei meninei kultūrai.

Džefas Kunsas

balerina

Jeff Koons / Tom Powel Imaging nuotr.

XX a. pab. ir XXI a. pr. JAV modernaus meno skulptorius bei tapytojas. Jo kūryboje gausu ryškių spalvų. Pastebėta, kad nuo pat jaunystės menininkas išsiskyrė iš kitų iššaukiančiais drabužiais bei keistomis ir labai ryškiomis šukuosenomis. Dž. Kunso darbai ne tik spalvingi, bet ir glaudžiai susiję su masine vartotojiška kultūra. Modernaus menininko įžymiausias darbas yra skulptūra pavadinimu „Šunytis“, o brangiausiai parduotas darbas yra „Šuo iš balionėlių (oranžinis)“, kuris buvo parduotas už 58,4 mln. JAV dolerių. Be to ši skulptūra sumušė brangiausiai parduoto gyvenančio menininko kūrinio rekordą.

Peter Doigas

Peter Doig

Peter Doig

XXa. Magiško realizmo dailininkas. Savo kūryboje menininkas naudoja ekspresyvų, metaforišką realybės perteikimo būdą. Menininkų dažnai vadinamas gyvų vaizdinių dailininkas dėl to, kad P. Doigas dažnai paišydavo tai, ką pamatydavo ar nufotografuodavo. Žymiausias jo nutapytas paveikslas 1992 m. „Namas, kurį pastatė Jakas“, jame vaizduojamas apleistas namas . Šį namą menininkas nufotografavo labai seniai ir tik po kiek laiko nusprendė šį vaizdą perkelti ant drobės. Namo viršuje ir jo apačioje menininkas nutapė du skirtingus vaizdinius, kurie suteikia šaltumo, sustiprino apleisto pastato vaizdą. Taip pat didelio pripažinimo sulaukė paveikslas „Baltoji kanoja“, kurią 2007 m. Sotbio aukcione nupirko už rekordinę 11,3 milijonų JAV dolerių sumą.

Anishas Kapūras

Anish Kapoor

Anish Kapoor

Britanijos-Indijos XX a. pab. ir XXI a. pr. modernaus meno skulptorius. Menininkas savo darbuose vaizduoja sugretindamas dvi priešpriešas: šviesą ir tamsą, dabartį ir nebūtį, buvimą čia ir visišką nebuvimą, tvirtumą ir tuo pat metu minkštumą. A. Kapūras ypač mėgo perteikti savo kūrinį per šviesos ir tamsos vaizdinį. Dėl šios priežasties jo kūriniuose gausu skulptūrų su atspindinčią natūralią šviesą paviršiumi. Vienas žymiausių skulptoriaus darbų yra 115 metrų aukščio statinys „ArcelorMittal Orbit“, kuris buvo sukurtas 2012 m. pažymėti Londone vykstančias olimpines žaidynes. Taip pat menininką galima atpažinti ir iš skandalingojo purvinojo kampo, kuriame patranka šaudo į kampą raudoną vašką bei, žinoma, Čikagos Tūkstantmečio parke pastatyta veidrodinė milžiniška pupa „Cloud Gate“ sverianti 110 tonų ir pritraukianti būrius susidomėjusių lankytojų iš viso pasaulio.

Ai Weiwei

Ai Weiwei

Ai Weiwei

Skandalingasis Kinijos vizualiojo meno kūrėjas ir politinis aktyvistas Ai Weiwei. Menininkas išgarsėjo, kai bendradarbiaudamas su architektu 2008 m. sukūrė Pekino olimpinių žaidynių stadiono, pramintu „Paukščių lizdu“, projektą. Nors kiek vėliau savo internetiniame „bloge“ Ai Weiwei atsisakė projekto autorystės. Pasak menininko, žaidynės buvo korumpuotos ir skirtos Kinijos propagandai. 2009 m. Ai Weiwei Miunchene sukūrė instaliaciją Sičuano žemės drebėjimo aukoms atminti. Meninėje instaliacijoje buvo 9000 nudažytų mokinių kuprinių, kurios vizualiai sudarė vienos iš aukų motinos klausimą kinų kalba. 2012 m. menininką apkaltino mokesčių nemokėjimu ir pornografijos turinio platinimu. Išėjęs iš kalėjimo 2013 m. Ai Weiwei sukūrė instaliaciją S.A.C.R.E.D., kurioje prižiūrimas dviejų sargybinių menininkas įsijautė į kalinio vaidmenį. Šios instaliacijos tikslas parodyti žmonėms, ar tikrai visi kalintys žmonės yra nusikaltėliai. Būdamas 54 metų jį pripažino visas pasaulis, kaip menininką, kuris daro stiprią įtaką visuomenėje. „ArtReview“ žurnalas nusprendė jam skirti šį titulą už meninę veiklą ir politinį aktyvumą.

Kristoferis Vūlas

Christopher Wool

Christopher Wool

Amerikiečių modernusis žodinių paveikslų menininkas K. Vūlas. Jis užrašo juodomis didelėmis raidėmis ant drobės įvairius sakinius bei klausimus, susijusius su postkoncepcinėmis idėjomis. Ši idėja kilo menininkui visiškai netikėtai, kai jis pamatė apipaišytą juodais dažais furgoną. Ant jo šonų buvo gramatiškai netaisyklingai parašyti žodžiai „sex and luv“ (iš a.k. seksas ir meilė). K. Vūlą taip sužavėjo ši idėja, kad jis nutarė ją perteikti ant drobės, kurioje lygiai taip pat be balsių parašė daugybė absurdiškų, keistų, juokingų ar susimąstymą skatinančių sakinių. Be to šio menininko darbai yra labiausiai perkami rinkoje. Pavyzdžiui žodinis piešinys, turintis skaldytą žodį „Fool“ (iš a.k. kvailys), parduotas už 7,7 mln. JAV dolerių. 2013 m. „Apocalypse Now“ (iš a.k. dabar apokalipsė) pirkėjas drobę su užrašu įsigijo už 26,4 milijonus JAV dolerių. „Run Dog Eat Dog Run“ (iš a.k. bėk šunie, valgyk šunie, bėk) pardavė už 2.4 mln. JAV dolerių.

Gerhardas Richteris

Gerhard Richter

Gerhard Richter

XX a. antros pusės ir XXI a. pr. Vokietijos modernus menininkas, tapytojas bei fotografas. Šį menininką yra sunku apibrėžti, kaip vienos srities ekspertu todėl, kad jo fotografija yra neatsiejama nuo meninių darbų perteikiamų ant drobės. Jo kūrybai yra būdingas fototapybos stilius. Tai stilius, kai pats menininkas nufotografuoja realybės vaizdą ir perteikia jį vėliau ant drobės. G. Richteris 2009 m. buvo paskelbtas brangiausiu iš gyvenančiųjų pasaulio dailininkų. Šio menininko kūriniais galėjo gerėtis ir Lietuviai, kai 2008 m. Vilniaus šiuolaikinio meno centre buvo eksponuojama jo darbų paroda garsiausi G. Richterio paveikslai buvo parduoti aukciono metu. Vienas iš jų pavadinimu „Abstraktes Bild“ buvo parduotas . 2015 m. už 46,3 mln. JAV dolerių, o kitas paveikslas „Katedros aikštė, Milanas“ 2013 m. buvo parduotas už 37 mln. JAV dolerių.

Yayoi Kusama

Yayoi Kusama

Yayoi Kusama

Raudonplaukė Japonijos poparto menininkė Yayoi Kusama. Išgarsėjusi ryškiomis spalvomis ir pasikartojančiais spalvotais grafiniais raštais. Ši menininkė ne tik tapo paveikslus, bet ir kuria portretus, koliažus, neįprastai minkštas skulptūras, keistas instaliacijas bei atlieka įdomius performancus. 1952-1955 m Yayoi Kusuma surengė pirmąsias personalines parodas. Tačiau tik 1989 m. ši menininkė sulaukė pasaulinio pripažinimo. Tuo metu buvo surengta ne viena Yayoi Kusuma darbų retrospektyvinė paroda įvairiose pasaulio šalyse. Taip pat 1990m. jos kūrybinė veikla buvo pripažinta pasaulyje, kaip reikšmingas indėlis į meno istoriją.

Takashi Murakami

Takashi Murakami

Takashi Murakami

Japonijos neopop bei vizualiųjų menų kūrėjas, tapytojas, skulptorius. Jis kuria viską, kas susiję su menine veikla, nuo kūrybinių instaliacijų iki drabužių dizaino. Jo kūrybai būdinga pop, anime ir otuku kultūros bruožai, kuriuos jis perteikia plokščioje erdvėje. 2005 m. menininkas plačiai pagarsėjo tarptautiniu mastu. Tuo metu jis ne tik kūrė, bet ir dirbo įvairiausius darbus: buvo meno kuratorius, organizavo daugybė darbų, pristatinėjo Japonijos menininkus. Al Riwaq meno centre Dohoje Katare buvo eksponuojamas vienas žymiausių T. Murakamio darbų, 100 m ilgio paveikslas, kuris buvo skirtas 2011 m. žemės drebėjimui Japonijoje atmintinti. Menininkas semiasi įkvėpimo iš animacinių veikėjų bei manga kultūros, kitaip tariant japoniškų komiksų, taip pat ir iš tradicinės Japonijos dailės technikos. Sujungdamas šiuos visus elementus į vieną sintezę, jis sukūrė  meno kūrinius, kurie atspindi ir kritikuoja populiariosios kultūros įsigalėjimą Japonijoje.

Lucianas Freudas

Lucian Freud

Lucian Freud

L. Froidas. buvo XX a. britų siurrealizmo bei modernaus realizmo menininkas, garsus tuo, kad net pačius gražiausius jis mokėdavo parodyti iš pačios blogiausios žmogiškosios pusės. Taip buvo dėl to, kad dailininkas tapydavo tik gerai psichologiškai ištyrinėtus žmones: draugus ir šeimos narius, žmonas ir meilužes – visus tuos, kuriuos galėjo matyti ne tik išoriškai, bet ir gerai perprasti jų charakterio bruožus, bei žmogiškąsias vertybes. Dauguma žavisi L. Froido darbais dėl to, kad dailininkas niekada nesiekė idealizuoti piešiamo žmogaus, kiekviename portrete jis siekė atskleisti individualias žmogaus emocines ir psichologines būsenas. L. Froidas ne tik tapė, bet ir kūrė grafinius darbus. Vienas žymiausių jo paveikslų buvo „Storoji Sju“, kurią 2015 m. pardavė už 56,2 mln. JAV dolerių.

Damienas Hirstas

Damien Hirst

Damien Hirst

XX a. modernaus meno Britanijos skulptorius, instaliacijų menininkas, tapytojas, grafikas ir meno kuratorius. Jo kūryboje yra būdingi visi gyvybės laikinumo, mirties motyvai. Jo kūrinių pavadinimai visada buvo ilgi ir sudėtingi, maskuojantys kūrinio esmę, bet iš tiesų dažnai kalbantys apie gyvenimo laikinumą. Vienas žymiausiu jo mūrinių yra ryklio instaliacija pavadinimu „Fizinis mirties neįmanomumas kieno nors gyvo sąmonėje“. Kūrybinę instaliaciją menininkas papildė gyvais vabzdžiais, peteliškėmis. Taip pat viena iš garsių jo instaliacijų yra lentynų dėžės su įvairiais objektais, kurie irgi simbolizavo žmogaus gyvenimo trapumą. Savo tapybos darbuose D. Herstas vaizdavo didelius taškus, peteliškes, kūrė kompozicijas, naudodamas besisukantį mechanizmą. 2007 m. jis sukūrė vieną brangiausių kūrinių pavadinimu „Vardan Dievo meilės“, kuriame buvo platininė kaukolė su tikrais dantimis, inkrustuota deimantais. Šios kaukolės vertė galėjo būti apie 50 mln. svarų sterlingų. D. Herstas yra vienas iš brangiausiu pasaulyje menininkų, o jo turto vertė vertinama 330mln. JAV dorelių.

Taip pat skaitykite: TOP 10 gatvės menininko Banksy šedevrų

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
traffix.lt