"Aro" pareigūnai apsaugoti nuo pavojingų medžiagų
(c) Policijos departamento archyvo nuotr.

Lietuvos policija įsigijo 25 komplektus specialių kostiumų, kurie apsaugo pareigūnus nuo galimo cheminių, biologinių ir radioaktyvių medžiagų poveikio.

Šie kostiumai dėvimi reaguojant į teroristines transporto atakas, „purvinų bombų“ incidentus ar suimant įtariamuosius, nelegaliai gabenančius pavojingas medžiagas. Tokia apranga būtina dirbant užterštoje teritorijoje, kurioje kyla staigus pavojus sveikatai ir gyvybei.

Naudotis apsauginiais kostiumais išmokyta daugiau kaip 100 Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnų. Apranga padės specialiajam policijos padaliniui įgyvendinti savo tikslus saugant visuomenę nuo neteisėtos kontrabandos arba terorizmo aktų, kurių metu naudojamos cheminės, biologinės, radioaktyvios ir branduolinės medžiagos.

Specialią aprangą policija įsigijo už Išorės sienų fondo (ISF) 2009 m. programos lėšas, skirtas Specialiosios tranzito schemos įgyvendinimui. Specialiai Lietuvai sukurta tranzito schema užtikrina supaprastintą Rusijos piliečių sausumos tranzitą tarp Kaliningrado srities ir kitų Rusijos federacijos dalių ir yra 100 proc. finansuojama ISF lėšomis.

Tikrina tranzitinius traukinius

„Jeigu tranzitiniame traukinyje sulauktume grąsinimo ar išpuolio – mes turime būti visada pasiruošę. Kaliningrado sritis yra militarizuota, todėl dalis pavojingų medžiagų gali būti vežamos per Lietuvą. Be to, tranzitiniuose traukiniuose pasitaiko kontrabandos gabenimo atvejų.

„Aro“ pareigūnai vieninteliai Lietuvoje reaguoja į iškilusius šio pobūdžio incidentus. Nors turime robotus, bet pareigūnų veiksmai įtariamai pavojingose vietose taip pat būtini“, – aiškina Lietuvos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ vado pavaduotojas Aloyzas Mickus.

Lengvatinėmis sąlygomis per Lietuvą traukiniai kursuoja tarp Kaliningrado ir šių Rusijos miestų: Maskvos, Sankt Peterburgo, prie Juodosios jūros esančio Alderio ir vasaros laikotarpiu – Čeliabinsko.

Nors sveikatai ar gyvybei pavojingų išpuolių juose pasitaiko retai, „Aro“ pareigūnams svarbi terorizmo prevencija.

„Praeityje buvo keletas incidentų, kurių metu tranzitiniai keleiviai – buvę Rusijos armijos karininkai – grasino išplatinti pavojingas medžiagas traukiniuose. Prieš keletą metų buvo išpopuliarėję siųsti laiškus su milteliais, bet policija tuo rimtai užsiėmė ir bumas praėjo. Praktika rodo, kad įvairių gąsdinimų ar galimai pavojingų išpuolių skaičių padidina prasta ekonominė situacija“, – pasakoja A. Mickus.

Atsparūs ugniai ir skysčiams

„Aro“ pareigūnams nupirkti universalių dydžių apsaugos kostiumai yra visiškai sandarūs, užtikrina apsaugą nuo įvairių šiuolaikinių karinių cheminių bei biologinių reagentų ir nuo pramoninių toksiškų reagentų.

Apsaugos kostiumo komplektą sudaro vandeniui nelaidus kombinezonas su integruotomis pirštinėmis, vidiniais bateliais-kojinėmis, taktinės avalynės ir pirštinių pora, dujokaukė ir jos filtras bei treniruočių kostiumas.

Sluoksniuotas audeklas atsparus cheminėms ir biologinėms medžiagoms (dujoms, garams, skysčiams), ugniai, lydimuisi nuo karščio, mechaniniam poveikiui – įbrėžimams, trinčiai, lenkimui, dūrimui ir panašiai. Batai taip pat nepraleidžia skysčių, padas atsparus slydimui, įvairioms alyvoms ir chemikalams.

Naujieji kostiumai patogūs dėvėti, leidžia pareigūnams bėgti, šokti ar kitaip judėti neprarandant apsaugos nuo pavojingų medžiagų. Jie tinka darbuotis ilgose misijose.

2011 m. birželį už ISF 2009 m. programos lėšas nupirkti 25 apsaugos kostiumų komplektai kainavo 300 tūkst. litų.

Policijos departamento informacija

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: