Lietuvos ekonomika veikia gerai, todėl visų Finansų ministerijos siūlomų mokestinių pakeitimų galėtų ir nebūti, teigia „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.
„Mūsų ekonomika daro stebuklus ir labai sparčiai auga, o praėjusių metų biudžeto deficito duomenys rodo, kad jis buvo mažiausias Baltijos šalyse ir ženkliai mažesnis nei Vokietijoje – 1,3 proc. bendro vidaus produkto (BVP) vietoje prognozuotų 3 proc. Tai yra apie 1,2 mlrd. eur. viršplaninių pajamų, o tai rodo mūsų ekonomikos augimo galią. (…) Jei tas garvežys važiuos toliau, mes tikrai galime išsisukti be ryškesnio mokesčių didinimo“, – „Žinių radijui“ kalbėjo Ž. Mauricas.
„Jei toliau tokiu tempu judėsime, galbūt pakaktų tik kosmetinių mokesčių pakeitimų – vieną kitą lengvatą panaikinti, vieną papildomą ekonomikai nežalingą mokestį. GPM ir pelno mokesčio, kurie potencialiai gali atbaidyti investuotojus ir sulėtinti augimą“, – teigė ekonomistas.
Anot eksperto, vidaus vartojimas yra svarbiausias Lietuvos ekonomikos augimo faktorius, kuris padėjo vystytis kone kiekvienam valstybės sektoriui. Jo manymu, tai gali padėti peršokti ES numatomą recesiją.
„Vidaus vartojimas yra pagrindinis ekonominis variklis, bet ne vienintelis. Lietuva gerąja prasme išsiskiria iš Latvijos, Estijos ir kitų ES šalių. Čia praėjusiais metais mes matėme visų pagrindinių sektorių augimą: transporto, pramonės, statybų, aukštos pridėtinės vertės ir žemės ūkio. Visi sektoriai pasistiebė į priekį ir tai paspartino mūsų augimą, jeigu toliau judėsime ta kryptimi – gal net peršoksime recesiją. (…) Lietuva parodė, kad net stagnuojančioje rinkoje sugeba augti“, – prognozavo Ž. Mauricas.
ELTA primena, kad Finansų ministerija Seime registravo ir su partneriais derina mokesčių pertvarkos projektus.
Projektais siūlomi keturi gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifai, kurie priklausytų nuo visų sumuotų pajamų dydžio, o ne jų rūšies, tačiau neįskaitant dividendų.
Iki 36 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) dydžio metinių pajamų būtų taikomas 20 proc. tarifas, pajamoms nuo 36 iki 60 VDU – 25 proc., nuo 60 iki 120 VDU – 32 proc., virš 120 VDU – 36 proc. tarifas.
Nuo metų pradžios pelno mokestį jau padidinus 1 proc., jį planuojama kelti ir toliau – stambioms įmonės taikyti 17 proc., o lengvatinį tarifą didinti iki 7 proc.
Tiesa, naujai registruotiems smulkiesiems verslams numatyta iki 2 metų prailginti laikotarpį, kai pelnui būtų taikomas nulinis mokesčio tarifas.