Kaunas.lt archyvo nuotr.

Kauno centre esančiose erdvėse ir pagrindinėse gatvėse jau nuo praėjusios savaitės darbuojasi nukritusius lapus grėbiantys ir išvežantys darbininkai.

Tuo tarpu miesto gyventojams aplinkosaugos specialistai rekomenduoja nukritusius lapus palikti vejose, kur jie greitai supūva ir tampa puikia ekologine trąša.

Nukritę lapai tarnauja kaip trąša ir apsaugo nuo šalčio

Pasak Kauno miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus specialistų, supuvę lapai praturtina dirvą mineralais, medžiams ir augalams jie tampa maisto medžiagų šaltiniu. Nukritę lapai medžius bei kitus augalus puikiai apsaugo nuo šalčio. Pasak aplinkos apsaugos specialistų, visiškas sterilumas yra nebūdingas gamtai ir ardo gamtos apykaitos ratą.

Pūvantys lapai ant drėgno šaligatvio ar asfalto dangos tampa slidūs, todėl dėl pėsčiųjų ir automobilių eismo saugumo kasmet grėbiami ir išvežami iš centrinių miesto erdvių bei pagrindinių gatvių, kuriomis važiuoja viešasis transportas.

Gali priduoti nemokamai

„Norėtųsi išvežti kuo daugiau lapų iš visų miesto mikrorajonų, tačiau to negalime padaryti dėl ribotų finansinių galimybių”, – apgailestavo Kauno miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė.

Visi kauniečiai, norintys išgabenti žaliąsias atliekas iš savo privačių valdų, gali nemokamai jas priduoti į bet kurią iš keturių mieste veikiančių specializuotų aikštelių. Rudeninius lapus bei kitas žaliąsias atliekas galima priduoti į stambiųjų atliekų ir antrinių žaliavų surinkimo bei rūšiavimo aikšteles, esančias Ašigalio g. 20, Julijanavos g. 1A bei Raudondvario pl. 155D. Atliekos priimamos nemokamai (ne daugiau kaip 0,5 kub. m vienam asmeniui). Kompostavimo aikštelėje Petrašiūnuose (Nemajūnų g. 15B) žaliosios atliekos priimamos neribotais kiekiais.

Gelbėjami miesto kaštonai

Pirmiausiai mieste buvo pradėti grėbti ir vežti nukritę kaštonų lapai. Iki žiemos planuojama utilizuoti apie 1 tūkst. kubinių metrų kaštonų lapų. Šių medžių lapai vežami iš Marvelės g., Vydūno al., J. Basanavičiaus g., Gėlių rato, Tvirtovės al., Kovo 11-osios g., Savanorių pr., K. Baršausko g., Pramonės pr., Gedimino g., Kęstučio g., P. Vaičaičio g., Uosio g., A. Smetonos al., Kariūnų pl., T. Masiulio g., Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelio ir Istorinės prezidentūros skverelio.

Šį rudenį prie kaštonų lapų grėbimo akcijos prisijungė ir 12 mokyklų moksleiviai. „Kauno švaros” mašinos susiurbia į krūvas sugrėbtus lapus ir išgabena į Stambiagabaričių atliekų surinkimo ir rūšiavimo aikštelę, esančią Nemajūnų gatvėje. Kaštonus puolančių kenkėjų lėliukės lengvai peržiemoja ir atėjus pavasariui vėl kenkia medžiams, todėl utilizavimo aikštelėje ant šių žaliųjų atliekų užpilamos kalkės. Susidarius + 45 ˚C temperatūrai, kenkėjų lėliukės žūsta.

Dviejose miesto vietose su kaštonų kenkėjais kovojama ir feromoninėmis gaudyklėmis. Jos pakabintos ant 46 Vytauto Didžiojo karo muziejaus ir Istorinės prezidentūros sodeliuose augančių kaštonų. Vieno medžio gaudyklių keitimas, stebėjimas per metus kainuoja apie 200 Lt. Šis kenkėjų naikinimo būdas pradėtas taikyti tik šiais metais, tad jo poveikį kol kas sunku teisingai įvertinti, tačiau aplinkosaugininkai pastebi akivaizdų skirtumą lygindami gaudyklių saugomus medžius su aplinkiniais medžiais. Be to, pastebėta, kad stebimi kaštonai šiemet išbuvo žali kur kas ilgesnį laiką nei pernai.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: