Organizatorių archyvo nuotr.

Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) atidaryta keliaujanti tarptautinė Rygos muziejaus „Rygos Art nouveau centras“ paroda „Rygos Art nouveau architektūroje ir mene“. Paroda jau aplankė Minską, Bratislavą ir Vieną, o nuo šios savaitės iki balandžio pabaigos bus atvira vilniečiams ir miesto svečiams. Per du VGTU Architektūros fakulteto aukštus išsidėsčiusi ekspozicija kviečia pažinti turtingą Rygos Art nouveau architektūrą, tapybą, dekoratyvinę grafiką, spaudos darbus ir dizaino objektus.

„Tiek Vilnius, tiek Ryga pasižymi savita architektūra. Latvijos sotinė yra vadinama Art nouveau stiliaus metropolija, kadangi nei viename kitame Europos mieste nėra tiek daug ir taip glaudžiai sukoncentruotų šio stiliaus pastatų. Tai atsispindi ir mūsų parodoje, kuri suteikia unikalią progą pažvelgti į Art nouveau stiliaus kultūrą, meną, susipažinti su iškiliausiais to laikmečio menininkais“, – parodą pristatė muziejaus „Rygos Art nouveau centras“ direktorė, architektė dr. Agrita Tipāne.

20 a. pr. Art nouveau stilius persismelkė į visą Rygos kultūrą bei kasdienybę ir atsispindėjo visur – pastatų fasaduose, balduose ir interjero detalėse, rūbuose, paveiksluose bei skulptūrose, knygų dizaine. Amžiaus pradžioje susiformavo dabartinis Rygos miesto veidas – Art nouveau stiliaus pastatai, kurių daugumą suprojektavo latvių architektai, dabar sudaro 40 proc. visų miesto centrinės dalies pastatų.

Organizatorių archyvo nuotr.
                                                       Organizatorių archyvo nuotr.

Parodos atidaryme susirinkusiuosius pasveikino ir VGTU rektorius prof. dr. Alfonsas Daniūnas: „Daugelis į Rygą užsukame gana dažnai, bet ten lankydamiesi ne visada pakeliame akis į jos įspūdingą architektūrą. Džiugu, kad ši paroda užsuko į Vilnių tam, kad supažindintų su Rygos miesto išskirtinumu ir unikalumu“. VGTU rektorius pasidžiaugė glaudžiu bei stipriu abiejų sostinių bendradarbiavimu bei pabrėžė, kad tvirtą ryšį palaiko ir šalių technikos universitetai.

„Rygos Art nouveau centras“ veikia nuo 2009 m., jame eksponuojami įvairūs Art nouveau laikmečio kultūros ir architektūros pavyzdžiai. Pastatas, kuriame įsikūręs muziejus, buvo pastatytas 1903 m. kaip asmeninis žymaus latvių architekto Konstantino Pekšeno namas. Dabar jame sukurtas autentiškas 20 a. pr. rygiečio buto interjeras su tam laikmečiui būdingais baldais, indais, meno dirbiniais, drabužiais ir pan. Praėjusiais metais muziejus pristatė ir virtualią ekspoziciją, kurioje suskaitmeninta daugiau kaip 1000 meno kūrinių.

VGTU Architektūros fakulteto rūmuose (Trakų g. 1) 2 ir 3 aukštuose veikianti paroda iki balandžio 26 d. atvira visiems vilniečiams ir miesto svečiams.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: