Čia jums panelė Atominė Bomba visame savo radioaktyviame švytėjime, savo neverbalikomis sako "BUM!!!!!". Ši 1957 metų nuotrauka - tai viso branduolinio seksualumo įsikūnijimas, tapęs vienu iš Šaltojo Karo pradžios simbolių.

Mums labai sunku suvokti kai kuriuos kultūrinius Vakarų fokusus, nes mes jų išvis nematėme, o jie spėjo atsirasti, nepaprastai smarkiai paveikti visą Vakarų visuomenę, o paskui – tyliai išnykti. Tačiau ir išnykę, tie fenomenai daro didžiulę įtaką, nes atsispaudžia kažkur žmonių pasąmonėse, sąvokose, mituose ir pan.. Todėl jums vietoj tęsinio apie branduolines raketas – vienas iš tokių prasminių fenomenų. Tai Miss Atomic Bomb, dar žinoma, kaip Lee Merlin, nuo kurios kilo ir pasakymai “atominė blondinė” bei “seks bomba”.

Kai JAV pradėjo nuolatinius atmosferinius branduolinio ginklo bandymus Nevadoje bei Naujojoje Meksikoje, tenykščius viešbučius tiesiog užplūdo minios turistų. Visi norėdavo pamatyti branduolinį sprogimą. Ir žinoma, kadangi branduoliniai sprogdinimai būdavo gan retai, o jų datų paprastai niekas tiksliai nežinodavo, tai turistus visi linksmindavo pramogomis. Ir vėlgi, dažniausia pramoga būdavo visokie misių rinkimai. Žymiausia iš 1957 misių tapo Las Vegas naktinio klubo “Copa Room” šokėja Lee Marlin – po to, kai fotografas Don English sugalvojo ją aprengti atominiu bikiniu ir nufotografuoti plakatui su užrašu “Miss Atomic Blast”. Lee Merlin nuotraukos ėmė eiti per laikraščius ir žurnalus, o Las Vegas miesto viešbučiai ėmė rengti ne šiaip misių, o Miss Atomic Bomb rinkimus.

Aišku, Marilyn Monroe, paties Šaltojo Karo įkarštyje demonstravusi savo triusikus Pietų Korėjoje esantiems amerikiečių kareiviams, galėjo tapti dar ryškesniu simboliu, ypač dar turint omeny jos vėlesnius santykius su Karibų Krizės prezidentu John Kennedy. Kita vertus, Marilyn Monroe, nors ir bent dalinai perėmusi miss Atomic Bomb įvaizdį, visgi buvo kitas žmogus.

Galėtume čia, aišku, prisiminti ir legendinę pin-up mergaitę Bettie Page, kuriai labiausiai ir prilipo seks bombos etiketė, kurios vardu buvo praminta viena iš JAV atominių bombų – Mark 90 Betty. Galų gale, prisiminkime ir tai, iš kur atsirado žodis “bikinis”: 1946 kažkoks šį drabužį sukūręs prancūzų automechanikas (pokario metais mada užsiimdinėjo kas netingi) pavadino tą drabužį Bikini atole vykusių branduolinių sprogdinimų garbei.

Atviras branduolinis seksualumas nunyko kiek vėliau, po Karibų krizės, parodžiusios pasauliui, kad atominis ginklas – tai ir pasaulio pabaigos garantas. Viskas po truputį keitė branduolinio ginklo ir SSRS-JAV priešpriešos prasmę: Jurijus Gagarinas, Che Guevara, hipių judėjimas, tragiškas karas Vietname, užmarštin ėmęs grimzti II Pasaulinis karas. Atominės bombos ėmė darytis blogiu, priešprieša tarp JAV ir SSRS ėmė darytis neigiamu reiškiniu, seksualumo įsikūnijimu tapo John Lennon ir Yoko Ono, kovoję už taiką. Tačiau kažkur giliai tas keistas branduolini ginklo ir seksualumo sąryšis pasiliko.

Taip, čia yra tas keistas prasmės posūkis, kuris toks natūralus vakariečiams, tačiau taip sunkiai suvokiamas mums: branduolinis ginklas Vakarų šalyse buvo tapęs tiesiog sekso metafora. Ir ta prasmė pas juos vis dar kažkaip gyva, po truputį ji skverbiasi ir į Lietuvą, tačiau mes paprastai nei nenuvokiame, koks tas sąryšis buvo atviras prieš pusę šimtmečio, kai šimtams milijonų žmonių atominis grybas kėlė tiesiogines asociacijas su spermos išsiveržimu. Tad kitą kartą, kai pamatysite kokį nors pin-up paveiksliuką, prisiminkite atominę bombą.

Originalus įrašas tinklaraštyje rokiskis.popo.lt

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: