(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Seimas po svarstymo pritarė siūlymui atleisti nuo dalies „Sodros“ įmokų vienerių metų laikotarpiui tuos darbdavius, kurie įdarbina darbo patirties neturinčius ir pirmą kartą darbinę veiklą pradedančius žmones. Vietoj dabar privalomų 31 proc. socialinio draudimo įmokų, darbdavys turėtų mokėti tik 7,7 proc.

Jei projektas bus priimtas, tokiam darbdaviui reikės mokėti tik 3 proc. įmokas sveikatos draudimui, 1,1 proc. – nedarbo, 3,4 proc. – ligos ir motinystės bei 0,2 proc. – nelaimingų atsitikimų darbe socialinio draudimo rūšims.

Tokias lengvatas siūloma taikyti laikinai dvejų metų laikotarpiui – nuo 2010 m. rugpjūčio 1 d. iki 2012 m. liepos 31 d. Tai numatyta Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisose.

„Darbdavys per tą laiką galės išugdyti jauną darbuotoją, kuris atitiktų jo lūkesčius, įgytų reikiamą kvalifikaciją, praktinių įgūdžių. Net neabejoju, kad toks darbuotojas, net ir nebegaliojant šioms lengvatoms, neprarastų darbo vietos, nes ir toliau būtų reikalingas įmonei. O tai tik padėtų dar didesniam skaičiui žmonių, neturintiems jokios darbo patirties, ir taptų jiems sėkmės tramplinu pradedant darbinę veiklą“, – įsitikinęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas.

Šios lengvatos paskatintų darbdavius įdarbinti iki šiol pagal darbo sutartį nedirbusius ne tik jaunus, bet ir vyresnio amžiaus asmenis. Tikimasi, kad tokiu būdu bus įdarbinta beveik 25 tūkst. žmonių, jiems vidutiniškai mokant minimalų mėnesinį atlyginimą. Šiuo metu jis yra 800 litų. Tokiu atveju, darbdavio mėnesio išlaidos vieno darbuotojo mokesčiams sumažėtų nuo 248 iki 60 litų, o bendra darbdavių mokestinė našta per metus palengvėtų 57 mln. litų.

Jauniems žmonėms susirasti darbą yra daug sunkiau, nes jiems trūksta kvalifikacijos, neturi darbo patirties. Jaunimo nedarbas ne tik brangiai kainuoja valstybei, bet ir sukelia įvairių neigiamų socialinių padarinių. Didėjantis jaunimo nedarbas skatina jaunimo emigraciją, nusikalstamumo augimą, narkomanijos ir alkoholizmo plitimą.

Praktika rodo, kad dažniausiai, kai jauni asmenys įsidarbina pirmą kartą, jiems yra mokamas mažesnis atlygis nei tiems, kurie jau turi darbinių įgūdžių.

Iki šiol nebuvo taikomos jokios mokestinės lengvatos darbdaviams, pirmą kartą įdarbinantiems patirties neturinčius žmones.

Siūloma, kad naujoji tvarka įsigaliotų nuo šių metų rugpjūčio 1 d.

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: