© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Šiuo metu viena labiausiai kontraversiškų temų, ar Rusijos kurta vakcina nuo Covid yra saugi, kelia daug klausimų tiek medicinos ekspertams, tiek paprastiems piliečiams. Vieno dalyko slėpti negalima – Sputnik V viešojoje erdvėje jau pasirodė kaip politinės priespaudos įrankis, kuriuo Rusija siekia plėsti savo įtakos zonas pasaulyje.

Faktas, dėl kurio Pasaulio sveikatos organizacija nerimavo labiausiai buvo tai, kad Rusija paskubėjo skiepyti savo piliečius, neatlikusi pilnų testavimų. Tai tikriausiai viena iš priežasčių, kodėl daugelis pačių rusų atsisako šios vakcinos. Negana to, neatlikus 3 esminių bandymų fazių, šis vaistus buvo agresyviai siūlomas ir užsienio valstybėms.

Daktaras Peteris Inglišas nepabijojo kritikuoti tokio neatsakingo požiūrio į žmonių sveikatą: „Vakcina aktyviai skiepyti didelę masę savo gyventojų, neatlikus 3 fazės tyrimų, yra be galo rizikinga ir to tikrai nerekomenduotume. Didžiulis skirtumas tarp to, ar tu duodi vakciną milžiniškoms sveikų žmonių grupėms, kurioms gali smarkiai pablogėti sveikata, ar tu pasiūlai pilnai netestuotą vaistą ligoniui, kuris neturi ko prarasti dėl sunkios būklės. Tai – etikos klausimas

Pati rusiška vakcina buvo sukurta mokslininkų Maskvos Gamalėjos Institute. Sputnik V pagrindas yra elementarus peršalimo virusas. Kai tik vaistas buvo sukurtas, Vladimiras Putinas uždegė žalią šviesą jos naudojimui. Neramina tai, kad minėtas prezidentas skatino piliečius skiepytis, ne tik negavus trečios testavimų fazės rezultatų, tačiau dar prieš gaunant 1 ir 2 fazių rezultatus. O būtent pastarieji bandymai yra kritiškai svarbūs siekiant užtikrinti žmonių saugumą ir veiksmingumą.

Kai kurios valstybės, kaip ir Europos Sąjunga, skeptiškai žvelgė į tokias Maskvos užmačias ir tvirtinimus, kad Sputnik V esą yra tinkamas naudoti. Indijos Sveikatos Ekspertų Komitetas iš Centrinės Vaistų Standartinės kontrolės Organizacijos jau antrą kartą atmetė galimybę priimti Rusijos vakciną, nepaisant kritiškos padėties šalyje. Komitetas reikalavo Daktaro Redžio Kompanijos atlikti tyrimus su 1300 Indijos piliečių ir pateikti atitinkamus duomenis.

Pasirodo, kad ekspertų komitetas buvo nepatenkintas logistiniais duomenimis, mat Rusijos vakcina privalomai turi būti laikoma -25 laipsnių celsijaus temperatūroje.

© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Indijos vyrsiausybė teigė, kad šiuo metu ieško galimybių gaminti bent 7 vakcinas šalies viduje, kaip priemonę kovoje su Covid-19 ir jo atmainomis. Sputnik V buvo svarstomas po to, kai buvo atmesta galimybė gaminti „Covaxin“ ir „Covishield“ vakcinas. Šis atmetimas šaliai reiškia tik dar lėtesnę skiepų problemą. Situacija gali lengvai tapti tragiška, mat nuo balandžio mėnesio ligonių skaičius auga nevaldomai.

O štai Slovakijos ministras pirmininkas Igoris Matovičius slapta nuo vyriausybės nusprendė pirkti Sputnik V vakcinos 200 tūkstančių dozių. Ministras lankėsi Maskvoje ir ten susitarė dėl vakcinos atgabenimo į šalį. Rusijos Investicijų Fondo vyriausiasis pareigūnas Kirilas Dmitrievas džiaugėsi, kad su Matovičium turėjo „produktyvų susitikimą“.

Pasipiktinimas kilo todėl, kad Slovakijos Valstybinis Vaistų Kontrolės Institutas priėmė nutarimą, kad Sputnik V vakcinos kokybė skiriasi nuo kitur platinamų versijų. Šalia to institutas tvirtino, jog negavo pakankamai informacijos apie rusišką vakciną, todėl negalėjo įvertinti jos pranašumų ir minusų.

Rusija kaip visada tokias kalbas vadina provokacijomis ir šmeižtu: „Visos Sputnik V vakcinos yra tos pačios kokybės, o Gamalėjos Institutas užtikrina griežtus reikalavimus. Sputnik V kokybė yra patvirtinta įvairių reguliuotojų net 59 valstybėse“.

Slovakijos vyriausybė atkirto gana griežtai: „Panašu, kad visos platinamos Sputnik V vakcinos turi tik bendrą pavadinimą, o ne kokybę“.

Kol dėl rusiškos vakcinos kokybės kyla nesutarimai, Argentina nieko nelaukusi pradėjo skiepyti savo piliečius Sputnik V pati pirmoji pasaulyje, neskaičiuojant pačios Rusijos. Pasiskiepijo ir Argentinos prezidentas Alberto Fernandesas. Pirmąją dozę vyras gavo sausio 21 dieną, o antrąją – vasario 11 dieną. Balandžio trečią dieną prezidentui nustatytas Covid-19 virusas.

Fernandeso asmeninis gydytojas Federikas Savedra tvirtino, kad klinikiniu požiūriu vaizdas neblogas dėl gautos vakcinos dozių. Svarbu paminėti tai, kad tyrimai parodė, jog net pasiskiepijus vakcina vis vien galima susirgti Covid virusu.

Tačiau ne visos lotynų Amerikos šalys priima rusų vakciną. Štai Brazilija galimybę eksplotuoti Sputnik V atmetė. Brazilijos Sveikatos Reguliavimo Agentūra, dar vadinama Anvisa, pareiškė keletą susirūpinimų dėl vakcinos gamybos, vystymo. Negana to, tvirtinama, kad trūksta duomenų dėl kokybės užtikrinimo ir veiksmingumo. O statistikos dėl Sputnik V neigiamo poveikio – išviso nėra.

© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Tai jau ne pirmas kartas kai sveikatos institutams kyla klausimas dėl rusiškos vakcinos. Ne tik Slovakijai ir Argentinai nebuvo pateikiama pakankamai duomenų. Vokietijos kanclerė Angela Merkel teigė, kad Europos Sąjungos medicinos agentūros lygiai taip pat negauna tinkamos informacijos, kuri yra kritiškai reikalinga, jog būtų patvirtintas Sputnik V vakcinos naudojimas.

Kritika iš Brazilijos, bene įtakingiausios Pietų Amerikos valstybės, sumažina Maskvos galimybes naudotis rusiška vakcina kaip įrankiu skleisti pro-rusišką įtaką.

Nors šalis kenčia nuo Covid-19 padarinių, Brazilijos mokslininkai iš Anvisos teigė tiesiog negalintys leisti, kad įtarimų kelianti vakcina būtų naudojama: „Trūkumai…jie buvo rasti visose klinikinių tyrimų fazėse. Šalia to nebuvo pademonstruota jokių priemonių, kurios užtikrintų produkto gamybos nuoseklumą ir kokybės kontrolę“.

Brazilijos agentūra dar pridūrė, kad bandė vykdyti inspekcijos misiją, kurios metu būtų išsiaiškinti visi trūkstami duomenys, tačiau Maskva paprasčiausiai mokslininkams nesuteikė prieigos prie Gamalėjos Instituto infrastruktūros.

Prieiga nesuteikta, tačiau Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas aiškino, kad bet Rusija yra pasiruošusi suteikti duomenis Brazilijai: „Kontaktai tęsis. Jei kokios nors informacijos trūksta, ji bus suteikta“.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: