Rusijos samdiniai "Wagner"

BBC atliktame tyrime apie „Wagner“ karinės grupuotės veiklą išaiškėjo nemažai detalių, atskleidžiančių vykdomus karinius nusikaltimus.

„Samsung“ planšetiniame kompiuteryje, kurį paliko nežinomas naikintuvo pilotas, rasta nemažai paslapčių, tarp kurių, atsekamų naikintuvų kodiniai pavadinimai. Šis planšetininis kompiuteris buvo rastas 2020 metais, kai karinė grupuotė atsitraukė į pietus nuo Tripolio. Kompiuterio turinyje buvo galima rasti ne tik minėtus naikintuvų kodinius pavadinimus, bet ir fronto žemėlapius rusų kalba, kurie patvirtina „Wagner“ grupuotės egzistavimą bei karinę veiklą. Šiuo metu šis planšetinis kompiuteris yra saugomas.

Taip pat naujienų portalas BBC pranešė, kad turi naujausios karinės technikos “pirkinių sąrašą”, kurį „Wagner“ galėjo gauti tik iš Rusijos kariuomenės atsargų. Šiame sąraše galima rasti keturis tankus, šimtus Kalašnikovo šautuvų, radarų sistemos ir kitos, panašios, karinės technikos. Didžiosios Britanijos transliuotojas BBC mano, jog prie šio dokumento galėjo prisidėti buvęs karinės žvalgybos operatyvininkas Dmitrijus Utkinas, kuris, manoma, prisidėjo ir prie pačios karinės grupuotės sudarymo.

Žinoma pati Rusija neigia bet kokius ryšius su karine grupuote “Wagner”

Kas yra “Wagner”?

Ši karinė grupuotė pirmą kartą buvo identifikuota 2014 m., kai rėmė prorusiškus separatistus konflikte Rytų Ukrainoje. Nuo tada grupuotė dalyvauja įvairių šalių kariniuose konfliktuose, įskaitant Siriją, Mozambiką, Sudaną ir Centrinės Afrikos Respubliką. Nors „Wagner“ oficialiai neegzistuoja, tačiau yra manoma, kad nuo 2014 metų apie 10000 žmonių sudarė bent vieną sutartį su šia karine grupuote.

BBC atlikdama tyrimą apie šią grupuotę ir jos veiklą paprašė buvusių kovotojų apibūdinti „Wagner“. Vienas jų atsakė: „Tai struktūra, kuria siekiama skatinti valstybės interesus už mūsų šalies sienų“. Taip pat vienas iš kovotojų, kalbėdamas apie vyrus dirbančius „Wagner“ teigė, kad tai „karo profesionalai“ arba paprasčiausiai žmonės ieškantys darbo, arba romantikai, nesuprantantys šios organizacijos rimtumo bei norintys tiesiog tarnauti savo šaliai.

Nors Rusija ne syki yra neigusi bet kokius ryšius su šia karine organizacija, tačiau Andrejus Chupryginas, ekspertas, dirbantis su Rusijos tarptautine taryba, sakė, kad Rusijos vyriausybės pozicija yra tokia: „Leisk jiems prisijungti prie šio dalyko, ir pamatysime, koks bus rezultatas. Jei tai pavyks gerai, galime tai panaudoti savo pranašumas. Jei tai pasirodys blogai, mes neturėjome nieko bendro su tuo “.

Ką „Wagner“ veikia Libijoje?

„Wagner“ grupuotė pirmą syki pasirodė Libijoje dar 2019 metais, prisijungus prie sukilėlių generolo Khalifa Haftaro pajėgų po to, kai šis pradėjo ataką prieš JT remiamą vyriausybę šalies sostinėje. Ir nors konfliktas dar 2020 metais baigėsi paliaubomis, tačiau vis dar randama naujų įrodymų apie šios grupuotės veiklą Libijoje.

Pavyzdžiui vienas Libijos kaimietis aprašė, kaip karinio konflikto metu jam teko apsimesti negyvu, kol buvo žudomi jo artimieji. Šio vyro parodymai padėjo BBC komandai nustatyti įtariamąjį, tačiau nei kaltinamojo, nei liudininko tapatybė nėra atskleidžiama.

Taip pat nemažai Libijos karių pasakoja apie savo patirtį su “Wagner”. Vienas jų prisimena, kaip bendražygis, jo draugas, pasidavė “Wagner” kovotojams, tačiau nepaisant to buvo nušautas du syk į pilvą. Nuo to laiko kareivis savo bendražygio nebematė, taip pat kaip ir kitų karių, kuriuos grupuotė išsivežė su savimi.

Taip pat BBC komandai pavyko susisiekti su dviem buvusiais kovotojais, kurie atskleidė, jog „Wagner“ niekada nesilaikė ir nesilaiko jokio elgesio kodekso. Pavyzdžiui tyrimo metu, buvo atskleista, jog „Wagner“ ne syki yra pripažinę kankinę ir žudę kalinius. Buvęs vienas „Wagner“ narys šiuo klausimu teigė, kad – „Niekas nenori maitinti papildomų burnų“

Kaip bebūtų karinis konfliktas Libijoje dar 2020 metais baigęsis paliaubomis turėjo bent šiek tiek suteikti galimybę atsipalaiduoti šalies gyventojams bei kariškiams, tačiau „Wagner“ karinė grupuotė, turėjusi po paliaubų išvykti iš šalies dar 2021 metų sausio mėnesį yra aptinkama Libijoje kasanti didžiulį apkasą, skirtą sustabdyti puolimą sausuma.

Vėlesni įvykiai

Praėjus vos kelioms valandoms po to, kai buvo paskelbta BBC ataskaita apie Wagnerio veiklą Libijoje, Libijos karinės prokuratūros prokuroro pavaduotojas Mohamedas Gharouda paskelbė, kad velionio Libijos lyderio Muammaro Gaddafi sūnui buvo išduotas arešto orderis. Pagal praėjusią savaitę paskelbtą įsakymą, Saifas al-Islamas Kadafis yra ieškomas dėl kaltinimų karo nusikaltimais, kuriuos grupuotė įvykdė per generolo Haftaro puolimą Libijoje. Taip pat svarbu ir tai, jog jis buvo suimtas per 2011 metų sukilimą Libijoje, o vėliau nuteistas mirties bausme. Tačiau 2017 metais jis buvo paleistas, nors seniai buvo įtariama, kad Saifas al-Islamas turi ryšių su Rusija ir „Wagner“ grupuote, ir manoma, kad jis yra tinkamiausias Maskvai kandidatas valdyti Libiją.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: