Kasymas Žomartas Tokajevas © Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Kazachstano prezidentas Kasymas Žomartas Tokajevas pažadėjo vykdyti konstitucines reformas, kad apribotų savo įgaliojimus, praėjus dviem mėnesiams po to, kai nafta turtingoje šalyje įvyko mirtini vieši protestai, privertę jį pasitelkti Rusijos ir kitų regiono šalių karius tvarkai atkurti.

Sakydamas pirmą svarbią kalbą Centrinės Azijos šalyje po neramumų, kuriuos iš dalies sukėlė nepasitenkinimas valdančiąja klase ir per kuriuos žuvo mažiausiai 230 žmonių, o dar tūkstančiai buvo suimti, K. Tokajevas dėl smurto kaltino „aukščiausius pareigūnus“, kurie buvo nusivylę jo „valstybės modernizavimu“ ir kurstė pyktį skleisdami melą.

„Gerai žinoma, kad politinės ir ekonominės veiklos monopolizavimas buvo pagrindinė sausio įvykių priežastis“, – sakė jis.

„Senoji administravimo sistema, orientuota į superkoncentruotą valdžią, prarado savo veiksmingumą ir nepajėgia užtikrinti pilietinės visuomenės vienybės“, – pridūrė diktatorius.

Sausio pradžioje atokiame Žanaozeno mieste vykę protestai dėl staiga padidėjusių degalų kainų greitai išplito po visą Kazachstaną ir sukėlė smurtinius susirėmimus didžiausiame šalies mieste Almatoje ir kitose vietose.

Tačiau didžioji dalis visuomenės pykčio per neramumus buvo nukreipta ir prieš buvusį prezidentą Nursultaną Nazarbajevą, kuris atsistatydino 2019 m., bet išlaikė didelę politinę įtaką griežtai kontroliuojamoje valstybėje, turinčioje beveik neribotus įgaliojimus.

Daugeliui jo šeimos narių ir bendrininkų buvo perduota pelningų įmonių kontrolė, o paprasti piliečiai negalėjo pasidalyti didžiuliais šalies energetikos turtais.

Po protestų N. Nazarbajevas ir vis daugiau jo aplinkos žmonių neteko oficialių postų.

Savo kalboje K. Tokajevas sakė, kad įgyvendins tolesnes reformas, kad „padidintų parlamento veiksmingumą“ ir supaprastintų naujų politinių partijų registravimo procesą.

Jis sakė, kad šalies vadovai neturėtų vadovauti politinėms partijoms ir kad jis atkurs konstitucinį teismą, panaikintą valdant N. Nazarbajevui.

K. Tokajevas taip pat sakė, kad N. Nazarbajevo labai nepopuliarus trijų administracinių regionų šalies rytuose, centre ir pietryčiuose sujungimas bus atšauktas, o regionams bus suteikti nauji pavadinimai.

„Svarbi tragiškų sausio įvykių pamoka yra ta, kad valdžios sutelkimas aukščiausio valstybės pareigūno rankose neteisingai padidino jam artimų asmenų ir finansinių bei oligarchinių grupių įtaką“, – sakė jis.

„Jie valstybę laikė savo kiemu. Nepotizmas bet kurioje šalyje neišvengiamai lemia neigiamą kadrų atranką ir tampa puikia dirva korupcijai klestėti“, – sakė K. Tokajevas.

Nors Kazachstanas dažnai giria savo demokratines reformas, ypač palyginti su daugeliu kitų Vidurinės Azijos šalių, teisių gynimo grupės priekaištauja jam, kad jis nesugebėjo įgyvendinti būtinų gilių reformų, o tai pabrėžė protestai.

K. Tokajevas sakė, kad jis ir jo vyriausybė „sutinka“, jog teisėsauga naudojo kankinimus prieš kai kuriuos protestų metu ir po jų sulaikytus asmenis, tačiau pažadėjo, kad šie atvejai bus ištirti, nes jie „prieštarauja bet kurios demokratinės visuomenės principams“.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: