Antikapitalistinio judėjimo “Užimk Volstritą” (Occupy Wall Street) protestuotojai pirmadienį vėl buvo išėję į Niujorko gatves, minint šio judėjimo įkūrimo pirmąsias metines, trukdydami prieiti prie biržos pastato, o policija sulaikė daugiau nei 180 žmonių.
Niujorko finansiniame rajone apie 600 demonstrantų, nešančių plakatus su užrašais “Pašalinkit pinigus iš politikos” ir “Mes esame 99 procentai”, būriavosi gatvėse aplink Zuccotti (Zukočio) parką, kuris prieš metus tapo šio judėjimo lopšiu.
Vėliau minia padidėjo iki maždaug tūkstančio žmonių, kurie žygiavo keliomis grupėmis ir mėgino patekti į parką, gausioms policijos pajėgoms stengiantis užkirsti jiems kelią.
“Kasdien ir visą savaitę okupuok Volstritą!”, – skandavo demonstrantai.
Viena policijos atstovė patvirtino, kad pareigūnai suėmė 181 žmogų, o įvykius stebintys naujienų agentūros AFP žurnalistai matė, kaip sulaikomi keli protestuotojai.
Vertinant pagal dalyvių skaičių, ši akcija neprilygo kai kurioms ankstesnėms šio judėjimo demonstracijoms. Organizatoriai sakė, kad pernai lapkritį daugiau nei 30 tūkst. žmonių buvo išėję protestuoti prieš ekonominę ir turtinę nelygybę.
Tačiau aktyvistai teigė, jog “Užimk Volstritą” išsakyta žinia, tapusi nacionalinių debatų tema prieš lapkritį vyksiančius JAV prezidento rinkimus, nesumenko.
“Siunčiame žinia, kad Volstrito bankininkai negali kiekvieną rytą eiti į darbą negalvodami, ką jų institucijos daro šaliai”, – protestuotojų atstovas Markas Brey (Markas Brėjus) sakė AFP.
Keli žmonės buvo sulaikyti Volstrito prieigose, o daug demonstrantų buvo suimti šalia Zuccotti parko, kai raitosios policijos pareigūnai blokavo skersgatvius.
Vienu metu demonstrantai pasirodė Brodvėjuje, mėgindami trikdyti rytinį eismą. Aplink biržos pastatą protestuotojai pasidalijo į keturias grupes, apsunkindami policijos darbą.
Tarp suimtųjų atsidūrė buvęs JAV Episkopalinės Bažnyčios vyskupas George’as Packardas (Džordžas Pakardas), išsiskiriantis iš kitų ilga purpurine dvasininko sutana.
“Šiandien esu čia dėl Volstrito godumo, – jis sakė AFP. – Visi keliai veda į Volstritą – jie valdo mūsų gyvenimą.”
Lyginant su pirmosiomis demonstracijomis, dabar šio judėjimo šalininkų smarkiai sumažėję, nors prieš metus šimtai aktyvistų įsikūrė Zuccotti parke, protestuodami prieš bankų gelbėjimą mokesčių mokėtojų lėšomis ir “vieno procento” dominavimą visuomenėje.
Pernai “Užimkime Volstritą” stovykla Zuccotti parke įkvėpė panašius protestus daugelyje kitų pasaulio miestų, išliejant susikaupusį nepasitenkinimą dėl ekonomikos nuosmukio, didelio nedarbo ir abejotinų finansų sektoriaus veiklos metodų.
Tačiau šįkart nebuvo sulaukta palaikymo iš kitų JAV miestų – juose nevyko jokie didesni protestai, tad judėjimui nepavyko išpildyti pažadų atgimti ir vėl tapti reikšminga jėga.
“Pernai žmonės rinkdavosi spontaniškai – tai buvo chaosas, kuriam gerai sekėsi, – prisiminė 30-metė olandė antropologė ir filmų kūrėja Sara Blom, atvežusi į Niujorką filmą apie judėjimą “Užimk Amsterdamą” (Occupy Amsterdam).
“Iš pradžių buvo chaosas gerąja prasme, tačiau dabar panašu, kad jam reikia įgyti struktūrą, kitaip jis tiesiog pranyks, – pridūrė ji.