© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Prestižinio Berlyno filharmonijos orkestro muzikantai pirmadienį nesugebėjo išsirinkti naujo vyriausiojo dirigento po ilgiau negu 11 valandų trukusio įtempto slaptų balsavimų ir diskusijų maratono, bet mėgins dar kartą tai padaryti “per ateinančius metus”.

“Deja, turiu jums pasakyti, kad nepasiekėme jokio rezultato”, – orkestro valdybos narys Peteris Riegelbaueris (Pėteris Rygelbaueris) sakė žurnalistams, pridūręs, kad buvo surengti keli balsavimai.

“Turime tęsti šį procesą – tai įvyks per ateinančius metus”, – sakė jis.

Orkestro, turinčio 124 nuolatinius muzikantus, nariai buvo sukviesti į vieną bažnyčią Vokietijos sostinės pietvakarių rajone apie 8 val. Grinvičo (11 val. Lietuvos) laiku, kur buvo surengtas nekantriai laukiamas balsavimas. Orkestras tikėjosi išsirinkti įpėdinį, kuris pakeis britų dirigentą serą Simoną Rattle’ą (Saimoną Ratlą) 2018 metais.

Orkestro nariai buvo prisaikdinti laikytis slaptumo ir privalėjo palikti mobiliuosius telefonus bei bet kokius įrašančius prietaisus prieš uždarą balsavimą, kuris neretai lyginamas su popiežių renkančia kardinolų konklava, tik nenaudoja baltų dūmų.

Klasikinės muzikos mėgėjų pasaulinėje bendruomenėje jau kelias savaites buvo intensyviai spėliojama, kad perims Berlyno filharmonijos dirigento lazdelę ir meno direktoriaus pareigas. Intrigą didino faktas, kad “kiekvienas tebegyvenantis dirigentas” yra potencialus kandidatas.

Balsavimo vieta iš pradžių buvo laikoma paslaptyje, kol galiausiai orkestras nurodė žurnalistams susirinkti 12 val. Grinvičo (15 val. Lietuvos) laiku Jėzaus Kristaus protestantų bažnyčioje žaliame Berlyno pietvakariniame rajone ir laukti pranešimo. Reporteriai buvo perspėti, kad “laukti gali tekti ilgai”.

Planuota, kad išrinkto naujo dirigento vardas buvo paskelbtas apie 12 val. (15 val.), bet vėliau šis žingsnis buvo atidėtas dviem valandoms.

Procesas užsitęsė dar kelias valandas, muzikantams užsidarius raudonų plytų bažnyčioje, kur jų orkestras po Antrojo pasaulinio karo ne kartą buvo surengęs koncertus ir įrašų sesijas.

P.Riegelbaueris sakė, kad diskusijos vyko “draugiškoje bendradarbiavimo atmosferoje”, bet tarp muzikantų buvo “fundamentaliai besiskiriančių nuomonių”.

Tarp kandidatų buvo minimas Berlyne gimęs 56 metų dirigentas Christianas Thielemannas (Kristianas Tylemanas), dabar vadovaujantis Dresdene įsikūrusiai Saksonijos valstybinei kapelai, daugiausiai atliekančiai vokiečių kompozitorių Richardo Wagnerio (Richardo Vagnerio), Johanneso Brahmso (Johaneso Bramso) ir Richardo Strausso (Richardo Štrauso) kūrinius.

Taip pat buvo siūlomas 37 metų latvių dirigentas Andris Nelsonas, vadovaujantis Bostono ir Birmingamo simfonijos orkestrams, taip pat 34 metų garbanotas venesuelietis Gustavo Dudamelis (Gustavas Dudamelis), diriguojantis Los Anželo filharmonijos orkestrui.

Dar vienu stipriu pretendentu laikomas Berlyno valstybinės operos muzikos direktorius – Argentinoje gimęs 72 metų izraelietis Danielis Barenboimas, nors jis neseniai pareiškė nesantis kandidatas.

Berlyno filharmonijos orkestras, įkurtas 1882 metais ir daugelio laikomas geriausiu pasaulyje orkestru, yra unikalus, nes muzikantai patys renka savo vyriausiąjį dirigentą. Daugelio kitų orkestrų dirigentus skiria jų valdybos, administratoriai, o kai kada – politikai.

Per slaptą balsavimą orkestro nariai pirmiausiai pasiūlo kandidatų sąrašą. Aptarus kandidatūras, balsuojant sudaromas trumpesnis sąrašas, o šis procesas kartojamas, kol vienas kandidatas užsitikrina “aiškią daugumą”.

Už kiekvieną kandidatą atiduotų balsų skaičius laikomas paslaptyje.

Išrinkus kandidatą, vienas iš balsavimo komiteto narių susisiekia su laimėtoju ir pasiūlo jam arba jai darbą.

Paprastai tokie balsavimai buvo rengiami Filharmonijos rūmuose Berlyno centre. Tačiau dėl antradienį ten vyksiančio specialaus koncerto, žyminčio diplomatinių santykių tarp Vokietijos ir Izraelio užmezgimo 50-ąsias metines buvo imtasi neįprastai griežtų saugumo priemonių.

S.Rattle’as, vadovavęs Berlyno orkestrui nuo 2002 metų, 2017-aisiais perims Londono simfoninio orkestro vyriausiojo dirigento lazdelę.

Liverpulyje gimęs 60-metis dirigentas įsimintina vešlia žilų plaukų šukuosena, neseniai sakė, kad vadovavimas Berlyno orkestrui yra “sunkiausias ir tuo pačiu geriausias dirigento darbas pasaulyje”.

Vokietijos sostinėje jis dirbs dar trejus metus ir sakė, kad jam Filharmonijos koncertų salėje praleistas laikas buvo “išskirtinis”.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: