(c) Krs.lt archyvo nuotr.

Rugsėjo 25 d. 12 val. Raudondvario pilies sodyboje pradės šurmuliuoti Kauno rajono savivaldybės organizuojama derliaus šventė „Rudens sambariai“. Renginyje, kurio metu kiekviena seniūnija pristatys geriausius savo žemdirbius, bus apdovanoti ir gražiausių sodybų, ūkininkų sodybų bei gyvenamųjų vietovių nugalėtojai. Administracijos direktoriaus pavaduotojos Reginos Luoševičienės vadovaujama vertinimo komisija šį rudenį lankėsi 30-tyje gražiausiai seniūnijose tvarkomų sodybų, tarp kurių šiais metais dėl gražiausiosios titulo varžėsi tik 7 ūkininkų sodybos. Tačiau komisijos narės pastebėjo, kad gražėja ne tik atskirų sodybų aplinka, bet vis daugiau žmonės dėmesio skiria visos gyvenamosios vietovės vaizdui. Todėl šiais metais apžiūroje-konkurse buvo vertinamos 3 gyvenamosios vietovės.

Komisijos sprendimu ąžuoline lenta su užrašu „Gražiausia sodyba – 2010 m.“ savo sodybą papuoš Neveronyse gyvenantys Rima ir Juozas Ručiai. Tokia pati lenta su užrašu „Gražiausia ūkininko sodyba – 2010“ iškeliaus į ūkininkų Lolitos ir Antano Juočionių sodybą Dievogalos kaime, Alšėnų seniūnijoje. Nominacijoje „Gražiausia kaimo gyvenamoji vietovė“ nugalėtoja pripažinta miškininkų puoselėjama Girionių kaimo gyvenvietė.

Nominacijoje „Gražiausia sodyba – 2010 m.“ antrą vietą laimėjo Aida ir Vytautas Trijoniai (Raudondvario sen.), trečią – Ija Masilionienė ir Algirdas Žandaras (Ringaudų sen.). Antri nominacijoje „Gražiausia ūkininko sodyba – 2010 m.“ tapo Rita ir Reimondas Kazaičiai (Čekiškės sen.), trečia vieta atiteko Daivai ir Romui Šepučiams (Babtų sen.).

„Vienų sodybų aplinka labiau šiuolaikiška – dominuoja kruopščiai prižiūrima veja ir spygliuočiai medžiai, kitose – daugiau etnografinių elementų. Tačiau beveik visų sodybų šeimininkai yra pamėgę ir įsirengę vandens telkinius – baseinėlius arba tvenkinius. Kiekviena sodyba spinduliuoja darbščių žmonių meile grožiui, išmone ir tvarka“, – teigia vertinimo komisijos pirmininkė Administracijos direktoriaus pavaduotoja R. Lukoševičienė.

Kaip ir pernai įsteigti 7 paskatinamieji prizai. Kauno rajono savivaldybės mero padėka ir knyga „Kauno rajonas: gamta ir kultūrinis paveldas“ už tėviškės dvasios puoselėjimą ir tėvų palikimo saugojimą bus įteikta Marijai ir Sergiejui Slišajevams (Kačerginės sen.) bei Erikai Tamkūnienei ir Vidmantui Obelieniui (Zapyškio sen.); už gamtos puoselėjimą ir natūralumą – Elenai Majerienei (Čekiškės sen.); už kartų tęstinumą – Ritai ir Sauliui Jonaičiams (Kulautuvos sen.); už istorinės atminties įamžinimą – ūkininkams Linai ir Valentinui Stasiulevičiams (Rokų sen.); už sodybos gyvenamosios aplinkos tvarkymą ¬– Aušrai ir Skirmantui Rinkevičiams (Zapyškio sen.). Paskatinamasis prizas už kaimyniškai puoselėjamą sodybų aplinką skirtas Aušros ir Broniaus Nekrošių bei Gemos ir Petro Niuniavų šeimoms (Garliavos sen.).

Seniūnijose išrinktas gražiausias sodybas vertino kompetentinga ir patirties šiuose konkursuose turinti komisija: Romalda Bagdanavičienė, Savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė, Irena Bertašiūtė, Urbanistikos skyriaus vyriausioji architektė, Rūta Černiauskienė, Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė, Giedrė Juknienė, Ekologo skyriaus vyriausioji specialistė.

Vertinant sodybas daugiausia balų buvo skiriama už sodybos pastatų, sodo, daržo, gėlynų, žaliųjų vejų, poilsio zonų, takelių ir kitų elementų išdėstymą. Daug dėmesio skirta ir sodybų originalumui, etnografiniams elementams, spalvoms bei regionui būdingų medžiagų panaudojimui, mažosios architektūros elementams (pavėsinėms, vandens telkiniams, šuliniams). Ūkininko sodybose buvo žiūrima, kaip ūkyje laikomasi aplinkosaugos reikalavimų – kaip tvarkomos buitinės atliekos, mėšlas, srutos, ar yra įrengtos komposto duobės, naftos produktų talpyklos. Tarp vertinimo kriterijų ir vandenvalos bei geriamojo vandens kokybė. Komisija atsižvelgė ir originalumą bei pastatų, sodo, daržo, gėlynų, žaliųjų vejų, poilsio zonų išdėstymą, išsaugantį tradicinės sodybos struktūrą.

Apžiūrėdama bei vertindama kaimo gyvenamąsias vietoves komisija domėjosi ir tuo, kaip aktyviai tvarkant vietovę dalyvauja kaimo bendruomenė – formuoja aplinką, rengia talkas ir seminarus. Papildomi balai buvo skiriami už naujus pasiūlymus kuriant kraštovaizdį, tvarkant atliekas, diegiant pažangias technologijas ir plėtojant švietėjišką veiklą.

Rūta Vaitkevičiūtė, Kauno rajono savivaldybė

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: