Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Vašingtonas ir Maskva susitarė dėl plano dėl gairių, kaip neutralizuoti Sirijos cheminius ginklus,pareiškė šeštadienį JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris) po derybų su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu.

“Mes priėjome prie bendro vertinimo apie (Basharo al-Asado) Assado režimo turimų cheminių ginklų kiekį ir tipą”, – sakė J.Kerry žurnalistams per bendrą spaudos konferenciją su S.Lavrovu, pasibaigus tris dienas trukusioms deryboms Ženevoje.

Pasak jo, minėtu susitarimu raginama “skubiai sunaikinti Sirijos cheminį arsenalą ir patvirtinti tai”, bei reikalaujama, kad Damaskas “nedelsiant ir nevaržomai leistų patekti” į šių ginklų saugyklas.

J.Kerry pasakė, kad pagal JAV ir Rusijos susitarimą, Sirija turi per savaitę pateikti savo cheminio ginklo atsargų “išsamų sąrašą”.

Taip pat ne vėliau kaip lapkritį JT ginkluotės inspektoriai turi atvykti į Siriją. Anot jo, svarbiausias tikslas – visiškai sunaikinti Sirijos cheminius ginklus iki 2014 metų vidurio.

“Viena priežasčių, kad mes tikime, jog tai įmanoma, yra ta, kad Assado režimas ėmėsi ypatingų priemonių šiems ginklams kontroliuoti”, – pridūrė J.Kerry, dar pažymėdamas, kad cheminiai ginklai yra Damasko kontroliuojamuose rajonuose.

“Taigi, nėra to bloga, kas neišeitų į gera, – sakė jis ir pridūrė: – Nereikėtų turėti problemų, kad patektume į šiuos objektus ir galėtume netrukus patikrinti”.

Vašingtonas ir Maskva taip pat sutarė, kad Jungtinių Tautų rezoliucijoje dėl Sirijos būtų perspėjama apie jėgos panaudojimą, jeigu Sirija nesilaikytų įsipareigojimų, pabrėžė J.Kerry.

Pasak jo, jei Sirija nevykdys susitarimo, kurį turi dar užbaigti Cheminių ginklų prevencijos organizacija, Damasko lauks priemonės pagal JT Chartijos septintąjį skyrių, kuriame apibrėžiamas sankcijų ir karinių veiksmų vykdymas.

S.Lavrovas taip pat pažymėjo, kad “jei reikalavimai nebus patenkinti, arba jei kas nors panaudos cheminį ginklą, Saugumo Taryba imsis priemonių pagal Jungtinių Tautų Chartijos septintąjį skyrių”.

Kokios tai būtų priemonės, dar nesutarta. Tačiau JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) pasilieka sau teisę panaudoti karinę jėga Sirijoje, nurodė J.Kerry, pridurdamas, kad “variantų nesumažėjo”.

“Su sąlyga, jei ši (susitarimo) schema bus visiškai įgyvendinta, šie ginklai nebekels grėsmės ne tik Sirijos žmonėms, bet ir jų kaimynams, – pažymėjo J.Kerry. – Dėl (tokių ginklų) platinimo grėsmės ši schema gali suteikti geresnę apsaugą ir saugumą pasauliui”.

“Pasaulis dabar tikėsis, kad Assado režimas laikysis savo įsipareigojimų. Negali būti jokių žaidimų, ar dar ko nors – tik visiškas Asssado režimo (įsipareigojimų) laikymasis”, – pridūrė J.Kerry.

S.Lavrovas pažymėjo, kad susitarime “nieko nesakoma apie jėgos panaudojimą ar automatines sankcijas”.

Jis perspėjo, kad Saugumo Taryba automatiškai nepriims pranešimų cheminio ginklo panaudojimą, o imsis tyrimo.

“Žinoma,tai nereiškia, kad kiekvienu Saugumo Tarybai pateiktu pranešimu bus patikėta. Kiekvienas bus ištirtas. Mes stengsimės užtikrinti autentiškumą”,- pabrėžė S.Lavrovas.

Pasak jo, abi pusės “patvirtino savo nusiteikimą siekti taikaus sprendimo”.

S.Lavrovas pagyrė JAV ir Rusijos susitarimą, pasiektą “konsensusu, kompromisu ir profesionaliai”.

Jis taip pat pažymėjo, kad sutartoji schema yra tik pasiūlymas, bet “jo svarbą sunku pervertinti”.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: