Šių metų lapkričio 17 dieną Kauno rajono mokyklų vadovai, mokinių maitinimą organizuojančių individualių įmonių vadovai, valgyklų vedėjai, virėjai rinkosi į tradicinę kasmetinę konferenciją „Sveikatai palankaus mokinių maitinimo organizavimas. Kitos aktualijos“, kuri vyko Ringaudų pradinėje mokykloje.
Konferencijoje dalyvavo Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Raminta Popovienė, savivaldybės gydytojas Romualdas Žekas, Kultūros, Švietimo ir sporto skyriaus, Kauno Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Kauno rajono visuomenės sveikatos biuro specialistai. Ringaudų pradinės mokyklos mokinukai konferenciją pradėjo mokyklos himnu ir nuotaikinga daina „Vitaminai“, kurios žodžius išmokė visus susirinkusius.
Konferencijos dalyvius pasveikinusi Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Raminta Popovienė visiems palinkėjo kantrybės, optimizmo ir sėkmės kuriant sveiką ir saugią mokymosi aplinką, organizuojant kokybišką mokinių maitinimą.
Konferencijos dalyviams buvo pristatyta išsami, objektyvi maisto paruošimo skyrių būklės analizė, kurią atliko Kauno Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyrius. Pasitarime dalyvavusi šio skyriaus vyr. specialistė, maisto produktų inspektorė Loreta Legotienė pasidžiaugė, kad net 80 proc. Kauno rajono mokyklų valgyklų higieninė būklė yra gera arba labai gera: 6 mokyklos turi išskirtinai modernias valgyklas (Babtų gimnazija, Neveronių vidurinė, Batniavos, Lapių ir Mastaičių pagrindinės bei Ringaudų pradinė), 10 mokyklų – modernias ar iš dalies modernias valgyklas, 2 mokyklose 2011 m. atlikta kapitalinė vėdinimo rekonstrukcija (Vilkijos gimnazijoje ir Mastaičių pagrindinėje), pastatytas priestatas Ringaudų pradinėje mokykloje ir pradėta teikti naujos kokybės maitinimo paslauga.
Ne vien ekonominės priežastys lemia maisto kokybę ir saugą: vykdant planinę kontrolę 2011 m. kai kurioms mokykloms buvo pareikštos pastabos dėl neteisingo mitybos dokumentacijos tvarkymo, laiku neatliekamų laboratorinių tyrimų ar prietaisų metrologinės patikros, darbuotojų aplaidumo. 2011 m. buvo gauti iš viso 5 skundai iš Kauno rajono mokinių tėvų dėl maisto kokybės ir asortimento, iš jų pasitvirtino 1. Buvo taikytos 2 baudos, priimtas 1 sprendimas dėl produkto pateikimo į rinką uždraudimo.
Vyr. technologė Žydra Narbutienė savo pranešime apžvelgė mokinių mitybos pokyčius ir aktualijas šiais mokslo metais. Daug sumaišties ir diskusijų mokyklų valgyklose sukėlė Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. liepos 19 d. įsakymu Nr. V-645 (Žin., 2010, Nr. 89-4735) patvirtintas Mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašas (Žin., 2010, Nr. 89-4735).
Mokyklose uždrausta prekiauti įvairiais nesveikais maisto produktais (saldžiaisiais gazuotais gėrimais ir vaisvandeniais, saldainiais, šokoladu, kava, bulvių traškučiais ir kitais riebaluose virtais gaminiais), draudžiama naudoti produktus su įvairiais maisto priedais (konservantais, sintetiniais dažikliais, saldikliais). Kauno r. mokyklose didesnių problemų šis tvarkos aprašas nesukėlė – čia prioritetas teikiamas karštam natūraliam maistui.
Kauno r. mokyklose 31 proc. mokinių pietauja nemokamai, 40 proc. karštus pietus perka už pinigus, 23 proc. perka bufetinę produkciją ir tik 6 proc. visai nesilanko mokyklų valgyklose. 2011-11-01 Kauno rajono mokyklose iš viso nemokamus pietus gavo 3 101 mokinys. Nemokamiems pietums skirta 4,30 Lt 1-4 klasių ir 4,60 Lt 5-12 klasių mokiniams. Išradingos virėjos sugeba ir šios sumos paruošti racionalius, kokybiškus valgiaraščius. 2011 metais net 51 Kauno rajono ugdymo įstaiga dalyvauja respublikinėje programoje „Pienas vaikams“. Visi Kauno rajono ikimokyklinukai, priešmokyklinukai ir pradinukai iki 5 kartų per savaitę gauna nemokamų pieno produktų. Kauno rajonas yra lyderis tarp aktyviausiai į šią programą įsijungusių Lietuvos savivaldybių. Nuo 2011-11-01 Kauno rajone išplėsta ir ES programa „Vaisiai mokykloms“ – į šią programą įsijungė ir ikimokyklinės įstaigos (anksčiau dalyvavo tik mokyklos), nemokamus vaisius pradėta dalyti 5 kartus per savaitę (buvo 3). Kauno rajono mokyklų valgyklų renovacijai, remontui, technologinei įrangai pirkti 2011 m. išleista apie 329 tūkst. Lt.
Iš savivaldybės biudžeto, ruošiantis šiems mokslo metams, į mokyklų valgyklas buvo investuota apie 200 tūkst. Lt: įrengta nauja moderni valgykla Ringaudų pradinėje mokykloje, papildyta technologinė įranga ir atlikti virtuvių remonto darbai kitose mokyklose. Daug prisidėjo ir mokyklų valgyklas nuomojančios įmonės: UAB „Kaspaula“ į Karmėlavos gimnazijos maisto paruošimo patalpas šiais metais investavo 59 tūkst. Lt (nupirkti nauji salės baldai, nauji technologiniai įrengimai), Laimutės Lažauskienės įmonė į Domeikavos gimnazijos valgyklą investavo 30 tūkst. Lt, UAB „Lanėja“ į Raudondvario gimnazijos valgyklą – 13 tūkst. Lt, Dalios Sutkevičienės įmonė į Vilkijos gimnazijos valgyklą – 11 tūkst. Lt.
Kauno rajono Švietimo centro direktorė Laima Ruzgienė konferencijos dalyviams pristatė savivaldybės vykdomo projekto BERAS veiklą ir galimybes prisidėti prie sveikos mitybos organizavimo mūsų rajono mokyklose, projekto partnerių (Švedijos, Danijos) patirtį mokinių maitinimo srityje. Savivaldybės siekiniai: kad kuo daugiau Kauno rajono tradicinių ūkių taptų ekologiniais; pateikti kuo daugiau patiekalų iš daržovių, mažiau iš mėsos, į valgiaraščio rengimą įtraukti vietos bendruomenę (mokinius, tėvus, valgyklų virėjas, visuomenės sveikatos priežiūros specialistus);vykdyti mokytojų, virėjų, mokinių švietimą, pasiekti, kad visose mokyklose būtų patiekiamas geriamas vanduo ant pietų stalo, tęsti bendradarbiavimą tarp rajono sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo ir Švedijos Siodertelje savivaldybės mokyklų.
Konferencijoje dalyvavusi Aleksandro Stulginskio universiteto Ekologijos katedros lektorė Daiva Šileikienė supažindino konferencijos dalyvius su ekologiško maisto sąvokomis, ženklinimu, ekologinių ūkių situacija Lietuvoje ir Kauno rajone, ekologiško maisto pranašumu prieš tradicinį, pasidalijo universiteto mokslinių tyrimų rezultatais. Lektorė pasidžiaugė užsimezgusiu ryšiu tarp mokslininkų ir vartotojų, aptarė tolesnes bendradarbiavimo su mokyklomis galimybes.
Konferenciją apibendrinusi Kultūros, Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Irena Marcinkevičienė pastebėjo, kad Kauno rajone kasmet organizuojamos naudingos konferencijos, skirtos mokinių mitybos aktualijoms aptarti. Mūsų rajone vyksta glaudus bendradarbiavimas tarp institucijų, organizuojančių bei kontroliuojančių vaikų mitybą, o bendras darbas padeda greičiau pasiekti laukiamų rezultatų bei išspręsti kylančias problemas. Kauno rajono mokyklose ir toliau sparčiai vykdoma valgyklų renovacija ir technologinės įrangos atnaujinimas. Kauno rajono mokyklos be didesnių problemų vykdo sveikatai palankų mokinių maitinimo organizavimą. Geri rezultatai šioje srityje nebūtų pasiekti be savo darbui atsidavusių darbuotojų – mokyklų ir valgyklų vadovų, virėjų, sveikatos ir kitų specialistų, kuriems netrūksta veiklos, siekiant užtikrinti sklandų mokinių maitinimo organizavimo procesą savo mokykloje. Vedėja padėkojo toms mokykloms, kurios įdėjo itin daug pastangų, kad jų mokiniai šiais mokslo metais būtų maitinami kokybiškai.
Tradiciniai padėkos raštai bei simboliniai sriubos samčiai šiais metais buvo įteikti Karmėlavos gimnazijos maitinimo įmonės vadovei Daliai Šlepavičienei – už ženklų mokyklos valgyklos atnaujinimą ir modernizavimą bei Ringaudų pradinės mokyklos direktorei – už aktyvų dalyvavimą diegiant naują maitinimo paslaugos modelį mokyklos valgykloje.
Antrojoje konferencijos dalyje darbas vyko atskirose grupėse. Mokyklų vyr. virėjos susipažino su naujausiomis technologijomis mokyklos virtuvėje, taip pat stebėjo naujų padažų ir patiekalų gamybą. Visų konferencijos dalyvių degustacijai buvo patiekti patiekalai, pagaminti pagal Švedijos Siodertelje savivaldybės mokyklų šefų receptus: raudonųjų lęšių sriuba, daržovėmis užkepta žuvis su burokėliais.