2010 metų pirmojo ketvirčio BVP pokytis, palyginti su praėjusių metų atitinkamu ketvirčiu pateko į analitikų spėjimų intervalą, kad šalies BVP metinis nuosmukio tempas sieks nuo 0,5 iki 6,2 proc. Šiandien Statistikos departamentas pranešė, kad Lietuvos bendrasis vidaus produktas pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginti su atitinkamu 2009-ųjų laikotarpiu, sumažėjo 2,9 proc.
“Vienas labiausiai tikėtinų kritimo priežasties paaiškinimų būtų toks: nustojome gaminti elektrą. Statistiškai dar svarbus ir bazės efektas”, – teigia Ūkio ministerijos Analizės ir strategijų skyriaus vedėjas Mindaugas Žilionis.
Anot analitiko, rezultatus galėjo veikti ir tai, kad pirmasis metų ketvirtis paprastai būna „silpnesnis“. Sutrukdyti didinti pridėtinę vertę galėjo neįprastai šalta žiema, privertusi didesnę sąnaudų dalį paskirti energijos ištekliams.
Nedarbo lygis, sumažėjęs darbo užmokestis, akcizinių prekių papildomas apmokestinimas, tikėtina, buvo vieni iš pagrindinių veiksnių, lėmusių prastesnius negu pernai didmeninės ir mažmeninės prekybos sektoriaus rezultatus. „Nors situacija yra ženkliai šviesesnė nei praėjusiais metais, gyventojai vis dar neskuba išlaidauti ir pirkti brangesnių prekių, kaip buvo įpratę ekonomikos kilimo metais“, – sako M. Žilionis.
Kita vertus, analitikas teigia matantis aiškius sandėliavimo, transporto, pramonės produkcijos, mažmeninės prekybos atsigavimo ženklus. “Tai leidžia optimistiškai žiūrėti į ekonomikos augimo perspektyvą”, – sako M. Žilionis.
Remiantis naujausiais statistiniais duomenimis pirmojo ketvirčio BVP metiniam pokyčiui teigiamą įtaką darė pramonės ir transporto sektorių rodikliai. Pramonės produkcijos metiniai nuosmukio tempai sausio-kovo mėn. buvo ženkliai mažesni nei per 2009 m. tą patį laikotarpį: 2009 m., palyginti su 2008 m. pirmuoju ketvirčiu pramonės sektorius pagamino 13,8 proc. mažiau produkcijos, o 2010 m. I ketvirčio nuosmukis siekė tik 4 proc.
Atsigaunančios užsienio prekių ir paslaugų eksporto rinkos davė pelningesnių užsakymų ir transporto sektoriui, kuris remiantis šių metų pirmo ketvirčio duomenimis, parodė gan gerus rezultatus: 2010 m., palyginti su 2009 m. pirmu ketvirčiu didėjo visų pagrindinių rūšių transportavimu užsiimančių įmonių pervežami kiekiai.
LR Ūkio ministerijos informacija