Pasaulio Sveikatos Organizacija jau seniai su nerimu skelbia, kad vis daugiau jaunuomenės rūko. Tam yra nemažai priežasčių: patraukli cigarečių reklama, įmantrios mados ir vertybės.
Vieni rūko, nenorėdami išsiskirti iš draugų, antri – geisdami sumažinti įtampą, treti – sekdami tėvų pavyzdžiu. Rūkymas yra vienas iš narkomanijos rūšių, kuriai būdingi visi priklausomybės ligos požymiai – teigia Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro psichologė R. Vaitkienė.
Tyrimai dar kartą patvirtina, kad Lietuvos mokinių rūkymo paplitimas išlieka didelis. 2010 m. Pasaulio sveikatos organizacijos koordinuojamo tyrimo „Mokyklinio amžiaus vaikų sveikata ir gyvensena“ (HBSC) duomenimis Kauno mieste beveik pusė (50 proc.) mokinių yra bandę rūkyti.
Paklausus mokinių ar jie yra bandę rūkyti, paaiškėjo, kad bandžiusiųjų rūkyti buvo 50 proc., tai yra beveik pusė visų tiriamųjų, iš jų daugiau berniukų nei mergaičių (berniukų – 59 proc., ir 41 proc. mergaičių).
Nustatyta, kad Kauno mieste rūkančių kiekvieną dieną, mažiausiai kartą per savaitę, bet ne kiekvieną dieną ir rečiau nei kartą per savaitę buvo apie 22 proc. mokinių. Lyginant tarp lyčių nustatyta, kad berniukų rūkė šiek tiek daigiau nei mergaičių.
Deja, moksliniai tyrimai rodo, kad vaikui pradėjus rūkyti iki 13 metų, tikimybė susirgti plaučių vėžiu siekia net 70 proc.
Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras, minėdamas tarptautinę nerūkymo dieną – lapkričio 17-ąją, organizavo akciją „Sakykime rūkymui NE“ Kauno miesto mokyklose.
Pagrindinis akcijos tikslas – motyvuoti moksleivius atsisakyti šio žalingo įpročio ir pateikti pagrindinius elgesio būdus, kad sakyti „NE“ būtų lengviau. Štai keletas jų:
– sumenkink siūlymą;
– ignoruok siūlymą, apsimesk, kad jo neišgirdai;
– nukreipk siūlymą ar pasiūlyk veikti, ką nors kitą;
– prisidėk prie kitos grupės;
– paprasčiausiai pasitrauk į šalį;
– mandagiai, bet tvirtai pasakyk „AČIŪ“, „NE“;
– venk tokių situacijų, numatyk jas iš anksto;
– jei reikia dar kartą pakartok žodelį „NE“;
– paaiškink atsisakymo priežastį.
Akcijos organizatoriai tikisi, kad laiku išmoktas žodelis „NE“ ne tik sustiprins asmenybės tvirtumą, bet padės išvengti žalingų įpročių.
Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro informacija