Aleksejaus Navalno fb.com profilio nuotr.

Aleksejus Navalnas – Rusijos opozicijos koordinacinės tarybos narys, vienas populiariausių nesisteminės opozicijos lyderių ir kovotojų už demokratines teises. Aršus V. Putino kritikas į politinę areną grįžta su nauja rinkimine programa, ketindamas pritraukti kuo daugiau rinkėjų į savo pusę ir stoti į kovą prieš dabartinę valdžią. Tačiau kaip ir įprasta Rusijoje, politiniame kelyje pasitaikė daug kliūčių.

Rusijos Teisingumo Ministerija neseniai paskelbė atšaukusi A. Navalno politinės partijos „Progreso partija“ registraciją, tokiu būdu užkirsdama kelią dalyvauti regioniniuose rinkimuose. „Progreso partija“ buvo susitarusi bendradarbiauti ateinančiuose regioniniuose bei parlamento rinkimuose su RPR-Parnas partija, kuriai priklausė nužudytasis opozicionierius Borisas Nemcovas. Tokiu būdu Kremlius bando užkirsti kelią naujoms opozinėms jėgoms pasirodyti valdžioje: „Žinoma, tai reakcija į demokratiškos koalicijos sukūrimą, o svarbiausia, į mūsų pagrindinius planus dalyvauti būsimuose rinkimuose trijuose regionuose.“ – teigė A. Navalnas. Rusijos įstatymai suteikia labai ribotas galimybes registruoti naujas partijas ir tokiu būdu sunkina dalyvavimą rinkimuose, nevyksta politinių partijų konkurencija, neatsiranda naujų dalyvių sisteminėje opozicijoje.

„Progreso partija“ pasisako už prezidento galių sumažinimą, nepriklausomą teismų sistemą, valstybės pareigūnų skaičiaus ribojimą. Taip pat partijos programoje figūruoja cenzūros panaikinimas, draudimas leisti valdžiai įsigyti ir valdyti žiniasklaidos priemones bei skatinti valdžią mažiau kištis į ekonomiką. Įdomus faktas, jog dar šio mėnesio pradžioje Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad politinė konkurencija yra skatinama ir būtų sveika išvysti opozicijos atstovus Rusijos parlamente, tačiau sunku įsivaizduoti tokį reiškinį, kuomet bet kokiomis priemonėmis yra ribojamas naujų opozicinių narių patekimas į valdžią. Plėsdamas savo veiklą ir pritraukdamas daugiau sąjungininkų į savo pusę, A. Navalnas iškėlė savo kandidatūrą vykusiose mero rinkimuose Maskvoje 2013 m. rugsėjo mėnesį ir surinkęs 27% balsų nusileido savo priešininkui S. Sobianinui, kuris surinko 51% balsų. Politikos apžvalgininkai nesitikėjo tokio sėkmingo A. Navalno pasirodymo, šis pasisekimas pademonstravo žmonių prielankumą opozicijos lyderiui.

Birželio 7d. susitikimas su žmonėmis Novosibirske / Aleksejaus Navalno fb.com profilio nuotr.

Neseniai prasidėjus rinkiminei A. Navalno kampanijai, skelbimų lentos Kostromoje, kviečiančios vietinius gyventojus susitikti pokalbiui su A. Navalnu, buvo pašalintos. Pasak Leonido Volkovo, A. Navalno kolegos,  jos išnyko greičiau nei per pusdienį: „Kostromoje jie pavogė mūsų keturis stendus. Už reklamą atsakingi žmonės buvo pakviesti į mero kabinetą ir perspėti dėl licenzijos atėmimo.“ Šis incidentas įvyko neseniai po to, kai V. Putinas italų žurnalistams patikino, jog Rusija nenaudoja politinės cenzūros televizijoje. Tai ne pirmas valdžios bandymas susidoroti ne tik su A. Navalnu, bet ir su jo bendražygiais, kurie padeda A. Navalnui tęsti aktyvią veiklą: neretai jie patenka į teisėsaugos akiratį dėl protestų rengimo, ribojama nevyriausybinių organizacijų veikla, bandoma trukdyti aktyviai rinkiminei kampanijai, kartais net ir iškyla grėsmė gyvybei. 2012 metais V. Putinas pasirašė įstatymą, kuris padidino baudas už protestus ir mitingus, kurie pažeidžia taisykles ir yra organizuojami be valdžios sutikimo, todėl žmonės pasyviau dalyvauja protestuose ir mitinguose bijodami mokėti dideles baudas.

A. Navalnas aktyviai naudoja savo tinklaraštį ir Twitterį, kuriame turi daugiau nei milijoną sekėjų. Savo tinklaraštyje aktyviai viešina korupcijos atvejus: 2012 metais A. Navalnas apkaltino  ministro pirmininko pavaduotoją Igorį Šuvalovą dėl nelegalių piniginių pervedimų ir šiuos pervedimus patvirtinančius dokumentus paskelbė savo tinklaraštyje, taip pat paviešino dokumentus apie Rusijos Tiriamojo komiteto vadovo Aleksandro Bastrykino nelegalų verslą ir turtą Čekijoje. Pradėjęs kovą prieš korupciją ir garsiai išreikšdamas kritiką V. Putinui, jis pateko į teisėsaugos akiratį: praeitais metais A. Navalnas ir jo brolis Olegas buvo pripažinti kaltais dėl vagystės iš dviejų kompanijų, brolis nuteistas 3,5 metams, o A. Navalnas išteisintas lygtinai. A. Navalnas šias bylas vertina kaip politinio pobūdžio ir kaip bandymą su juo susidoroti.

Aleksėjus negalėjo dalyvauti Boriso Nemcovo laidotuvėse, nes tuo metu vykdė bausmę kalėjime už lankstinukų dalinimą, kuriuose skatino žmones dalyvauti kovo pirmosios proteste, kuris vėliau tapo gedulo protestas dėl B. Nemcovo nužudymo. Po savo kolegos mirties A. Navalnas buvo sukrėstas, tačiau pareiškė nebijantis ir toliau pasiryžęs tęsto opozicinę veiklą su savo bendražygiais: „Mes nesumažinsime pastangų, neatsitrauksime. Šis teroristinis aktas nepasiekė savo tikslo, jis mūsų neišgasdino.“

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: