Žymus aktyvistas ir buvęs šachmatų čempionas Garis Kasparovas teigia, kad kadangi Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas žiauriai susidoroja su šalyje esančiais disidentais, iki pat diktatoriaus eros pabaigos opozicija veiksmingai galės veikti tik už šalies ribų.
Rusijoje pasilikę opozicionieriai „neturi jokių šansų išreikšti savo pažiūrų“, gegužės 23 d. teigė Kasparovas Rygoje, kur dalyvavo Laisvojo Rusijos forumo suorganizuotame susitikime; jame buvo diskutuojama apie Putino sprendimo įsiveržti į Ukrainą sukeltas pasekmes.
„Politinis gyvenimas Rusijoje jau seniausiai numirė“, – teigė šachmatų čempionas.
Per daugiau nei 22 Putino, kaip šalies prezidento arba ministro pirmininko, valdymo metus jo valdžia perėmė arba uždraudė beveik visą nepriklausomą žiniasklaidą, šalyje sustabdė užsienio socialinių tinklų veiklą, kriminalizavo opozicines grupuotes, įkalino pasipriešinimui vadovavusius aktyvistus, uždarė pilietines organizacijas, o disidentus plačiu mastu įvardijo kaip užsienio valstybių agentus, taip diskredituodami jų veiklą.
Praeitais metais teismas dar dviem metams kalėjimo nuteisė Putino pagrindinį politinį oponentą Aleksėjų Navalną už tai, kad jis pažeidė lygtinio paleidimo sąlygas, nors pats Navalnas tai vadina nesąmone. Jo antikorupcinė organizacija Anti-Corruption Foundation ir kitos grupės taip pat buvo paskelbtos įstatymų pažeidėjomis – valstybė jas įvardijo kaip ekstremistines organizacijas. Navalnas ir jo rėmėjai šį teiginį vadina absurdišku.
Kovą Navalnas buvo nuteistas kalėti dar devynerius metus už turto grobstymą ir teismo negerbimą. Vakarai ir žmogaus teisių organizacijos teigia, kad Putinas puola Navalną bei jo įmones, nes nori užgniaužti opoziciją.
Per paskutinius metus Navalno artimiausi kolegos paliko šalį, kadangi bijojo būti suimti arba neteisėtai apkaltinti.
Vasario 24 d. pradėjęs karą Ukrainoje, Putinas dar labiau sustiprino puolimą prieš opoziciją – pasirašė įstatymų projektus, kuriais kriminalizuojama nepriklausoma karo žurnalistika ir protestai prieš karą.
Kasparovas teigė, kad tie Putino politiniai oponentai, kurie ir toliau veikia Rusijoje griežtuose prezidento įstatymų rėmuose, tik padeda jo režimui išsilaikyti.
Kasparovas neįvardijo jokio asmens ar organizacijos, tačiau išreiškė savo nepritarimą opozicijos nariams, kurie kandidatuoja į politinius postus.
„Bet kokie veiksmai, atlikti Putino valstybinio politinio aparato rėmuose – to mechanizmo, kurį jis jau sukūrė, – tik sustiprina režimą. Taip Putinas tik įsitikina savo teisumu, teisėtumu, o režimas tampa stipresnis“, – teigė Kasparovas.
Jis tvirtino, kad opozicijos nariai, turėdami galimybę, geriau tegul palieka šalį, kadangi vis tiek joje neturės jokios įtakos įstatymų leidybai.
Kasparovas (59 m.) šiuo metu stengiasi padėti Putino režimui nepritariantiems rusams emigruoti į užsienį – dėl Vakarų sankcijų išvykimas iš šalies labai komplikavosi.
Vakarai nutraukė skrydžius į Rusiją ir uždraudė savo bankams su ja bendradarbiauti, taigi Rusijos piliečiams apribotos judėjimo ir finansinės galimybės.
Kasparovas prisipažino, kad šiuo metu veda derybas su Europos vadovybe, kad galėtų užtikrinti užsienyje gyvenančių rusų teises su sąlyga, kad šie trišale deklaracija patvirtintų smerkiantys karą, Putino režimą laikantys neteisėtu ir pripažįstantys Ukrainos teritorinį integralumą.
„Mano nuomone, pasirašius tokią deklaraciją būtų neteisinga iš žmonių atimti jų teises vien todėl, kad jie turi Rusijos pasą ir gimė Rusijoje“; į šias teises įeina ir dalyvavimas sporto renginiuose, galimybė gauti leidimą gyventi ar atidaryti banko sąskaitą, teigė Kasparovas.
Jo manymu, tokios galimybės turėtų būti prieinamos ir tiems žmonėms, kurie anksčiau rėmė Putiną. Jis paminėjo aktorę Čulpan Khamatovą, 2012 m. įrašiusią vaizdo įrašą, kuriame teigia remianti autoritarinio vadovo grįžimą į prezidento postą.
Latvijoje gyvenanti Khamatova Baltijos šalyse dalyvavo antikariniuose protestuose.
Kasparovas lyderiavo šachmatų pasaulyje nuo 1985 iki 2000 m. Jau nuo pat naujojo tūkstantmečio pradžios smarkiai kritikavęs Putiną, netrukus bandė įkurti nešališką demokratišką grupuotę United Civic Front, tačiau sulaukė persekiojimo.
Kaip bloga leminatis ženklas, naujojo tūkstantmečio pradžioje Kasparovo protestus prieš Putino valdymą žiauriai sudorojo policija, o patį Kasparovą kvotė tyrėjai.
Prie dešimtmetį, 2012 m. Putinui grįžus į valdžią, o visoje Rusijos teritorijoje sparčiai augant represijoms, Kasparovas pats pasirinko tremtį ir išvyko iš tėvynės.
Kasparovui ir Michailui Khodorkovskiui, buvusiam naftos magantui, prisijungus prie Laisvojo Rusijos forumo Vilniuje, Rusija paskelbė juos esant užsienio agentais.
Kasparovas forume sakė, kad Rusijai skirtos sankcijos (taip pat ir draudimas jai parduoti šalies industrijai itin svarbias technologijas) turėtų likti tol, kol Ukrainai nebus kompensuota visa kare padaryta žala ir kol už karo nusikaltimus kalti asmenys nebus nubausti.