Jamesas McNellis / Wikimedia Creative Commons Attribution 2.0 Generic license.

,,Liaukitės mus žudyti”,- visoje Lenkijoje skandavo protestuotojai, reikalaudami įteisinti abortą, žiniasklaidą pasiekus pranešimams apie nėščios moters mirtį ligoninėje gegužę. Buvo nuspręsta, kad Nowy Targ ligoninė nepranešė 33 metų būsimai mamai, Dorotai Lalik, kad jos gyvybei gresia pavojus ir ją gali išgelbėti abortas.

Lenkijos pacientų teisių ombudsmenas Bartlomiej Chmielowiec sakė, kad Jono Pauliaus II ligoninėje turėjo pasakyti 33 metų Dorotai Lalik, kad jos gyvybę galima išgelbėti abortu. Ligoninė, nuslėpdama informaciją, pažeidė jos teises, – nusprendė kontrolierius.

Moteris mirė ligoninėje Nowy Targ mieste, šalies pietuose, gegužės 24 d., praėjus trims dienoms po jos priėmimo.

,,Mums niekas nesakė, kad mes praktiškai neturime jokių šansų pagimdyti sveiką kūdikį, visą laiką teikė klaidingą viltį, kad viskas bus gerai, kad blogiausiu atveju vaikas bus neišnešiotas”,- Lenkijos žiniasklaidai sakė mirusios moters vyras. ,,Niekas mums nedavė pasirinkimo, arba galimybės išgelbėti Dorotą, nes niekas mums nesakė, kad jos gyvybei gresia pavojus”.

2021-aisiais pietiniame Pščinos miestelyje panašiomis aplinkybėmis mirė 30-metė Izabelė, kai jai buvo atsisakyta daryti abortą. Tai sukėlė protestus ir atkreipė dėmesį į tai ,kaip 2020 m. sprendimas paveikė nėštumą su komplikacijomis.

Abortas Lenkijoje tebėra teisėtas, jei nėštumas kelia pavojų nėščios moters gyvybei ar sveikatai, arba yra nusikaltimo, pavyzdžiui, išžaginimo ar kraujomaišos rezultatas. Tačiau 2020 m. Lenkijos Konstitucinis tribunolas pripažino, kad jis prieštarauja Konstitucijai abortui dėl vaisiaus anomalijų. Pasak Laliko ir Izabelės šeimoms atstovaujančios advokatės Jolantos Budzowskos, šis  sprendimas turėjo ,,šaldomąjį poveikį” lenkų gydytojams.

Jei gydytojai per anksti atliks abortą, o prokurorai tada nuspręs, kad motinai pavojaus nebuvo, jiems gali grėsti iki trejų metų kalėjimo“, – 2021 metais „The Guardian“ sakė ji. Marta Lempart, visos Lenkijos moterų streiko, surengusio daugelį protestų, įkūrėja. Ji taip pat sakė: “Visoms nėščioms moterims gresia pavojus, kai jos siunčiamos į Lenkijos ligoninę. Mes bijome visų gydytojų, nes mes nežinome, kurie iš jų imsis veiksmų, kad išvengtų paciento mirties.

Tai dar viena mirtis ligoninėje, kurią sukėlė gydytojų sprendimas neleisti daryti legalaus aborto. Mes vėl matėme, kaip gydytojai meluoja ir apgaudinėja šeimą bei pasyviai laukė, kol pacientė mirė nuo sepsio”, – sakė ji. „Kovos abortų teisės aktai Lenkijoje yra labai ribojantys“, – pridūrė Lempartas. “Tačiau gydytojai neleidžia daryti abortų, kurie yra legalūs. Jų įstatymo aiškinimas yra griežtesnis nei vyriausybės.”

Lenkijos sveikatos ministerija reagavo į Laliko mirtį, prašydama „ekspertų komandos … [] išleisti išsamesnius standartus“ akušeriams. „Lenkijoje kiekviena moteris, kurios sveikatai ir gyvybei gresia pavojus, turi teisę nutraukti nėštumą, tai yra, pasidaryti abortą“, – pirmadienį sakė sveikatos ministras Adomas Niedzielskis. „Sveikata reiškia ne tik fizinę, bet ir psichinę sveikatą“, – pridūrė jis.

Lempartas sakė: „Sunku teigti, kad tokia situacija yra tik valdžios kaltė, kai gydytojai atsisako daryti įstatymų leidžiamus abortus tais atvejais, kai kyla pavojus ne tik sveikatai, bet net gyvybei“.

„Nuo 2020 m. protestų Lenkijoje visi žino ,,Abortas be sienų organizaciją”, kuri  tiekia abortų tabletes“, – sakė L. Lempartas. “Tačiau ne visi suprato, kad jei būsite nėščia ir pateksite į Lenkijos ligoninę, negalėsite išvažiuoti gyvi. Kad turite eiti pasiruošę, turite turėti numerį advokatui ir kontaktus su žiniasklaida, ir jūs turite toliau kovoti ir ginčytis ir netikėti nė vienu kieno nors pasakytu žodžiu, nes gali nelikti gyvos. „Todėl mes protestuojame. Norime pakelti pavojaus signalą: jei esate nėščia, taip gali nutikti jums, jei nesate pasiruošę kovoti už savo gyvybę“.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: