Balanopostitas – tai varpos galvutės ir varpą dengiančios apyvarpės uždegimas. Ši liga gali gerokai apsunkinti vyro gyvenimą, o negydoma – sukelti rimtų komplikacijų. Dažniau su balanopostitu susiduria cukriniu diabetu sergantys pacientai, tad jei esate vienas iš jų, verta suklusti. Šiame straipsnyje apžvelgsime balanopostito rizikos veiksnius, simptomatiką ir gydymą.
Kokios yra balanopostito priežastys?
Balanopostitas, dar vadinamas tiesiog varpos uždegimu, gali kilti dėl keleto priežasčių. Svarbu prisiminti, kad šiai ligai kaip ir daugeliui kitų įtakos taip pat turi bendras imunitetas, būtent dėl jo trūkumo su didesne uždegimo rizika susiduria sergantieji cukriniu diabetu.
Apyvarpės uždegimą dažnai sukelia tam tikros odos ligos, pavyzdžiui, egzema, dermatitas, psoriazė. Jis taip pat gali būti ir bakterinės (grybelinės) ar virusinės kilmės. Balanopostitas gali atsirasti dėl virusų, kuriais vyras užsikrečia nesaugių lytinių santykių metu, uždegimą gali sukelti ir tam tikros lytiniu keliu plintančios ligos, herpes virusas. Jei varpos galvutės oda ar apyvarpė yra dažnai dirginama, patiria mechaninę trintį, taip pat gali išsivystyti balanopostitas.
Uždegimą taip pat gali sukelti ir gerokai paprastesnės priežastys – elementarios higienos trūkumas. Nepalaikant geros asmeninės ir intymios higienos, varpos uždegimą sukelia besikaupiančios išskyros, šlapimo likučiai, negyvos ląstelės, kurios tampa puikia terpe bakterijoms.
Kokiais simptomais pasireiškia balanopostitas?
Reikia paminėti, kad balanopostitas dažnai yra tam tikrų ligų komplikacija. Jis dažnai diagnozuojamas užsikrėtus tam tikromis lytiniu keliu plintančiomis ligomis. Pacientai į medikus kreipiasi susidūrę su sunkesniu šlapinimusi, pastebėję varpos ar apyvarpės patinimus, paraudimą, žaizdelių. Sumažėjęs apyvarpės paslankumas ir skausmingi limfmazgiai kirkšnyse sukelia diskomfortą.
Balanopostitą būtina gydyti, nes ilgainiui gali išsivystyti fimozė. Tai komplikacija, kai sumažėja apyvarpės anga ir pacientas negali atsmaukti varpos galvutės. Dėl to uždegimas sunkėja, gali susidaryti opos, pūliai, kraujingos išskyros. Dėl to svarbu nedelsti ir pastebėjus kurį nors iš minėtų simptomų kreiptis į gydytoją.
Kaip gydomas balanopostitas?
Nors gydymas daugeliui vyrų kelia baimę, nereikėtų jaudintis. Balanopostitas yra gydomas antibakteriniais vaistais, diskomfortą keliantiems simptomams palengvinti gali būti skiriami specialūs tepalai. Kuo anksčiau gydymas bus pradėtas, tuo jis bus efektyvesnis ir greitesnis. Tiesa, delsiant paciento būklė gali būti sudėtinga, esant fimozei atliekama cirkumcizija (dar vadinama apipjaustymu). Nors skamba gąsdinančiai, ši procedūra padeda susigrąžinti gyvenimo kokybę ir išvengti pasikartojančio apyvarpės uždegimo, po jos pacientams lengviau palaikyti gerą intymia higieną.
Ar įmanoma išvengti balanopostito?
Varpos uždegimas yra gana dažna sveikatos problema, su kuria tenka susidurti daugybei pacientų vyrų. Išvengti uždegimo padeda geros asmeninės intymios higienos palaikymas. Rekomenduojama prausimuisi rinktis švelnias priemones, pavyzdžiui, vaikišką muilą, vengti agresyviai veikiančių prausiklių, kurie gali sudirginti apyvarpės odą, pažeisti natūralią mikroflorą.
Taip pat verta save stebėti ir susidūrus su uždegimui būdingais simptomai kuo skubiau kreiptis į gydytoją – jis atliks reikalingus tyrimus ir paskirs gydymą, kuris padės išvengti ne tik nemalonių simptomų, bet ir sunkių komplikacijų.
Partnerio turinys