(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Artėjant pasaulinei hepatito C dienai kuri minima gegužės 19 dieną, rengiama sveikatingumo akcija – “Pasitikrink ar nesi užsikrėtęs hepatito C virusu”. Akcija prasidės balandžio 15d ir vyks iki birželio 15d. Ja siekiama ne tik pateikti išsamią informaciją pacientams apie ligą, riziką būti užsikrėtusiam, bet ir paskatinti pasitikrinti, nes dabar tam yra ypač geros sąlygos. Akcijoje dalyvaujantys tyrimų centrai antiHCV tyrimui visą akcijos laikotarpį taikys 50 proc. nuolaidą.

Liga yra išgydoma tik laiku ją diagnozavus.

Tikslios statistikos nėra, bet manoma, kad Lietuvoje apie 50–70 tūkst. žmonių serga hepatitu C – lėtine liga, kuri sukelia cirozę, atskirais atvejais ir kepenų vėžį bei yra dažniausia kepenų transplantacijos priežastis. Bėda, kad į kraują patekęs hepatito C virusas nesukelia beveik jokių ligos simptomų, tačiau daug metų tyliai ardo kepenis. Išeitis – dabar atlikti specialų kraujo testą, jei reikia, pradėti gydytis ir išsaugoti sveikatą.

Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 600 naujų ligos atvejų, ir šis skaičius didėja maždaug 15 proc. Pasaulyje hepatitu C užsikrėtę apie 200 mln., arba 3 proc., žmonių. Kasmet nustatomi 3–4 mln. naujų šios ligos atvejų.

Dažniausiai hepatitu C užsikrečiama per kraują ir dalis žmonių mano, jog hepatitas C – būdinga narkomanų bei asocialių visuomenės sluoksnių liga. Kitas mitas – kad ciroze serga tik alkoholikai. Medikai kategoriškai neigia šiuos abu mitus ir tvirtina, kad trečdalio sergančiųjų ciroze ligos priežastis – hepatito C virusas. Virusu užsikrėtęs žmogus 15–30 metų gali nejausti jokių simptomų. Dažniausiai liga atrandama visiškai atsitiktinai. Kai simptomai jau pasireiškia, padėti žmogui dažniausiai būna vėlu. Skirtingai nuo kitų hepatito rūšių, nuo šios ligos negalima apsisaugoti skiepais.

Didesnės rizikos grupei priklauso žmonės kuriems darytos didesnės apimties operacijos, perpiltas kraujas, ar jie davė kraujo iki 1994 m., asmenys kuriems atliekama hemodializė. Buitiniu keliu dažniausiai užsikrečiama pedikiūro ar manikiūro procedūrų metu, jei jos atliekamos nesilaikant griežtų higienos reikalavimų. Tatuiruotės, jei jos atliekamos kalėjime ar egzotiškose šalyse ar vėlgi salonuose nesilaikant higienos na ir pagaliau bendras narkotikų švirkštas.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: