Ella Fitzgerald – viena garsiausių džiazo dainininkių, klausytojų širdis palietusi savitu, šilkiniu, užburiančiu balsu. Moteris įrodžiusi pasauliui, kad menas neturi rasės, lyties ar kitų stereotipų.
Garsi dainininkė gimė 1917 metų balandžio 25 d. Niuport Niuso mieste, Virdžinijoje. Vos Ellai Fitzgerald išvydus pasaulį, jos tėvai pasuko skirtingais keliais, mergaitė liko su mama bei persikėlė gyventi pas mamos ilgametį širdies draugą Josepha Da Silva. Būdama dar visai jauna Ella Fitzgerald stengėsi kuo daugiau padėti mamai ir patėviui, kad užsidirbtų šiek tiek pinų ir prisidėtų prie šeimos gerovės.
1923 m. Ella Fitzherald neteko mamos. Mergaitės mama Temperance pateko į autoavariją, po kurios neišgyveno. Tada Ella persikėlė gyventi pas mamos seserį, į Virdžiniją, o vėliau sužinojo, kad jos patėvį ištiko širdies smūgis. Užklupus gyvenimo netektims, Ella Fitzgerald, būdama vos penkiolikos, susirgo depresija, vėliau ėmė prastėti jos pažymiai mokykloje, mergaitė praleidinėjo vis daugiau pamokų bei buvo gerai žinoma policijos pareigūnams. Galų gale Ella pateko į pataisos namus, kuriuose buvo smurtaujama prieš ją pačią.
Išties, gyvenimas būsimosios garsenybės nelepino, tačiau apie tai Ella Jane Fitzgerald kalbėjo pozityviai ir teigė, kad būtent toks gyvenimas ją „užgrūdino“ ir paruošė kitiems gyvenimo išbandymams. Juk tik išgyvendami sunkias akimirkas vėliau gebame vertinti laimę.
1934 metais, siekdama savo vaikystės svajonės šokti, Ella Fitzgerald pasinaudojo galimybe varžytis „Amateur Night“ konkurse „Apollo“ teatre. „Amateur Night“ Ella Fitzgerald ketino šokti, tačiau stovėdama užkulisiuose, ji pastebėjo pasirodymą, kuris ją sužavėjo ir pasirodė per stiprus, kad jį kas galėtų nurungti, todėl paskutinę minutę, jaunoji dalyvė sugalvojo šokį pakeisti daina.
Atlikėja publikai sudainavo Amerikos dainininko ir aktoriaus Hoagy Carmichael dainą „Judy“. Tokį dainos pasirinkimą lėmė tai, kad tai buvo mamos mėgstama daina ir ją Ella Fitzgerald puikiai žinojo bei mokėjo visus žodžius.
Pakeitusi savo pasirodymą, Ella Fitzgerald pribloškė visus ir laimėjo pirmosios vietos prizą. Čia ji susipažino su būgnininku, grupės lyderiu William Henry Webb, aplinkiniams žinomu kaip Chick Webb. Netrukus, dar būdama paaugle, Ella Fitzgerald prisidėjo prie Chick Webb grupės ir tapo vokaliste.
Dėl įspūdingo balso tembro, Ella Fitzgerald vieną po kito laimėdavo konkursus, kuriuose dalyvaudavo ir jau 1936 metais pasirodė jos pirmasis įrašas „Love and Kisses“, kurį išleido įrašų kompanija „Decca Records“. Tačiau dainininkei to buvo negana, vos sulaukusi 21 metų, atlikėja išleido pirmąjį albumą, kurio pavadinimas „A-Tisket, A-Tisket“. Taip dainininkė ne tik išpopuliarėjo, bet ir albumas sulaukė didžiulės sėkmės, nes buvo parduota net milijonas „A-Tisket, A-Tisket“ kopijų.
1939 metais Ellos Fitzgerald laukė dar viena netektis. Iš gyvenimo pasitraukė grupės lyderis Chick Webb ir jaunoji atlikėja tapo muzikinės grupės lydere. Grupė pakeitė pavadinimą ir tapo „Ella Fitzgerald and Her Famous Band“.
Trokšdama meilės vokalistė susituokė su Benny Kornegay. Deja, santuoka truko tik porą metų. Ella Fitzgerld, supratusi, kad jos mylimasis yra narkotikų prekeivis, nutraukė santuoką ir 1942 metais pasitraukė iš grupės bei pradėjo savo solinę karjerą, kuri taip pat, kaip ir visos kitos atlikėjos veiklos, buvo sėkminga.
Kaip atlikėja, ji vis rengė ir dalyvavo įvairiuose muzikiniuose turuose. Vienas iš jų buvo su John Birks Gillapsie, klausytojams žinomas kaip Dizzy Gillapsie. Turo metu Ella Fitzgerald sutiko, įsimylėjo ir susituokė su Ray Brown. Dviejų atilkėjų, Ellos Fitzgerald ir Ray Brown, santuoka buvo sėkmingesnė, nei pirmoji – jiedu įsivaikino berniuką, kurį pavadino Ray Brown jaunesniuoju.
Solo dainininkės sėkmę lėmė ir 2 savaičių trukmės turas, kurio metu atlikėja koncertavo kartu su Frank Sinatra ir Count Basie. Ją labai palaikė ir skatino dainuoti Marilyn Monroe. Negana to, Ella Jane Fitzgerald bendradarbiavo su tokiais džiazo atstovais kaip Duke Ellington, Nat King Cole, Benny Goodman ir kitais. Iki 1990 metų dainininkė įrašė daugiau nei 200 albumų bei tapo kviestiniu svečiu įvairiose televizijos laidose. Ji dalyvavo „The Frank Sinatra Show“, „The Tonight Show“, „The Bing Crosby Show“ ir kt.
Ellos Fitzgerald talentą įvertino ir aplinkiniai. Tai liudija parduoti 40 milijonų albumų kopijų, 13 laimėtų „Grammy“ apdovanojimų. Ji buvo pirmoji afrikietė moteris pasaulyje, pelniusi „Grammy“ apdovanojimą. Džiazo vokalistė už indėlį į meną laimėjo „Kennedy Center Honors“ apdovanojimą. Ryškų talentą pastebėjo ir įvairių šalių prezidentai. 1987 metais JAV prezidentas Ronald Reagan skyrė nacionalinį meno medalį, o Prancūzijoje buvo apdovanota menų ir laiškų vado apdovanojimu. Negana to, universitetai kaip „Yale“, „Darmouth“ ir kiti, suteikė Ellai Fitzgerald garbės daktaro laipsnį.
Garsi dainininkė žavėjo aplinkinius ne tik talentu, bet ir altruistiška asmenybe. Ji buvo suinteresuota rūpintis vaikų gerove, todėl aukojo dideles ir dosnias aukas, rinko pinigus, kuriuos skyrė jaunimui, vaikams.
Tačiau sėkmingą ir laimingą gyvenimą vėl nutraukė likimo negandos. 1986 metais džiazo atstovei atlikta kraujagyslių šuntavimo operacija, pakeistas širdies vožtuvas ir diagnozuotas diabetas. Diabetas įtartas dėl prasto regėjimo, bet atlikėja nepasidavė ir toliau stebino klausytojus. Neilgai trukus t.y. sulaukus 76 metų dainininkės liga ėmė progresuoti. Dėl diabeto atsirado kraujotakos problemų ir teko amputuoti abi kojas, žemiau kelių. Po šios operacijos dainininkė daugiau nekoncertavo.
Nuo pasibaigusių koncertų, iki gyvenimo pabaigos, Ella Fitsgerald vis vien išliko optimiste. Jai patikdavo sėdėti lauke, grožėtis gamta, leisti laiką su sūnumi Ray ir anūke Alice. Kaip ji pati teigė, jai nieko nebuvo maloniau už sūnaus ir anūkės draugiją: „I just want to smell the air, listen to the birds and hear Alice laugh.“ („Aš tik noriu įkvėpti oro, klausytis paukščių ir girdėti Alice juoką“).
Ella Jane Fitzgerald paliko pasaulį 1996 metų birželio 15 d. Tądien klausytojai neteko talentingos, geros, mylinčios, pozityvios, stiprios ir įkvepiančios asmenybės, kurios muzika keitė žmones, pasaulį ir prikėlė džiazą.
Taip pat skaitykite: Janis Joplin – „Kokia puiki moteris! Ji siaubinga!“