Geriausia ŽIV prevencija - atsakingas elgesys

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, iki šių metų lapkričio 30 d. ŽIV Lietuvoje buvo nustatytas 1867 asmenims.

Iš jų dauguma – (1546) vyrai ir 321 moteris. Per 11 šių metų mėnesių išaiškinti 133 nauji ŽIV infekcijos atvejai. Dauguma – vyrai (107) ir 26 moterys.

Daugiausiai (71) užsikrėtusiųjų 2011 m., kaip ir ankstesniais metais, užregistruota tarp švirkščiamųjų narkotikų vartotojų. 22 šiemet išaiškintieji asmenys nurodė, kad ŽIV galėjo užsikrėsti per heteroseksualius santykius, penki – per homoseksualius, 34 – užsikrėtimo kelias nežinomas.

Šiemet registruotas vienas perinatalinis (nuo motinos vaikui) ŽIV perdavimo atvejis Šiaulių apskrityje. Pagal amžiaus grupes daugiausiai naujų atvejų šiemet registruota tarp 25-40 metų žmonių. Šiuo metu Lietuvoje AIDS diagnozuota 294 asmenims.

Pirmasis ŽIV užsikrėtęs žmogus Lietuvoje buvo jūreivis iš Klaipėdos, kuris 1989 m. buvo gydomas Kauno klinikose. Ligonio kraujo mėginys, įtarus, kad jis gali būti užsikrėtęs ŽIV, buvo siųstas tyrimams į Maskvą.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad ŽIV infekcijos šaltinis – ŽIV užsikrėtęs žmogus. Didžiausia žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) koncentracija randama kraujyje, makšties išskyrose, spermoje, motinos piene.

„Geriausia ŽIV prevencija – atsakingas elgesys. Daugybės šalių pavyzdžiai rodo, kad tai gali būti efektyvu. Tad saugokime save ir savo artimuosius“, – sakė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius dr. doc. Saulius Čaplinskas.

ŽIV plinta:

– Lytinių santykių metu. ŽIV gali plisti per visų rūšių lytinius santykius: heteroseksualius ar homoseksualius, oralinius ir analinius, jeigu vienas iš partnerių yra užsikrėtęs.

– Per kraują (parenterinis): dalijantis užkrėstais švirkštais ar adatomis (pvz., vartojant narkotikus), perpilant kraują.

– ŽIV užsikrėtusi motina gali užkrėsti savo vaiką nėštumo, gimdymo metu arba maitindama jį krūtimi.

ŽIV neužsikrečiama naudojantis tuo pačiu tualetu, baseinu, indais ar per vabzdžių (pvz., uodų, erkių) įkandimus. ŽIV neplinta per orą.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: