Šį sekmadienį, sausio 18 d., Kaune bus pristatyta itin atvira žmogaus kūnų paroda „Body Worlds Vital“. Autentiškų žmogaus kūnų, jų dalių, organų, sistemų bei struktūrų ekspoziciją bus galima išvysti prekybos ir laisvalaikio centro „Mega“ antrajame aukšte esančioje ekspozicijų salėje. Sensacinga, milijonus lankytojų visame pasaulyje pritraukianti paroda Kaune veiks iki balandžio 17 dienos.
„Tik pažinę savo kūnus iš vidaus mes suprasime, kad jie – išties nuostabūs. Kuo sveikesni esame, tuo geriau mums sekasi ne tik žaisti krepšinį, bėgti, šokti ar plaukti, bet ir tiesiog eiti gatve“, – sako dr. Angelina Whalley, parodos kuratorė. Vokietijoje įsikūrusio Plastinacijos instituto vadovės teigimu, kuo daugiau sužinosime apie savo kūną, tuo geriau galėsime pasirūpinti savimi ir kitais: „Body Worlds Vital“ yra unikali mokomoji priemonė, kuri padės mums visiems suprasti, kaip funkcionuoja žmogaus organizmas.“
© Rasos Pupelytės nuotr. / fb.com/RasaPupelytePhotography
Parodos kūrėjų siekis – kaip įmanoma tiksliau parodyti žmonėms jų kūno sandarą, kaip jis funcionuoja, skatinti rūpintis Visi šie eksponatai – mirę žmonės, kurių kūnai po mirties parodai paruošti specialiu būdu – plastinavimu.
© Rasos Pupelytės nuotr. / fb.com/RasaPupelytePhotography
Plastinavimo proceso metu kūnas būna išsausinamas vis didėjančios koncentracijos etilo spiritu, maišomas su acetonu ir vakuume sutvirtinamas acetone tirpstančiu silikonu. Laboratorijoje kuriami ir gaminami pavyzdžiai skirti medicinos mokykloms ir visuomenės informavimo tikslams. Visi eksponatai ruošiami laikantis ypatingos pagarbos žmogaus kūnui ir visų saugumo reikalavimų. sveikata (vienas iš parodos šūkių – „Galvok sveikai!“), atskleisti tikrąjį žmogaus kūno stebuklą.
© Rasos Pupelytės nuotr. / fb.com/RasaPupelytePhotography
Šios daugelį prieštaravimų iššaukiančios parodos išradėju laikomas prieštaringai vertinamas vokiečių mokslininkas Guntheris von Hagensas. 1995-aisiais Japonijoje jis pristatė pirmąją taip paruoštų kūnų parodą „Kūnų pasauliai“. Iš viso G. von Hagensas parengė keturias skirtingas tokio pobūdžio parodas, kurias pasaulyje jau aplankė per 36 milijonus žiūrovų.
© Rasos Pupelytės nuotr. / fb.com/RasaPupelytePhotography
Populiarumas didžiulis – nepaisant to, kad kai kuriose šalyse tokį žmogaus kūno panaudojimą griežtai smerkė dvasininkai, o visuomenės nuomonė apie tokius reginius irgi yra labai įvairi.
© Rasos Pupelytės nuotr. / fb.com/RasaPupelytePhotography
Pasaulinė paroda „The Human Body Exhibition“ – tai tarptautiniu mastu pripažintas renginys visai šeimai, kur daugybėje galerijų lankytojai galės išsamiau susipažinti su žmogaus kūno anatomija. Dinamiški viso kūno eksponatai informatyviai supažindina su organizmo funkcijomis, pradedant sudėtinga kraujotakos sistema ir baigiant stulbinamais reprodukciniais procesais.
© Rasos Pupelytės nuotr. / fb.com/RasaPupelytePhotography
Atskirų organų eksponatai lankytojus supažindina su organizmo struktūromis, veikiančiomis tose sistemose. Puikios kūno nuotraukos bei informatyvi vaizdo medžiaga lankytojams paliks neišdildomą įspūdį. Visos parodos medžiaga išdėstyta taip, kad būtų įdomi bet kokio amžiaus ir išsilavinimo lankytojui – tiek pradinukui, tiek ir medicinos studentui. Medicinos specialistai atsakys į lankytojų klausimus bei taps nedidelių lankytojų grupelių gidais.
© Rasos Pupelytės nuotr. / fb.com/RasaPupelytePhotography
Visoje parodoje bus galima rasti gausybę sveikatos patarimų, pateikiamų „Ar žinojote..“ klausimų principu. Dėl gausios edukacinės medžiagos mokytojams ir studentų grupėms paroda gali tapti nepakartojama mokykline ekskursija.