Kino filmo "The Grand Budapest Hotel" kadras

JAV režisieriaus Weso Andersono (Veso Andersono) meilės laiškas dviejų pasaulinių karų sunaikintai Europai – “Viešbutis “Didysis Budapeštas” (The Grand Budapest Hotel), kuriame vaidina vienos žvaigždės, – ketvirtadienį pradėjo 64-ąjį Berlyno kino festivalį ir buvo sutiktas šiltais plojimais.

“Viešbutis “Didysis Budapeštas” yra aštuntas vaidybinis W.Andersono filmas, pastatytas po jo liūdnai mielos istorijos apie pirmąją meilę “Mėnesienos karalystė” (Moonrise Kingdom), kuri 2012 metais pradėjo Kanų kino festivalį, o vėliau tapo kritikų ir kino teatrų hitu.

Naujajame filme britų aktorius Ralphas Fiennesas (Ralfas Fainsas) vaidina 20-ojo amžiaus pradžios “senosios mokyklos” konsjeržą su nepriekaištingomis manieromis ir nepajudinamu pareigos jausmu, dirbantį ištaigingame kurortinio miesto viešbutyje ir apsiimantį globoti jauną vestibiulio patarnautoją, kurį vaidina Tony Revolori (Tonis Revoloris).

Drauge su R.Fiennesu šioje juostoje pasirodo visas žvaigždynas: Adrienas Brody (Eidrienas Brodis), Willemas Dafoe (Vilemas Defo), Billas Murray (Bilas Miurėjus), Harvey Keitelis (Harvis Kitelis), Lea Seydoux (Lėja Seidu), Jude Law (Džudas Lou), Jeffas Goldblumas (Džefas Goldblumas), Tilda Swinton (Tilda Svinton), Edwardas Nortonas, Mathieu Amalricas (Matjė Amalrikas) ir Owenas Wilsonas (Ovenas Vilsonas).

Kino filmo “The Grand Budapest Hotel” kadras

Juosta pasakoja apie neįkainojamo Renesanso paveikslo vagystę ir kovą už didžiulį šeimos turtą, paliktą grafienės Madam D., kurią vaidina grimo neatpažįstamai pakeista T.Swinton.

“Madam D yra tai, kaip atrodau nesidarydama viso to makiažo, – po sėkmingos peržiūros spaudos atstovams juokavo T.Swinton. – Tai geriausias kaukių balius, kokį galiu įsivaizduoti”.

R.Fiennesas pagrindinio Gustavo vaidmens ėmėsi, kaip pranešama, atsisakius Johnny Deppui (Džoniui Depui). Gustavą grafienės sūnus (A.Brody) apkaltina jos nužudymu, o jam į pagalbą atskuba visuose, išskyrus, pirmą, W.Andersono filmuose pasirodančio B.Murray herojus – slapto konsjeržų ordino narys.

“Man buvo atsiųstas nuostabus scenarijus, parašytas Weso, ir jis buvo nepanašus į nieką, ką kada nors esu skaitęs, – sakė R.Fiennesas. – Galvoju, kad dalyvauti filme, kai kūrėjui leidžiama statyti tokį filmą, kokio jis nori, yra labai retas dalykas”.

“Viešbučio “Didysis Budapeštas” premjera Berlyne žymi jau trečią W.Andersono dalyvavimą Berlinalės konkursinėje programoje.

Šis režisierius stengėsi išlaikyti kitonišką nepriklausomo kino pajautą filmuodamas vis su didesniais biudžetais po filmų “Gyvenimas po vandeniu” (The Life Aquatic with Steve Zissou) ir “Tenenbaumų šeima” (The Royal Tenenbaums).

Nors filmo veiksmas vyksta išgalvotoje centrinės Europos šalyje Zubrovkoje, jis atkartoja tragišką istorinį perėjimą iš Puikiosios epochos, kurios tradicijoms atstovauja Gustavas, į fašizmą ir, vėliau, komunistinę diktatūrą.

Šioje Vokietijoje nufilmuotoje juostoje SS gal ir vadinamas ZZ, bet nacių šmėkla aiškiai kabo virš tos jau dingusios eros spindesio.

Kino filmo “The Grand Budapest Hotel” kadras

“Viešbutis “Didysis Budapeštas” iš dalies yra pagrįstas austrų rašytojo Stefano Zweigo (Štefano Cveigo), apgailėjusio prarastą savo jaunystės pasaulį, apsakymais ir memuarais, sakė W.Andersonas, kuris pridūrė siekęs sukurti Europos šalį, “tam tikra prasme perfiltruotą per filmus”.

Teksase gimęs 44 metų režisierius įkvėpimo konsjeržo Gustavo H. darbeliams Europos suirutės fone sėmėsi iš klasika tapusių Ernsto Lubitscho (Ernsto Lubičo) ir Billy Wilderio (Bilio Vailderio) filmų.

“Kai prasidėjo pagrindinio veikėjo nuotykiai, nusprendžiau kažkiek orientuotis pagal vokiečių ir austrų režisierius, kurie 4-ajame dešimtmetyje emigravo į Holivudą”, – prieš festivalį sakė jis Berlyno žurnalui “Tip”.

Berlyno kino festivalio direktorius Dieteris Kosslickas (Dyteris Koslikas) praėjusią savaitę žurnalistams sakė, jog be to, kad yra svarbus naujas populiaraus režisieriaus darbas, šis filmas yra teisingas pasirinkimas metais, kai Europa minės 100-ąsias Pirmojo pasaulinio karo ir 25-ąsias Berlyno sienos griuvimo metines.

“Šiame filme daug Vokietijos istorijos ir tai pasakytina apie daugelį filmų, kurie čia bus parodyti, nesvarbu, iš kur jie yra”, – sakė jis.

Per 11 dienų truksiantį festivalį bus parodyta daugiau kaip 400 filmų iš viso pasaulio, kurie yra suskirstyti į kelias programas. Pagrindinį apdovanojimą, dėl kurio varžysis 20 juostų, skirs JAV prodiuserio Jameso Schamuso (Džeimso Šamuso), kuris garsus “Kuprotu kalnu” (Brokeback Mountain), vadovaujama vertinimo komisija.

Sekmadienį Niujorke staiga mirus Philipui Seymourui Hoffmanui (Filipui Seimurui Hofmanui), organizatoriai paskelbė, kad Berlinalėje bus parodyta juosta “Kapotė” (Capote), kurioje šis amerikiečių aktorius įkūnijo Trumaną Capote (Trumaną Kapotę) ir už kurią jis gavo savo “Oskarą”.

“Jis bus čia, – sakė J.Schamusas. – Būtent tokiose vietose kaip Berlynas turime progą tam tikra prasme prisiminti, gedėti ir pagerbti”.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto
tinklalapiuose be raštiško UAB “BNS” sutikimo draudžiama.

 
Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: