Organizatorių archyvo nuotr.

Kai kurioms knygoms pavyksta sulaukti tokios sėkmės, kad istorijos perkeliamos ir į kitas medijas. Ypač žmonės pamilsta pačius personažus. Kai kurie grožinės literatūros veikėjai tapo tikromis legendomis, ekranizuotomis teatre bei kine ir garbinamomis populiariojoje kultūroje.

Elizabetė Benet iš „Puikybės ir prietarų“

Elizabetė Benet – stipri ir įžvalgi Jane Austen romano „Puikybė ir prietarai“ pagrindinė veikėja. Jai netrūksta pasitikėjimo savimi ir drąsos laikytis savo sprendimų. Būtent iš jos moterys išmoko, kad yra visiškai normalu pasakyti „ne“. Elizabetės pavyzdys parodo, kad jokia moteris neturėtų tenkintis kažkuo mažiau nei tuo, ko ji iš tikrųjų yra verta. Veikėja taip pat skatina neatsisakyti individualumo ir nekeisti savo būdo, stengiantis atitikti kitų žmonių ar visuomenės lūkesčius. Šį anglų literatūros klasikos pavyzdį galima rasti www.vaga.lt.

Pagal šį romaną yra sukurta daugiau nei 15 serialų bei filmų. Pavyzdžiui, 2005 m. filme „Puikybė ir prietarai“ pagrindinius vaidmenis atlieka Keira Knightley ir Matthew Macfadyen. 2003 m. filmas istoriją pritaiko šiuolaikiniams laikams – veiksmas vyksta Jutoje, Elizabetė Benet vaizduojama kaip karjeros siekianti moteris, svajojanti tapti rašytoja, o ponas Darsis – kaip sėkmingas verslininkas. 2016 m. filmas stebina lakia vaizduote – „Puikybė ir prietarai, ir zombiai“ apverčia Elizabetės ir Darsio santykius aukštyn kojom, į XIX amžiaus istoriją įtraukdamas zombius.

Albas Dumbldoras iš „Hario Poterio“

Nepalaužiamai ramus, tačiau kartais išdykęs Albas Dumbldoras iš J. K. Rowling „Hario Poterio“ serijos ne vienam gerbėjui yra autoritetas. Jis – Hogvartso burtų ir kerėjimo mokyklos direktorius, vadinamas galingiausiu amžiaus burtininku. Dumbldoras – vienintelis, kurio bijojo valdovas Voldemortas.

Pirmuosiuose dviejuose filmuose „Haris Poteris ir išminties akmuo“ bei „Haris Poteris ir paslapčių kambarys“ Albą Dumbldorą įkūnijo aktorius Richardas Harrisas. Po jo mirties visuose likusiuose „Hario Poterio“ filmuose Dumbldorą vaidino Michaelas Gambonas. Priešistorės filme „Fantastiniai gyvūnai: Grindelvaldo piktadarystės“ Albo Dumbldoro vaidmenį atlieka Jude Law. Jis taip pat vaidins tęsinyje „Fantastiniai gyvūnai: Dumbldoro paslaptys“, pasirodysiančiame jau šiais metais.

Šerlokas Holmsas iš „Šerloko Holmso nuotykių“

Šerlokas Holmsas – išgalvotas detektyvas, sukurtas britų rašytojo Arthur Conan Doyle. Holmsas garsėja savo stebėjimo, dedukcijos, teismo medicinos ir loginio mąstymo įgūdžiais. Detektyvas pasižymi ir dideliu kūrybiškumu bei fantazija, kurią naudoja tirdamas bylas įvairiems klientams, įskaitant Skotland Jardą. Holmsas tapo etalonu, su kuriuo lyginami visi kiti detektyvai – ne tik išgalvoti.

Nors Šerlokas Holmsas nėra pirmasis išgalvotas detektyvas, jis yra bene žinomiausias. Vien XX a. pabaigoje buvo sukurta daugiau nei 25 tūkst. sceninių ekranizacijų, filmų, leidinių bei televizijos laidų, kuriuose vaizduojamas šis detektyvas. Gineso rekordų knygoje Šerlokas Holmsas įvardinamas kaip dažniausiai vaizduojamas literatūrinis žmogiškasis personažas kino ir televizijos istorijoje. Šio veikėjo populiarumas ir šlovė tokie dideli, kad nemažai kas tikėjo, jog Šerlokas Holmsas – tikras žmogus, o ne išgalvotas personažas.

Jonas Dolitlis iš „Daktaro Dolitlio“

Hugh Lofting knygos vaikams personažas Jonas Dolitlis – medicinos daktaras, mokantis gyvūnų kalbą. Dolitlis vengia žmonių pacientų, tad tapo geriausiu gyvūnų gydytoju pasaulyje. Vėliau jis tampa gamtininku, naudojančiu savo gebėjimą kalbėtis su gyvūnais, kad geriau suprastų gamtą ir pasaulio istoriją.

Daktaras Dolitlis yra ekranizuotas įvairiose medijose. Pirmiausia buvo sukurtas nebylus filmukas vokiečių kalba, vėliau – animacinis televizijos serialas ir animacinis filmas. NBC transliavo radijo serialą, o per BBC buvo galima pasiklausyti audio knygos. Pagal „Daktarą Dolitlį“ yra pastatytos įvairios sceninės adaptacijos ir miuziklai bei vaidybinių filmų serija, kurių pirmuosiuose dviejuose Dolitlį įkūnija Eddie Murphy. 2006 m. netgi pasirodė „Daktaro Dolitlio“ PS2 vaizdo žaidimas.

Liūdnojo vaizdo riteris iš „Don Kichoto“

Miguelio de Cervanteso riterinių romanų parodija „Don Kichotas“ ne veltui yra įtraukta į privalomos literatūros sąrašą. Don Kichotas, dar vadinamas Liūdnojo vaizdo riteriu, yra žemiausio bajorų luomo narys iš La Mančos. Tikras jo vardas – Alonsas Kichana. Jis perskaito tiek daug knygų apie riteriškus romanus, kad praranda protą ir pasiryžta atgaivinti riteriškumą bei tarnauti savo tautai. Jis įdarbina paprastą žemdirbį Sančą Pansą savo ginklanešiu ir leidžiasi į nuotykius po Ispaniją. „Don Kichotas“ liudija neįtikėtiną žmogaus fantazijos jėgą. Šis romanas sužavi visus svajotojus, trokštančius pasinaudoti vaizduote ir sukurti stebuklus.

Ši knyga yra puikiai žinoma visame pasaulyje ir yra dažnai vadinama pirmuoju šiuolaikiniu romanu. „Don Kichotas“ yra viena labiausiai verčiamų knygų pasaulyje. Istorija buvo išleista XVII a. pradžioje ir nuo to laiko buvo adaptuota įvairiomis priemonėmis. „Don Kichotas“ įkvėpė kitus autorius kurti dramas, rašyti noveles, kurti muziką operoms bei baletui. Nuo pat XX a. pradžios iki šių laikų yra kuriami „Don Kichotu“ paremti filmai, sukurta daugybė piešinių ir iliustracijų.

Hamletas“

Viljamo Šekspyro „Hamletas“ – vienas svarbiausių ir žymiausių jo kūrinių. Tai – filosofinė egzistencijos drama, tapusi pirmąja Viljamo Šekspyro pjese, išversta į lietuvių kalbą. Danijos princą Hamletą jo tėvo vaiduoklis įspėja, kad naujasis karalius ir naujasis motinos vyras yra žudikas. Hamletas pasiryžta atkeršyti už tėvo mirtį ir bando išprovokuoti Klaudijų prisipažinti. Jaunuolis stengiasi vykdyti tėvo valią, tačiau įvykiai baigiasi tragiškai.

Tai – bene labiausiai cituojamas kūrinys anglų kalba. Net ir kūrinio neskaitę žmonės yra girdėję garsiąją frazę „Būti ar nebūti?“. Ši drama įkvėpė daugybę vėlesnių autorių. Nuo pat pjesės publikavimo pradžios ją dažnai galima sutikti teatro scenose, yra sukurta daugybė filmų bei serialų.

Holė Golaitli iš „Pusryčiai pas Tifanį“

„Pusryčiai pas Tifanį“ – bene populiariausia Truman Capote apysaka. Joje pasakojama apie jaunos merginos Holės Golaitli pastangas rasti kelią į laimę. Tačiau skaitytojai susiduria ir su mafijos personažais – gangsteriu Saliu Tomatu, kuris iš kalėjimo vadovauja tarptautinei narkotikų kontrabandai. Pagrindine jo ryšininke tampa Holė.

Ypač šią apysaką išgarsino pagal ją pastatytas filmas „Pusryčiai pas Tifanį“. Tai – amerikiečių romantinė komedija, kurioje pagrindinį vaidmenį atlieka žymioji Audrey Hepburn. Aktorė puikiai perteikia Holės naivumą ir ekscentriškumą bei jos meilę sunkiai besiverčiančiam rašytojui. A. Hepburn suteikė personažei elegantišką įvaizdį, nors knygoje Holė yra kur kas labiau nerami. Filmas buvo nominuotas net penkiems „Oskarams“, šešiems „Grammy“ apdovanojimams ir sulaukė kritikų bei komercinės sėkmės.

Kiekvienas šių veikėjų turi milžinišką gerbėjų ratą. Ne veltui sulig kiekvienais metais vis daugėja šių knygų ekranizacijų kine, teatre ar televizijoje. Tokie grožinės literatūros personažai užsitikrino amžiną šlovę.

Užsakymo Nr. KMC220036

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: