"Dėdė Vania" / © D. Matvejev nuotr.

Valstybinio Vilniaus mažojo teatro spektaklis „Dėdė Vania“, šiemet „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimuose buvo nominuotas net 7 nominacijoms. Jubiliejinės, 30-osios, ceremonijos, vykusios Nacionaliniame Kauno dramos teatre, metu VMT spektaklis „Dėdė Vania“ įvertintas keturiais „Auksiniais scenos kryžiais“: Tomi Janežičius – už režisūrą, Martynas Nedzinskas ir Ilona Kvietkutė – už pagrindinius vyro ir moters vaidmenis, bei Marina Sremac (Serbija) – už kostiumus. Jau balandžio mėnesio 14 dieną, šį keturiais „Auksiniais scenos kryžiais“ apdovanotą spektaklį, galima bus pamatyti Kaune.

Spektaklį su tarptautine komanda Valstybiniame Vilniaus mažajame teatre sukūrė Antono Čechovo dramaturgijos žinovas, slovėnų režisierius Tomi Janežičius. Režisierius visoje Europoje garsėja kaip meistras, kuriantis ypač emociškai paveikius ir kartu intelektualius spektaklius. Jis yra ne tik aktyviai kuriantis režisierius, bet ir Teatro, radijo ir televizijos akademijos Liublianoje profesorius ir profesionalus psichodramos psichoterapeutas, taip pat Vaidybos meno tyrimų studijos Slovėnijoje vadovas ir vienas iš įkūrėjų. Pasak teatrologės Ramunės Balevičiūtės, T. Janežičius turi unikalų darbo metodą. Jis yra tikras eksperimentatorius ir žmogaus prigimties tyrinėtojas. Kaip prisipažįsta pats režisierius, svarbiausia jam – ne pastatyti spektaklį, o užmegzti ryšį su žmonėmis – aktoriais, visa kūrybine grupe, galiausiai – su publika.

“Dėdė Vania” / © D. Matvejev nuotr.

„Auksinis scenos kryžius“ nominacijoje REŽISŪRA už spektaklį „Dėdė Vania“ – rež. Tomi Janežič (Slovėnija):

„Nesu tikras, ar pasauliui reikia dar vieno Čechovo pastatymo. Man daug įdomiau rasti santykį su Čechovu, su istorija, vaidmenimis. Šiandien kaip niekad svarbu statyti „Dėdę Vanią“ ir dėl dar vienos priežasties – itin paplitusios sėkmės ideologijos. Kalbame tik apie laimėjimus, buvimą laimingam, sėkmę, pasiektus tikslus… Spaudimas toks didelis. Ši pjesė – „Dėdė Vania“ – parodo priešingą situaciją. Mes galime patirti nesėkmę, bet priimti tai kaip normalų dalyką. O kartu ir parodyti, jog ta sėkmės ir laimėjimo ideologija tiesiog per daug dirbtinė.“

“Dėdė Vania” / © D. Matvejev nuotr.

„Auksinis scenos kryžius“ nominacijoje MOTERS VAIDMUO už Sonios vaidmenį – Valstybinio Vilniaus mažojo teatro aktorė Ilona Kvietkutė:

„Sonia – dabartinio mano gyvenimo etapo, karantino, dvejų metų, ilgų pertraukų, izoliacijų pasekmė, vaidmuo, rezultatas… Kelias iki Sonios tikrai nebuvo lengvas. Reikėjo padirbėti ir su savimi, ir su savo ego, perlipti per save, savo kompleksus, vidines ribas. Ar skaudėjo? Labai! Bet buvo verta!!! Todėl, kad šis darbas man, kaip Ilonai, davė labai daug. Pirmą sykį susidūriau su tuo, kad ne aš atskleidžiu vaidmenį, o jis mane. Todėl Sonia yra Ilona, ir Ilona yra Sonia.“

“Dėdė Vania” / © D. Matvejev nuotr.

„Auksinis scenos kryžius“ nominacijoje VYRO VAIDMUO už Astrovo vaidmenį – aktorius Martynas Nedzinskas:

„Personažas išryškėjo kalbantis su režisierium, daug improvizuojant ir skaitant Čechovą. Be to, pati pastatymo stilistika ir dailininkų – tiek Branko Hojniko, tiek Marinos Sremac – darbas atskleidė, kokiame pasaulyje gyvena Astrovas. Režisieriaus taikytas darbo metodas man buvo pažįstamas ir įprastas. Ne kartą yra tekę repetuoti kelis personažus, ir tik paskui išsigrynindavo, kas ką vaidins. Niekas nežino, kad repetavau Dėdę Vanią su barzda, plike ir atsikišusiu pilvu. O iš ko galiausiai gimė Astrovas, negaliu pasakyti, o ir nenoriu.“

“Dėdė Vania” / © D. Matvejev nuotr.

Viena iš keturių rusų rašytojo Antono Čechovo pjesių „Dėdė Vania“, parašyta dar 1896-aisiais, buvo pastatyta daugelyje Europos teatrų scenų. Pats autorius pjesę vadina „keturių veiksmų scenomis iš kaimo gyvenimo“. Tai viena emocionaliausių visų laikų pjesių, kurioje telpa visi žanrai – komedija, drama, tragedija.

Režisierius ir adaptacijos autorius – Tomi Janežič (Slovėnija), dramaturgė ir režisieriaus asistentė – Nina Rajic Kranjac (Slovėnija), scenografas – Branko Hojnik (Slovėnija), kostiumų dailininkė – Marina Sremac (Serbija), šviesų dizaino autoriai – Tomi Janežič, Branko Hojnik, šviesų dailininkas – Vilius Vilutis, vertėja – Laura Kutkaitė.

Vaidina: Arvydas Dapšys, Indrė Patkauskaitė, Ilona Kvietkutė, Jūratė Brogaitė, Arūnas Sakalauskas, Martynas Nedzinskas, Tomas Stirna, Vilija Ramanauskaitė, Valda Bičkutė, Tomas Rinkūnas.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: