Roberto Dačkaus nuotr.

Režisierius Donatas Ulvydas, legendinių kino filmų „Tadas Blinda.Pradžia” ir „Emilija iš Laisvės alėjos” autorius baigia kurti dar vieną – šį kartą dokumentinį filmą „Valstybės paslaptis”, kurį žiūrovai galės išvysti kino teatruose nuo balandžio 12 dienos.

Pagrindinė filmo herojė – kadenciją baigianti Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Vieni ją mylėjo, kiti nekentė. Kad ir kaip ten būtų – abejingų nebuvo. Kitokia lyderė ir kitoks valstybės dešimtmetis.

Aštuonių filmų režisierius Donatas Ulvydas, jau spėjęs įprasti prie klausimo „KODĖL” ėmėsi kurti tokį filmą, pasakoja: „Man patinka ryškios asmenybės – nuo Harlio ir Deividsonų, Styvo Džobso iki Barako Obamos. Viešėdamas Amerikoje turėjau progą pamatyti filmą „The final year” (2017). Tada, pamenu, skrisdamas namo susimąsčiau: turime patys Lietuvoje pasaulinio kalibro lyderę – ir apie ją turi būti sukurta dokumentika. Taip gimusi mintis nebepaleido, svajojau drąsiai ir po poros metų darbo filmas apie prezidentinio gyvenimo realybę jau tampa mano kūrybos realybe.”

Tai filmas, pasakojantis kas vyko ir tebevyksta mūsų valstybėje: netikėtos svarbiausių 2009–2019 metų įvykių atomazgos, nepaaiškintos aplinkybės, netipiški sprendimai, politinio gyvenimo detalės, apie kurias net slaptosios pažymos dažniausiai nutyli. Taip pat vertybėmis grįstos lyderystės kaina ir nacionalinio orumo paslaptis. Gyvenimas „prie Dalios Grybauskaitės” ir pačios Prezidentės gyvenimas. Ką iš tikrųjų reiškė Prezidentės „linkėjimai”, ką apie tiesmuką Prezidentę kalba Lietuvoje, Europoje ir Amerikoje? O koks ji žmogus: kas sugraudina „plieninę magnoliją”, ar girdėjote ją dainuojančią, matėte vairuojančią, verdančią kavą ir kaip jautėsi su Prezidente dirbę žmonės ?

DSC_0166_New

Roberto Dačkaus nuotr.

Kadencijai baigiantis ir pati Prezidentė buvo atviresnė, jau ne kiekvienas pokalbis buvo su perspėjimu – kalbėsimės off the record (ne įrašui ir ne citavimui). Atviras dokumentinis filmas „Valstybės paslaptis” padės ne tik pasinerti į istorinius vieno valstybės dešimtmečio įvykius, praskleis žiūrovams Prezidentūros užkulisius, bet ir leis suprasti valstybės valdymo ypatumus, pajusti asmenybės ir charakterio jėgą.

Pasitikėjimo suteikė netikėtai per filmavimą patarėjams Prezidentės mestelėta frazė – „Nustokit krūpčiot“. Vėliau paaiškėjo, kad  šimtus kartų per 10 metų Prezidentės komandai, politikams ir sau pačiai kartotas „nustokim krūpčiot“ – nėra paprasta frazė – tai ištisa gyvenimo filosofija ir netgi daugelio sprendimų raktas. Užrašyta Prezidentės ranka ši frazė tapo ir filmo šūkiu, po kuriuo užšifruotas ir filmo turinys – lyderystė, įkvepianti nusikratyti nereikalingų baimių ir labiau pasitikėti savimi. Pasak režisieriaus, ir filmo pavadinimas, ir plakatas yra kvietimas praskleisti nuo svarbių įvykių valstybėje mus skiriančią širmą. O filmo anonsas yra užuomina kur ieškosime valstybės paslapties. 

Emocinga ir dinamiška dokumentinė kino juosta, kurioje – sudėtingiausios valstybėje situacijos, skirtinga politikų laikysena ir reakcijos, geopolitinių galių kova ir Lietuvos vieta pasaulio žemėlapyje, vertybinės laikysenos kaina. Kaip išlikti savimi ir nekrūpčioti nei prieš vietinius oligarchus, nei prieš pasaulio galinguosius, kas padeda atlaikyti oponentų ir priešiškos  žiniasklaidos išpuolius. Dėl ko Prezidentei skambindavo NATO vadovas ir kokių patarimų reikėjo Angelai Merkel ir Europos Komisijos vadovui ?

Donatas Ulvydas neslepia – pradžia buvo beprotiškai sunki. „Politikos užkulisiai atrodė iš pradžių visiškas kosmosas. Akys plėtėsi vis labiau ir vis labiau norėjosi dalintis tuo su Lietuvos žmonėmis – pamatykit, kas ir kaip vyksta mūsų valstybėje, ką išgyvena Prezidentė, kai lieka viena prieš Kremlių ir prieš Vašingtoną, teisėsaugos klanus ir oligarchus, net prieš savo bendražygius ir kaip tokiose situacijose pasielgtume mes patys? Džiaugiuosi, kad turėjau galimybę pažinti Dalią Grybauskaitę ne tik kaip Prezidentę, bet ir kaip žmogų ir galiu tuo jausmu pasidalinti su visa Lietuva. Su tiek, tokio įdomumo ir sudėtingumo medžiaga man dar dirbti neteko. Kad ir kaip būtų gaila, bet nesutalpinsiu visko į vieną juostą. Užtat bent jau ramu, kad filme liks tai, kas svarbiausia, mano, kaip kūrėjo požiūriu, – svarbiausia.”

Režisierius sako sąmoningai pasirinkęs filmą rodyti aktualiausiu laikotarpiu – mėnesį prieš Prezidento rinkimus, kad įvertintume Prezidento vaidmens svarbą ir suprastume, jog esame patys atsakingi už tai, kam patikime valstybę, kad visi įgytume drąsos gyventi sąžiningiau, kad pradėtų sveikti pataikavimo, godumo ir baimių sugadintos smegenys, kad valdomi žmonės trauktųsi ir jau niekas istorijos rato mums neatsuktų atgal.

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: