Pagrindinę festivalio žiūrovams perduodamą žinią apibendrina danų režisieriaus Henriko Nielseno dokumentinė juosta „Budizmas šiuolaikiniame pasaulyje”, pasakojanti apie šiandieninių budistų gyvenimus. Su šiuo filmu festivalis „Budos kine” atsisveikina su Kauno žiūrovais.

Supažindindamas su Tibeto budizmo sklaida Vakarų šalyse, filmas akivaizdžiai parodo, kad šios neįkainojamos dvasinės tradicijos principai tebėra aktualūs ir puikiai pritaikomi šiuolaikinio žmogaus gyvenime.

Žiūrėdami filmą, kartu su Henriku Nielsenu svečiuojamės Karma Kagju tradicijos budizmo centre Kopenhagoje ir netoli Ispanijos Malagos miesto įsikūrusiame Karma Gueno atsiskyrimų centre. Čia nuolat gyvena po 20-30 žmonių, o į didesnius meditacinius kursus susirenka keli tūkstančiai vakariečių budistų – Lamos Olės Nydalo mokinių. Filmo veikėjai, tarp kurių yra ir Karma Gueno centre gyvenanti lietuvė Inga, atsako į klausimus apie savo gyvenimą, meditaciją, budizmo mokymų studijas. Filmo autorius nepalieka nuošalyje nė vieno šiuolaikinio budisto gyvenimo aspekto, visapusiškai parodydamas žiūrovams, kaip budizmo mokymų principai veikia kasdienybėje.

Vienas pagrindinių filmo veikėjų, Lama vakarietis – danas Ole Nydalas. Pasak jo – daugelis žmonių klaidingai mano, jog laimę galima atrasti išoriniuose dalykuose, o vartotojiška visuomenė entuziastingai kursto šį paklydimą. Mums mėginama įteigti, kad trokštamą pasitenkinimo būseną patirsime įsigiję naują automobilį, išvykę į įdomią kelionę, balsuodami už vieną ar kitą politinę partiją ar pasirinkę stebuklingą mitybos programą. Bėgdami paskui šią iliuziją, žmonės metų metais švaisto savo jėgas ir brangų laiką, ieškodami tokios laimės ir net neįsivaizduodami, kaip galės ją išlaikyti.

Tačiau prabangius kurortus užtvindo vandenyno bangos, jaunikiai ar nuotakos pabėga tiesiai nuo altoriaus, per vargą ir kovas pelnytas profesinis pripažinimas akimirksniu virsta piktomis nedraugiškų kolegų paskalomis, o mylimi vaikai palieka mus ir kuria savo pačių gyvenimus. Net ir partnerystėje mes nieko negauname dovanai. Rožiniai meilės debesys spinduliuoja tik tada, kai skiriame jiems dėmesio. Pasibaigus intymaus pažinimo periodui, kasdienybėje turėtume susitelkti ties partnerio laime ir savo paties vidinio pasaulio įvairove.

Taigi, ar galima atrasti neprarandamą laimę šiandieniniame civilizuotame pasaulyje, taip atkakliai peršančiame mums principą: „Dirbk, pirk ir mirk”? Ar yra laimė, nepriklausanti nuo jokių išorinių aplinkybių? Kaip pačiam tapti neišsemiamu džiaugsmo ir laimės šaltiniu? Atsakymus į šiuos klausimus galima atrasti Budos mokymuose. Henriko Nielseno filmo žiūrovai turės galimybę įsitikinti, kad prieš 2500 metų suformuluoti budizmo mokymų principai išlieka aktualūs ir šiandieniniame Vakarų pasaulyje.

Kaune „Budizmas šiuolaikiniame pasaulyje” rodomas kovo 3 d. – 20.00 val. M. Žilinsko dailės galerijoje.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: