(c) Linos Kociubaitytes nuotr.

Savaitgalį gamtos stichijos padarytus nuostolius tebeskaičiuoja Kauno rajono gyventojai, ūkininkai, miškininkai. Nuo vėtros labiausiai nukentėjo Rokų ir Taurakiemio seniūnijos. Nors škvalo padariniai pradėti likviduoti iškart, šiandien elektros tiekimas vis dar neatstatytas Margininkų, Dobilijos, Kelmynės kaimuose (Taurakiemio sen.) ir Patamulšėlio, Vainatrakio bei Rokų miško kelmyno kaimuose (Rokų sen.). Dalis gyventojų kol kas neturi vandens. Ant kelių medžiai buvo nuvirtęs Raudondvario, Lapių, Alšėnų, Ringaudų, Rokų, Samylų, Taurakiemio, Užliedžių bei Vandžiogalos seniūnijose, tačiau VĮ Kauno regiono keliai audros padarinius baigė likviduoti jau vakar.

Situacija Kauno rajone domėjosi ir Savivaldybėje lankėsi Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius. Po susitikimo su Kauno rajono savivaldybės mero pirmąją pavaduotoja, pavaduojančia merą, Nijole Kliučiene ir Administracijos direktoriumi Vytu Bancevičiumi, ministras, lydimas mero patarėjo ir Tarybos nario Zigmo Kalesinsko, lankėsi labiausiai nuo gamtos stichijos nukentėjusiose rajono vietovėse. „Tai turbūt viena didžiausių nelaimių, šiais metais užgriuvusių Kauno rajono gyventojus“, – teigė N. Kliučienė.

Audrai išvertus aukštos įtampos stulpus, bene daugiausia nuostolių rajone patyrė Margininkų kaimo (Taurakiemio sen.) ūkininkas Audrius Banionis. Daugiašakį ūkį turintis ūkininkas turi duonos kepyklą, augina 600 galvijų (tarp jų 200 melžiamų karvių), kiaules, turi skerdyklą ir mėsos perdirbimo cechą. Šiuo metu elektros, o tuo pačiu ir vandens, trūkumą ūkyje iš dalies kompensuojantys septyni elektros generatoriai aptarnauja tik karvides, visa kita gamyba sustojusi. Stipriai audros apgadintas ir gyvenamasis ūkininko namas, nutraukti elektros laidai. Matydamas sudėtingą ūkio situaciją, ministras susisiekė su VST vadovais ir paprašė atkreipti ypatingą dėmesį į panašioje padėtyje atsidūrusius ūkininkus ir kaip įmanoma greičiau pašalinti elektros gedimus. Tačiau pievose gulintys išversti aukštos įtampos stulpai ir per kelią nusidriekę nutraukti laidai, nenuteikia optimistiškai.

Negailestingas škvalas be namo stogo savaitgalį paliko daugiavaikę šeimą Biruliškių kaime, Karmėlavos seniūnijoje. Penkis mažamečius vaikus auginanti Brigita Pupalytė šiuo metu nedirba, gyvena iš socialinės pašalpos. Iš pradžių Savivaldybės administracija pasiūlė šeimai kilnojamąjį namelį, tačiau karmėlaviškiai paprašė pagalbos stogui remontuoti. Nelaimę patyrusią šeimą aplankęs ministras K. Strakevičius stogo remontui pažadėjo skirti vieną tūkstantį litų iš savo algos. Keturiais tūkstančiais litų parems ir Karmėlavos kaimynystėje esanti Kauno LEZ valdymo bendrovė. Seniūnija ieško ir daugiau verslininkų, galinčių prisidėti perkant medieną, plytas bei kitas reikalingas statybines medžiagas. Savivaldybės administracija taip pat padės šeimai finansiškai, skirdama stogo remontui trūkstamas lėšas.

Su panašiomis bėdomis tenka susidurti ir kitiems kaimų, gyvenviečių bei miestelių gyventojams. Įsismarkavusi vėtra laužė ir rovė parkuose, kapinėse augančius medžius, kai kur išvertė arba nupurtė vaisių nespėjusias sunokinti obelis, kriaušes. „Po audros mums greitai pavyko mobilizuoti jėgas, susisiekti su seniūnijų darbuotojais ir pradėti tvarkytis. Labai džiugina, kad patys gyventojai rodo iniciatyvą ir savarankiškai tvarko ne tik savo kiemus, bet ir parkus, kapines“, – teigė Administracijos direktorius Vytas Bancevičius, trumpai pristatydamas situaciją rajone ministrui K. Starkevičiui. Kauno rajono savivaldybės administracija rugpjūčio 9 d. kreipėsi į Kauno darbo biržą, kad pagal galimybes viešiesiems darbams skirtų papildomų lėšų ir 100 proc. finansuotų žmonių įdarbinimą. Viešiesiems darbams įdarbinti žmonės padėtų likviduoti audros padarinius labiausiai nukentėjusiose seniūnijose.

Didelius nuostolius patyrė ir Kauno rajono miškininkai. Pasak Dubravos eksperimentinės mokomosios miškų urėdijos urėdo Kęstučio Šakūno, ypač ryškūs gamtos stichijos pėdsakai liko Rokų, Taurakiemio ir Samylų seniūnijų miškuose. Iš viso sugadinta apie 70 tūkstančių kubinių metrų medienos. Labiausiai nuniokotas miško ruožas Rokų seniūnijoje – atrodo, tarsi kažkas medžius pusantro metro aukštyje būtų nurėžęs milžinišku skustuvu.

Šiuo metu atostogaujantį Aplinkos ministrą pavaduojantis Žemės ūkio ministras K. Starkevičius, susitikęs su Karmėlavos miškų urėdijos miškininkais, teiravosi, ar reikalinga pagalba ir siūlė kreiptis į darbo biržą, kuri yra pasiruošusi 100 proc. kompensuoti samdomų žmonių įdarbinimą. Ministras taip pat ragina Statybinėmis medžiagomis prekiaujančias firmas nelikti abejingus ir nukentėjusiems ūkininkams bei gyventojams taikyti specialias nuolaidas, jei iš savivaldybės jie turės pažymą apie fiksuotus nuostolius.


KRS informacija

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: