Rusijai pirmadienį sustabdžius lietuviškų produktų įvežimą, “Swedbank” ekonomistas sako, jog tai nėra tik įmonių problema. Nerijus Mačiulis siūlo Lietuvai kreiptis į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) bei Europos Komisiją (EK), nes Lietuvos eksportuotojai yra diskriminuojami.
“Vienintelis kelias – diplomatiniu būdu kreiptis į Pasaulio prekybos organizaciją, Europos Komisiją ir pateikti labai aiškius argumentus, kad Lietuvos eksportuotojai yra diskriminuojami, jų produkcija yra iš dalies arba pilnai suvaržoma be objektyvių priežasčių, nes kitos valstybės, importuojančios Lietuvos produkciją, neranda neleistinų medžiagų, apie kurias užsimena Rusijos vartotojų teisių apsaugos tarnyba”, – BNS sakė “Swedbank” Lietuvoje vyriausiasis ekonomistas.
N.Mačiulio teigimu, tai nėra individualių įmonių, kurios galėtų ją išspręsti, problema.
“Pasekmės yra akivaizdžios toms įmonėms, kurios didelę dalį savo produkcijos realizuoja Rusijos rinkoje, bent jau trumpu laikotarpiu – tiesioginės finansinės pasekmės, kurios iš dalies jau jaučia maždaug mėnesį dėl iš dalies ar visiškai stabdomos produkcijos pasienyje. Svarbus aspektas – kaip valstybė turi elgtis tokioje situacijoje, nes tai nėra individualių įmonių problema, kurios turėtų ir galėtų rasti būdų, kaip ją išspręsti. Aišku, kad negali Lietuva negali svarstyti atsakomųjų priemonių – bandyti apriboti Rusijos eksporto tranzitą į Karaliaučių”, – kalbėjo jis.
N.Mačiulio manymu, Rusija ilgai negalės riboti lietuviškų pieno produktų importo, nes Lietuva yra PPO narė, be to, toks, jo žodžiais, grubus elgesys su viena ES valstybių nebus nepastebėtas.
“Šioje situacijoje Rusija tai taiko kaip politines priemones, būtent šiuos ekonominius svertus naudoja politiniams tikslams pasiekti, tai, tą turėtų suvokti ir Lietuva, ir manau, kad suvokia ir kitos Europos Sąjungos valstybės. Rusija turi savo politinių motyvų, argumentų. Nėra aišku, ar mes juos žinome”, – BNS teigė N.Mačiulis.
“Rospotrebnadzor” pirmadienį interneto puslapyje oficialiai paskelbė, kad Lietuvos pieno gaminiuose rado ftalatų, etiketėse nepažymėto konservanto, kai kuriuose jogurtuose trūko bifido bakterijų ir pieno kultūrų, gaminiai neatitiko riebumo ir kitų reikalavimų.
Europos Sąjungos (ES) prekybos komisaras Karelis de Guchtas praėjusią savaitę pareiškė, jog “prekybos karo” su Rusija atveju reikia laikytis rimties ir kreiptis į PPO. Premjeras Algirdas Butkevičius praėjusį ketvirtadienį pareiškė, kad Lietuva kol kas nesvarsto galimybės kreiptis į PPO.
2009-ųjų vasarą Rusija buvo uždraudusi importuoti pieno produktus iš Lietuvos, nes pieno, grietinės, varškė ir sviesto mėginiuose buvo aptikta tetraciklino.