Internetu bibliotekose naudojasi daugiau nei penktadalis (21 proc.) suaugusių šalies gyventojų ir šis skaičius vis didėja – vien per 2009 metus pritraukta per 18 tūkst. naujų lankytojų. Didėjantį nemokamo interneto vartotojų skaičių bibliotekose įtakoja ir ekonomikos nuosmukis bei nedarbas – beveik pusė bibliotekoje prie interneto prisijungiančių gyventojų (47 proc.) to negali padaryti nei namuose, nei darbe. Šias tendencijas atskleidė projekto „Bibliotekos pažangai” atliktas poveikio vertinimas, kurio rezultatai gauti 2010 m. kovo pabaigoje.
„Ilgą laiką biblioteka buvo laikoma vieta, kur galima skaityti knygas ar periodiką, tačiau žinios ir informacija jau seniai nebėra vien tik knygos. Tam, kad išlaikytų lankytojus, bibliotekos turi modernėti ir pasiūlyti gyventojams šiuolaikinių informacijos gavimo priemonių – tarp jų ir kompiuterius bei internetą. Tokie pokyčiai aktyviai vyksta visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, o ekonomikos sunkmetis išryškina realų naujų paslaugų poreikį”, – tvirtino Lietuvoje viešinti B. ir M. Geitsų fondo „Pasaulio bibliotekų” programos direktorė Deborah Jacobs.
Tyrimas atskleidė, kad nemokama interneto prieiga bibliotekose itin aktuali socialiai pažeidžiamoms grupėms – daugiau nei pusė senjorų (52 proc.), trečdalis neįgaliųjų (34 proc.) bei bedarbių (35 proc.) galimybę naudotis internetu turi tik bibliotekose. Beveik kas antras šiandien bibliotekoje internetu besinaudojantis senjoras ar bedarbis tą daryti pradėjo pastaraisiais metais.
Projekto „Bibliotekos pažangai” vadovo Kęstučio Juškevičiaus teigimu, vieša interneto prieiga veikia 83 proc. šalies bibliotekų, kurios jau yra pasirengusios aptarnauti gyventojus.
„Šiuo metu pagrindinis iššūkis ir mūsų užduotis – informuoti gyventojus apie galimybę nemokamai naudotis internetu bibliotekose bei mokyti tuos, kurie to daryti nemoka. Aktyviai vykdome ir viena, ir kita – vien per pastaruosius 3 mėnesius bibliotekininkai apmokė per 8,5 tūkst. vartotojų visoje Lietuvoje, kurie išmoko naudotis internetu”, – pabrėžė „Bibliotekos pažangai” projekto vadovas K. Juškevičius.
Projekto atliktas tyrimas atskleidžia, kad dažniausiai vieša interneto prieiga buvo naudotasi laisvalaikio ir kultūros, darbo ir bendravimo tikslais (9 iš 10 vartotojų). Svarbu tai, kad interneto vartotojai bibliotekose sveikatos ir e. valdžios paslaugomis naudojasi kur kas aktyviau nei tie, kas naudojasi internetu kitur. Pasak K. Juškevičiaus, tokį pokytį gali įtakoti ir patys bibliotekininkai, mokymų ar asmeninių konsultacijų metu pristatantys naujausias e. valdžios galimybes bei paslaugas.
Iki 2012 m. truksiantį projektą Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka įgyvendina kartu su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir šalies viešosiomis bibliotekomis. Projektą drauge finansuoja Billo ir Melindos Geitsų fondas, Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir savivaldybės bei bendrovė „Microsoft”, padovanojusi naujausios programinės įrangos. Projekte dalyvauja daugiau kaip 1 200 viešųjų bibliotekų.
Projekto „Bibliotekos pažangai” poveikio vertinimo tyrimus Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos užsakymu 2009 m. rugsėjo – 2010 m. kovo mėnesiais atliko UAB „TNS Gallup”. Pokyčiams įvertinti buvo apklausta 1248 šalies bibliotekos, 1055 suaugusių Lietuvos gyventojai, 609 vaikai (12 – 14 metų amžiaus), 1024 viešos interneto prieigos vartotojai, 609 bibliotekininkai, 65 bibliotekų vadovai bei 2018 penkių Lietuvos savivaldybių gyventojų.