Organizatorių archyvo nuotr.

Didžiosios Britanijos karališkoji šeima didžiuojasi sukaupta įspūdinga juvelyrinių dirbinių kolekcija. Kiekviena šeimos moteris gali pasigirti kerinčiais sužadėtuvių ar vestuviniais žiedais, vėriniais ir tiaromis. Kurie iš šių dirbinių kelia didžiausią susižavėjimą?

Įspūdingieji kulinano deimantai

Įspūdingi brangakmeniai puošia britų karališkųjų papuošalų kolekciją. Joje svarbią vietą užima vadinamosios „Afrikos žvaigždės“ – kulinano deimantai. Kulinanas buvo atrastas Pietų Afrikoje kiek daugiau nei prieš 100 metų, aukcione parduotas už beveik 1 mln. dolerių ir įteiktas kaip dovana karaliui Edvardui VII. Vėliau akmuo buvo supjaustytas į 9 didelius ir dešimtis mažesnių brangakmenių. Kulinanas I dabar puošia karališkąjį skeptrą, o Kulinanas II – vieną svarbiausių šalies karūnų.

Princo Alberto sagė

Karalienė Viktorija šią safyrų ir deimantų sagę gavo iš savo būsimo vyro, princo Alberto, dieną prieš vestuves. Ji šiuo papuošalu taip susižavėjo, kad kitą dieną prisisegė jį prie vestuvinės suknelės. Savo testamente Viktorija pavadino šį aksesuarą „karūnos relikvija“, turėdama omenyje, kad jį turėtų nešioti būsimos karalienės. Nuo to laiko sagę nešiojo visos keturios karalienės bei karalienės konsortės – karalienė Aleksandra, karalienė Marija, karalienė Elžbieta ir karalienė Elžbieta II. Valdančiosios Didžiosios Britanijos monarchės dukra princesė Ana taip pat nešioja sagės kopiją.

Keturių eilučių perlų vėrinys

Keturių eilių perlų vėrinys buvo sukurtas karalienei Elžbietai. Vėliau ji jį skolino princesei Dianai ir Kate Middleton. Manoma, kad karalienei Elžbietai perlus vėriniui padovanojo Japonijos vyriausybė. Vėliau iš jų vėrinį pagamino „Garrard“. Gali būti, jog papuošalas sukurtas taip, kad jame būtų galima sutalpinti penktą perlų eilutę, jei karalienė norėtų ją pridėti vėliau.

Lotoso Žiedo tiara

Šis galvos papuošalas buvo sukurtas būsimajai karalienei motinai Elžbietai. Jurgis VI savo žmonai vestuvių proga padovanojo deimantų ir perlų vėrinį, tačiau papuošalas nebuvo jos skonio. Ji nedelsdama liepė vėrinio sudedamąsias dalis perdaryti į Lotoso Žiedo tiarą. Šią tiarą ji dėvėjo 1937 m. karaliaus Jurgio VI karūnavimo proga darytose nuotraukose. Ji tiarą užsidėjo žemai ant kaktos, tuo tarpu kitos karališkosios kartos papuošalą nešioja aukščiau.

Tarp vėlesnių šeimos narių buvo ir princesė Margaret, kuriai ši tiara buvo perduota. Kai Margaret sūnus turėjo vesti, ji paskolino tiarą jo sužadėtinei Serenai Stanhope vestuvėms. Matyt, prieš mirtį Margaret papuošalą grąžino karališkajai šeimai, nes pastaraisiais metais jį dėvinti pastebėta Kate Middleton.

Karūnavimo žiedas

Karališkajai šeimai priklauso karūnavimo žiedas, kurio centre yra didelis, tačiau plonas rubinas, ant kurio išgraviruotas Šv. Jurgio kryžius. Rubiną supa 26 deimantai, įkomponuoti sidabre. Žiedo galvutė yra iš šlifuoto aukso su išgraviruotu ritinėliu. Grožiu nenusileidžiančių brangakmeniais inkrustuotų sidabrinių žiedų galima rasti šioje kategorijoje.

Šio žiedo kilmė neaiški. Tačiau kad ir kokia būtų ankstyvoji kilmės istorija, žiedas tvirtai siejamas su Jokūbu II, kuris XVII a. pabaigoje jį pasiėmė į tremtį. Vėliau žiedas buvo įtrauktas į iš Paryžiaus išsiųstą jo našlės Marijos Modenos turto aprašą. Po jos mirties žiedas liko Stiuartų šeimoje iki XIX a. pradžios, kai kardinolas Jorkas jį testamentu užrašė Velso princui. Galiausiai žiedas buvo perduotas Jurgiui IV ir įtrauktas į Vindzoro pilies juvelyrinių dirbinių inventorių. Vėliau Vilhelmas IV paskolino žiedą eksponuoti Edinburgo pilyje kartu su Škotijos apdovanojimais.

Karalienės Marijos tiara

Karalienės Marijos užsakymu 1913 m. buvo pagaminta stulbinanti tiara. Jos pavyzdžiu tapo ankstesnė tiaros versija – jos močiutės Heseno princesės Augustos galvos papuošalas. Iš pradžių papuošalas turėjo 19 vertikalių perlų, išsidėsčiusių išilgai viršaus, tačiau galiausiai jie buvo pašalinti, paliekant tik pakabinamus perlus.

Kai karalienė Marija mirė, tiara atiteko jos anūkei karalienei Elžbietai II. Pastaroji tiarą kuriam laikui paskolino princesei Dianai. Po Dianos mirties tiara ilgą laiką nebuvo viešai matoma, kol 2015 m. hercogienė Kate užsidėjo ją Bekingemo rūmuose. Nuo to laiko ji tapo viena mėgstamiausių Kate tiarų. Tačiau karalienė papuošalų nedovanoja – jie vis dar lieka jos asmeninės kolekcijos dalimi, tik šeimos nariams ji leidžia aksesuarus nešioti ilgą laiką.

Deimantinis choker‘is – apyrankė

Karalienė Marija buvo pirmoji, kuriai priklausė šis deimantinis papuošalas – vienas iš daugelio deimantinių choker‘ių jos kolekcijoje. Po Marijos mirties šio stulbinančio aksesuaro niekas nematė iki pat 1975 m., kai karalienė motina jį užsidėjo savo 75-ojo gimtadienio portrete. Šiandien šį papuošalą iš karalienės yra pasiskolinusi Kate Middleton – pastaraisiais metais ji ne kartą pastebėta jį dėvinti.

Iš pradžių šis dirbinys buvo sukurtas kaip choker‘is, tačiau po karalienės Marijos mirties vėlesnės karališkosios šeimos kartos jį nešioja kaip apyrankę. Šis dirbinys pasižymi išskirtiniu grandinėlės raštu, kuris kartais apibūdinamas kaip Art Deco stiliaus įtaka.

Princesės Dianos sužadėtuvių žiedas

Princas Čarlzas savo pirmajai žmonai princesei Dianai pasipiršo su nuostabiu žiedu. Net ir po jų skyrybų Diana toliau nešiojo šį papuošalą, o 2010 m. princas Viljamas padovanojo jį savo dabartinei žmonai Kate Middleton. Žiede išryškėja ovaliai šlifuotas Ceilono safyras, kurio dydis siekia 9-12 karatų. Akmenį supa 14 apvalių deimantų, visi jie įkomponuoti baltajame aukse.

Šis žiedas sukėlė nedidelį skandalą, nes buvo nestandartinis. Čarlzas jį užsakė iš „Garrard“ katalogo ir, nors žiedas kainavo įspūdingą 60 tūkst. JAV dolerių sumą, karališkosios šeimos nariai piktinosi, kad jis nebuvo pagamintas pagal užsakymą. Tačiau princesė Diana tarp šių kritikų nebuvo – ji pati išsirinko žiedą.

Kate Middleton vestuvinė tiara

Šis kūrinys šiomis dienomis geriausiai žinomas kaip Kate Middleton vestuvinė tiara, tačiau relikvijos istorija yra kur kas platesnė. Iš pradžių „Cartier Halo“ tiarą karalius Jurgis VI nupirko savo žmonai karalienei Elžbietai. Vėliau ji šį kūrinį padovanojo dukrai, tuometinei princesei Elžbietai, kaip 18-ojo gimtadienio dovaną. Būtent dabartinė karalienė paskolino tiarą Kate jos vestuvėms su princu Viljamu.

Šis galvos apdangalas pagamintas iš platinos, 739 briliantų ir 149 deimantų. Jo pavadinimas kilo iš jo aureolės formos ir gamintojo. Teigiama, kad karalius Jurgis VI buvo didelis „Cartier“ darbų gerbėjas.

Karalienės Aleksandros vestuvių vėrinys

Princas Albertas (būsimasis karalius Edvardas VII) savo nuotakai Danijos princesei Aleksandrai kaip vestuvinę dovaną įteikė papuošalų puokštę. Rinkinyje buvo ir tai, kas tapo žinoma kaip karalienės Aleksandros vestuvių vėriniu. Šis nuostabus papuošalas buvo perduotas karalienei motinai, kuri jį dažnai nešiojo iki pat mirties, po kurios jis buvo perduotas karalienei Elžbietai. Keletą metų vėrinys buvo nepastebėtas, kol 2018 m. hercogienė Kate jį dėvėjo Nyderlandų valstybiniame pokylyje.

Iš pradžių prie šio papuošalo buvo pridedama ir atitinkama tiara, vadinama „Rundell“, kurios, deja, nebėra. Karalienė Aleksandra paliko šią tiarą savo dukrai princesei Viktorijai, kuri blizgučio „atsikratė“.

Didžiosios Britanijos karališkosios šeimos papuošalų kolekcija yra neįtikėtina. Įspūdingos tiaros, žiedai, apyrankės ir vėriniai kelia susižavėjimą. Nesvarbu, ar papuošalas sidabrinis, auksinis ar inkrustuotas brangakmeniais, kiekvienas yra ikoninis.

Užsakymo Nr. KMC220036

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: