Balandžio 8 dieną Kauno miesto tarybos posėdžio metu vyko iškilmingas Kauno miesto savivaldybės atkūrimo 20-mečio minėjimas.
Ta proga prie savivaldybės pastato atidengta atminimo lenta. Ją atidengti garbė suteikta pirmosios kadencijos tarybos pirmininkui Gintarui Pukui ir dabartiniam miesto merui Andriui Kupčinskui. Atidengęs lentą meras visus pasveikino gražaus jubiliejaus proga ir pabrėžė, kad savivaldai reikėtų suteikti daugiau galių.
Po to vyko iškilmingas posėdis savivaldybės didžiojoje salėje. Skambant muzikai, skaitant mirusių tarybos narių pavardes, buvo pagerbtas jų atminimas. Prisikėlimo bažnyčioje buvo aukotos šv. Mišios.
Į savivaldybės didžiąją susirinkusius pirmosios ir kitų kadencijų tarybos narius pasveikino meras A. Kupčinskas. Jis padėkojo tarybos nariams, kūrusiems savivaldos pagrindus. Pirmosios kadencijos tarybos pirmininkui Gintarui Pukui ir pirmajam merui Vidmantui Adamoniui paskirti Jono Vileišio pasidabruoti medaliai. Kitiems tarybos nariams įteikti padėkos raštai.
KTU profesorė dr. Viktorija Baršauskienė kalbėjo apie miesto savivaldą 1990 – 2010 metais. Ji pažymėjo, kad kuriant savivaldą Kaunas buvo lyderio pozicijose, kad Kaune atlikta labai daug darbų, naudingų visos Lietuvos savivaldai.
„Administruojant miestą reikėjo labai daug žinių. 1992 m. Kaune įkurtas Baltijos šalių savivaldos mokymo centras, KTU pradėti rengti viešojo administravimo specialistai.
Išgyvenome blokadą, Rusijos krizę, įveiksime ir pasaulio krizę“, – optimistine gaida savo pasisakymą užbaigė V. Baršauskienė.
Profesorius dr. Liudas Mažylis kalbėjo apie pirmosios miesto tarybos darbą, pateikė nemažai konkrečių faktų apie tai, kad tarybos narių pastangos dirbti Lietuvai buvo labai didelės, kartais tarybos nariai imdavosi tokių darbų, kurie priklauso Seimui arba Vyriausybei.
Kalbėjusieji akcentavo, kad kol gyvi savivaldos kūrimo liudininkai, būtina viską užrašyti, nes tai labai bus naudinga ateities kartoms.
„Mes susirinkome po 20 metų ir visa praeitis mums patiems įdomi. Kai praeis kiti dešimtmečiai, visiems tikrai rūpės, kaip viskas vyko“, – sakė V. Baršauskienė.
Žurnalistas Stasys Jokubaitis kalbėjo apie Kauno miesto tarybą iš žurnalisto pozicijų.
„Atsimenu, kaip į šią salę susirinko išrinkti tarybos nariai, kaip jie repetavo posėdžius, aiškinosi reglamentą. Tada į viską žiūrėjau skeptiškai, bet vėliau jais nenusivyliau.
Tų laikų žiniasklaida labai skyrėsi nuo šių dienų. Dabar žurnalistai skainioja viršūnėles, nemato gilumos. Tuo metu mes buvome sargai, skatinantys pasitempti. Ir tada buvo klaidų, tačiau buvo daug ryžtingų sprendimų. Dažnai tarybos nariai imdavosi darbų, kurie priklauso Seimui, pvz., pripažinti Čečėnijos nepriklausomybę. Taryba degė noru sugrąžinti tikrą savivaldą, atsakomybę prisiimti ant savo pečių.
Visi norėjome to paties. Nors vėliau taryba suskilo į dvi dalis, tačiau priimdama svarbius sprendimus ji susivienydavo. Pirmai kadencijai teko sudėtinga užduotis: kurti struktūrą, tobulinti reglamentą. Pasibaigus kadencijai susibūrė Deputatų klubas. Tokio nėra niekur kitur Lietuvoje. Jūs sukaupėte didžiulę patirtį. Linkiu, kad Jūsų žinios ir patirtis pasiektų tuos, kuriems tos žinios reikalingos“, – sakė žurnalistas S. Jokubaitis.
Pirmosios kadencijos tarybos pirmininkas Gintaras Pukas pasidžiaugė, kad Kaunas buvo ir yra savivaldos kūrimo lyderis. Jis labai teigiamai įvertino Deputatų klubo lyderio Kęstučio Ignatavičiaus veiklą, akcentavo, jog pirmosios kadencijos nariai raštu kreipsis į dabartinę miesto tarybą ir prašys, kad K. Ignatavičius būtų oficialiai pripažintas Kauno ceremonmeisteriu, nes jis vienintelis toks Lietuvoje.
Susirinkusius buvusių kadencijų tarybos narius sveikino Lietuvos sąjūdžio pirmininkas Rytas Kupčinskas.
„Pirmoji taryba buvo susijusi su Sąjūdžiu. Kaunui ir Aukščiausioje Tarybos atstovavo net 16 deputatų. Jiems buvo lemta atkurti Lietuvos nepriklausomybę. Sąjūdis buvo įvykių centras. Man malonu Jums perduoti šilčiausius linkėjimus nuo Kauno miesto garbės piliečio, europarlamentaro profesoriaus Vytauto Landsbergio“, – sakė R. Kupčinskas.
„Aš taip pat pritariu, kad viską reikia užrašyti. Įvykiai susigulėjo, liudininkai gyvi, ateities kartoms bus tikrai įdomu. Mes jums jaučiame didelę pagarbą. Savivaldos traukinį jūs pastatėte ant bėgių, dabar svarbu, kad jis nuo tų bėgių nenuvirstų. Mes labai dėkingi pirmosios kadencijos pirmininkui Gintarui Pukui už didelį indėlį plėtojant savivaldą“, – sakė meras A. Kupčinskas.
Pirmosios kadencijos tarybos nariai 1990 metais po pirmojo posėdžio Nemuno saloje pasodino 100 ąžuoliukų. Savivaldos atkūrimo 20-mečio proga jie aplankė ąžuolyną, pasigrožėjo paaugusiais ąžuoliukais, susikabino rankomis, įterpdami į grandinę ir vėliavas, nes tik taip buvo galima apkabinti nemažą ąžuolyną. Kalbėta, kad šį ąžuolyną būtina saugoti – jo vietoje neturi atsirasti jokių statinių.
Kauno miesto savivaldos atkūrimo 20-mečio proga Deputatų klubo nariai pasodino dar vieną ąžuoliuką.